آینده ای بدون عقاب دم سفید آشوراده

عقاب دریایی دم سفید پر جثه ترین عقاب ایران است ،پسر عموی نزدیک عقاب سر سفید آمریکائی است با این تفاوت که از عقاب سر سفید امریکائی بسیار بزرگتر است
عقاب دم سفید

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

از میان پرندگان شکاری جزیره آشواده میتوان به  سُنقر تالابی، سارگَپه معمولی ، سارگپه پابلند، لَیل،  دلیجه ، شاهین ، قِرقی، پیقوُ، تُرُمتای، بَحری،سُنقر سفید و خاکستری ،طَرلان ، عقاب خالدار بزرگ، عقاب اِستپی ،عقاب اِمپریال و عقاب دریایی دم سفید اشاره کرد که اکثر آنها خصوصا” عقاب دریایی دم سفید ،در لیست گونه های حمایت شده ملی و بین المللی است.

زیستگاه اصلی این پرندگان بیشه زارها و مراتع جزیره آشوراده است اما رابطه ی مستقیمی با پرندگان آبزی و کنار آبزی دارند چون بیشتر از آنها تغذیه میکنند که در صورت اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده ، بدلیل رفت و آمد در بیشه زارها، پراکندگی زباله در فضای باز ، ورزشهای آبی ، نهایتا” منجر به کاهش کیفیت زیستگاه خواهد شد.

استرس های ناشی از فعالیت های فاز بهره برداری امکان مهاجرت دائمی پرندگان موجود را در پی خواهد داشت.

عقاب دریایی دم سفید پر جثه ترین عقاب ایران است ،پسر عموی نزدیک عقاب سر سفید آمریکائی است با این تفاوت که از عقاب سر سفید امریکائی بسیار بزرگتر است پرنده ی بالغ منقار زردرنگ و دم سفیدی خواهد داشت با وجود جثه ی بزرگ ،بسیار باشکوه پرواز میکند ، مانور بسیار بالائی دارد و به سادگی میتواند پرندگان و پستانداران کوچک را هم شکار کند،تنها نقطه ی ایران که شما میتوانید گونه های متفاوتی از عقاب دم سفید  را مشاهده کنید جزیره ی آشوراده است.

حضور پرندگان شکاری در یک منطقه نشانه ی پویایی و اکوسیستم پیچیده و غنی یک زیستگاه است.

و هر گونه دست اندازی در چنین اکوسیستمی مساوی با نابودی حیات وحش منطقه خواهد بود.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان