بار دیگر به نیمروی خود نگاه کنید

البته لازم به ذکر است که جوجه‌های ماده زنده مانده سرنوشت بهتری در انتظارشان نیست. قطعاً اکثر مردم و مصرف کنندگان روزمره ی گوشت مرغ هیچ اطلاع ندارند که جوجه مرغ‌های زبان بسته قرار است یا به زور آمپول و آنتی بیوتیک و دارو تبدیل به مرغ‌های بیست و یک روزه (و شاید کمتر!) شوند

به گزارش خبرنگار مهر، فرزاد علیزاده فعال حقوق حیوانات در واکنش به انتشار تصاویری از معدوم سازی چند ۱۰ میلیون جوجه یک روزه در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داد، نوشت: «طی یکی دو روز اخیر، انتشار نامه‌ها و فیلم‌های معدوم سازی جوجه‌های یک روزه (این بار به بهانه کمبود دانه و خوراک) دست به دست می چرخد و موجب ناراحتی و برانگیخته شدن احساسات عمومی شده است!

موضوع زنده زنده خفه کردن جوجه‌های یک روزه در صنعت مرغ و تخم مرغ در همه جای دنیا امری متداول و معمولی است و این موضوع همواره از سمت فعالان حقوق حیوانات و وگن ها (گیاهخواران مبتنی بر اخلاق) مورد اعتراض بوده است. علت معدوم سازی جوجه‌ها به این روش، این است که چون جوجه‌های نر نمی‌توانند تخم بگذارند، برای صنعت مرغداری و گوشت مرغ و تخم مرغ سودآوری ندارند. (در مورد اخیر چون مرغ‌ها از نژاد گوشتی هستند و برای تولید کننده صرف نمی‌کند نر و ماده با هم معدوم می‌شوند.)

جوجه کشی

روش‌های معدوم سازی نیز متنوع است: یا زنده زنده وارد چرخ گوشت می‌شوند، و آن بخش که از این مهلکه جان سالم بدر برده‌اند، در کیسه‌های بزرگ خفه می‌شوند. و اندک جوجه‌های باقیمانده هم تحت عنوان جوجه رنگی در فروشگاه‌های پرنده فروشی یا در کنار خیابان به فروش می رسند!

البته لازم به ذکر است که جوجه‌های ماده زنده مانده سرنوشت بهتری در انتظارشان نیست. قطعاً اکثر مردم و مصرف کنندگان روزمره ی گوشت مرغ هیچ اطلاع ندارند که جوجه مرغ‌های زبان بسته قرار است یا به زور آمپول و آنتی بیوتیک و دارو تبدیل به مرغ‌های بیست و یک روزه (و شاید کمتر!) شوند و سر سفره‌های انسان‌ها به عنوان غذا مصرف شوند یا در قفس‌های تنگ و تاریک که به هیچ عنوان امکان تکان خوردن و تحرک ندارند به دور از نور آفتاب و هوای سالم، از طریق روش ایجاد روز مصنوعی، پیوسته برای ما انسان‌ها تخم گذاری کنند. لذا فریب تبلیغات رنگارنگ و تصاویر مرغ‌های شاد و خوشحال را نخورید! هیچ مرغی با خوشحالی برای شما تخم نمی‌گذارد!

جوجه رنگی

صنعت بی رحم بهره کشی از حیوانات با تبلیغات رنگارنگ مانع از دیده شدن این بخش بی رحمانه از صنعت خود می‌شود. چرا که تنها چیزی که برای این صنعت اهمیت دارد بازگشت سرمایه و سودآوری است و اخلاق و حقوق حیوانات ذره‌ای اهمیت ندارد.

بار دیگر که املت تخم مرغ یا نیمرو میل می‌کنید به این نکته هم فکر کنید که شما هم در درد و رنجی که این حیوانات متحمل شده‌اند نقشی مستقیم دارید.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان