ایجاد اسکله در خلیج گرگان مجوز ندارد

سازمان همیاری‌های شهرداری استان گلستان در واپسین روزهای سال گذشته و در راستا اجرا طرح گردشگری در جزیره آشوراده، شروع به خاکریزی و رسوب‌گذاری در بخشی از تالاب بین‌المللی میانکاله حد فاصل بندر ترکمن تا جزیره آشوراده در محل خلیج گرگان کرد که این اقدام با واکنش دوستداران طبیعت و ستاد مردمی نجات آشوراده مواجه و در نهایت با مداخله سازمان محیط‌زیست این عملیات متوقف شد.
اسکله بندرترکمن

اسکان نیوز: حمید ظهرابی، معاون محیط طبیعی سازمان محیط‌ زیست با اعلام موافقتش با طرح پرسروصدا گردشگری آشوراده که این روزها باعث شکایت ستاد مردمی نجات آشوراده از رئیس سازمان محیط‌ زیست به دادگاه هم شده است، گفت: محیط‌ زیست مخالفتی با توسعه ندارد و ما به‌ دنبال این هستیم که فعالیت‌های توسعه‌ای را به سمت توسعه پایدار هدایت کنیم و این یک ضرورت است که نیاز به هماهنگی دارد.

سازمان همیاری‌های شهرداری استان گلستان در واپسین روزهای سال گذشته و در راستا اجرا طرح گردشگری در جزیره آشوراده، شروع به خاکریزی و رسوب‌گذاری در بخشی از تالاب بین‌المللی میانکاله حد فاصل بندر ترکمن تا جزیره آشوراده در محل خلیج گرگان کرد که این اقدام با واکنش دوستداران طبیعت و ستاد مردمی نجات آشوراده مواجه و در نهایت با مداخله سازمان محیط‌زیست این عملیات متوقف شد.

حالا عملیات خاکریزی در خلیج رو به زوال گرگان همچون طرح گردشگری آشوراده متوقف است و ستاد مردمی نجات آشوراده همچنان پیگیر شکایتی است که از سازمان حفاظت محیط‌ز یست به دستگاه قضایی برده است.

معاون سازمان محیط‌ زیست درباره این طرح می‌گوید: براساس درخواست استان گلستان طرح طبیعت‌گردی آشوراده بیش از ۱۰ یا ۱۲سال در حال بررسی، مکاتبه و پیگیری است و در نهایت سال گذشته توافقاتی انجام شد. از جمله این‌که بارگزاری‌های سنگینی که در ابتدا درخواست شده بود در آشوراده اتفاق بیفتد مثل هتل، استخر، شهربازی، بازارچه و سایر فعالیت‌هایی که به ساخت‌وسازهای گسترده نیاز داشت، به درخواست سازمان حفاظت محیط‌ زیست قرار شد از برنامه حذف و به شهر بندرترکمن منتقل شود.

او می‌افزاید: در رابطه با فعالیت‌های طبیعت‌گردی که قرار بود در آشوراده اتفاق بیفتد و مورد توافق سازمان و استانداری گلستان قرار گرفت در محدوده ۲۲ هکتاری براساس برنامه جامع مدیریت ذخیره‌گاه زیست‌کره و پناهگاه حیات‌وحش میانکاله، اجازه دادیم ایجاد تاسیسات طبیعت‌گردی مطابق نُرم و استانداردهایی که برای مناطق تحت‌حفاظت وجود دارد، اجرا شود. این توافق انجام شد که سازمان به هیچ وجه اجازه ساخت‌وساز سنگین در آشوراده را نمی‌دهد و ساخت‌وسازها در جزیره باید موقت، سبک، با مصالح بومی، مطابق و موزون با طبیعت منطقه طراحی و اجرا شود؛ با این شرایط تفاهم کرده و قرارداد منعقد کردیم.

اما مدیر روابط عمومی ستاد مردمی نجات آشوراده نظر دیگری دارد. فرزاد علیزاده در این‌باره به همشهری می‌گوید: براساس گزارش ارزیابی اثرات زیست‌محیطی طرح گردشگری آشوراده، در محدوده ۲۲ هکتاری که آقای ظهرابی مدعی هستند تاسیسات طبیعت‌گردی قرار است ایجاد شود، اراضی ساحلی و نیمه‌جنگلی منطقه مشخصا به کاربری‌هایی چون زمین بازی کودکان، ‌رستوران‌های متعدد، ‌پارکینگ خودرو، آتش‌نشانی، ‌اورژانس، ‌ساختمان مرکز بازدیدکنندگان، ‌مسجد و نمازخانه و محوطه کمپینگ و اقامت شبانه اختصاص یافته است. او می‌افزاید: حتما تعریف مسئولان سازمان محیط‌زیست از طبیعت‌گردی با بقیه متفاوت است چون بیشتر کاربری‌ها برای این منظور بوده و تنها تریل چوبی در این ۲۲هکتار دیده شده است.

به گفته مسئولان استان گلستان قرار است با اجرا طرح گردشگری آشوراده، ‌این جزیره حفاظت شده که زیستگاه حیات‌وحش بوده به کیش دوم ایران تبدیل شود اما مناقشه بر سر این طرح بعد از گذشت ۱۶سال همچنان بین دوستداران محیط‌زیست و سازمان حفاظت محیط‌زیست که خود با گردشگری در این جزیره موافقت کرده است ادامه دارد و اخیرا این اختلاف به محاکم قضایی کشیده شده است.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.