آینده ای بدون عقاب دم سفید آشوراده

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
عقاب دریایی دم سفید پر جثه ترین عقاب ایران است ،پسر عموی نزدیک عقاب سر سفید آمریکائی است با این تفاوت که از عقاب سر سفید امریکائی بسیار بزرگتر است
عقاب دم سفید

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

از میان پرندگان شکاری جزیره آشواده میتوان به  سُنقر تالابی، سارگَپه معمولی ، سارگپه پابلند، لَیل،  دلیجه ، شاهین ، قِرقی، پیقوُ، تُرُمتای، بَحری،سُنقر سفید و خاکستری ،طَرلان ، عقاب خالدار بزرگ، عقاب اِستپی ،عقاب اِمپریال و عقاب دریایی دم سفید اشاره کرد که اکثر آنها خصوصا” عقاب دریایی دم سفید ،در لیست گونه های حمایت شده ملی و بین المللی است.

زیستگاه اصلی این پرندگان بیشه زارها و مراتع جزیره آشوراده است اما رابطه ی مستقیمی با پرندگان آبزی و کنار آبزی دارند چون بیشتر از آنها تغذیه میکنند که در صورت اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده ، بدلیل رفت و آمد در بیشه زارها، پراکندگی زباله در فضای باز ، ورزشهای آبی ، نهایتا” منجر به کاهش کیفیت زیستگاه خواهد شد.

استرس های ناشی از فعالیت های فاز بهره برداری امکان مهاجرت دائمی پرندگان موجود را در پی خواهد داشت.

عقاب دریایی دم سفید پر جثه ترین عقاب ایران است ،پسر عموی نزدیک عقاب سر سفید آمریکائی است با این تفاوت که از عقاب سر سفید امریکائی بسیار بزرگتر است پرنده ی بالغ منقار زردرنگ و دم سفیدی خواهد داشت با وجود جثه ی بزرگ ،بسیار باشکوه پرواز میکند ، مانور بسیار بالائی دارد و به سادگی میتواند پرندگان و پستانداران کوچک را هم شکار کند،تنها نقطه ی ایران که شما میتوانید گونه های متفاوتی از عقاب دم سفید  را مشاهده کنید جزیره ی آشوراده است.

حضور پرندگان شکاری در یک منطقه نشانه ی پویایی و اکوسیستم پیچیده و غنی یک زیستگاه است.

و هر گونه دست اندازی در چنین اکوسیستمی مساوی با نابودی حیات وحش منطقه خواهد بود.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

مبانی و تاریخچه سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

هرچند محور توسعه، انسان و نیازهای مادی و معنوی وی است، اما نباید فراموش کرد که عوامل اقتصادی– اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی سایر ارکان توسعه را تشکیل می‌دهند. محیط زیست به عنوان رکنی از ارکان توسعه پایدار نقش پشتیبانی کننده را بازی می‌کند. در واقع بدون اعتلاء و ارتقاء اجزاء یک سیستم نمی‌توان انتظار داشت که کل آن سیستم درست کار کند. توسعه زمانی می‌تواند پایداری خود را تضمین نماید که تمام ارکان آن در یک هماهنگی آرمانی و متناسب قرار گیرند و توسعه یک‌بعدی شاید بیشتر به سرطان شبیه باشد.

هاری
بیشتر بدانیم

بیماری هاری از زبان ایمان بهلولی دبیر علمی سمدا

هاری همانطور که صددرصد کشنده است، قطعا قابل پیشگیری نیز هست. روستاییان ما که وظیفه سنگین تامین امنیت غذایی ما را بر عهده دارند، نیازمند کمک و یاری ما هستند، خصوصا کودکان روستایی ما به کمکمان نیاز دارند.

حصارچال
پیشنهاد سردبیر

زباله در کوهستان بیداد میکند

تقریبا هیچ نقطه ای از طبیعت یافت نمیشود که کوهنوردان و گردشگران طبیعت گرد به آن آسیب نرسانده باشند
پیشترها از کوهنوردی بعنوان یک ورزش و رسم و مرام اصیل یاد میشد،حال آنکه امروزه به یمن فضای مجازی و تورهای رنگ و وارنگ آفرود ، طبیعت گردی و کوهنوردی این ورزش نه تنها اصالت خود را از دست داده است بلکه از ارمانهای خود نیز فرسنگها فاصله گرفته است