تبلیغات تجاری؛ به نام مردم به کام سودجویان

موضوع تراریخته و دستکاری ژنتیکی موضوع بسیار مهمی است که در تبلیغات به آن اشاره نمی شود. به طور مثال در تبلیغات روغن های خانگی از وجود انواع و اقسام ویتامینها صحبت می شود،  درحالیکه روغنی که رسالتش از بین بردن تمام مواد مغذی آنهم در دمای ۱۵۰ درجه است چطور قرار است امگا سه به بدن شما برساند؟
دستکاری ژنتیکی

خبر آنلاین: در فرهنگ فارسی تبلیغ را مترادف آگاهی رسانی و اطلاع رسانی می دانند، حال آنکه از نظر نگارنده این دو باهم تفاوت اساسی دارند. در این یادداشت سعی دارم ماهیت واقعی تبلیغات را بررسی  و رابطه آن را با محیط زیست و سلامتی انسانها  بررسی کنم.

اطلاع رسانی همانطور که از نامش پیداست به معنی رساندن آگاهی در مورد موضوعی خاص، آن هم به صورت شفاف بی کم و کاست است.

درحالیکه تبلیغات که امروز خود به یک صنعت بسیار پردرآمد و سودآور تبدیل شده است با ارائه اطلاعات دقیق و بی کم و کاست فرسنگ ها فاصله دارد. اصولا تبلیغ به منظور عرضه ی طیفی از کالاها، محصولات، و خدمات فارغ از جنبه ی “سودمندی” و یا رفع “نیاز” مصرف کننده ارائه می شود و  تابع قانون عرضه و تقاضایی است که بازارهای “سودمحور” و منافع سوداگران در آن ارجیت دارد. از این روی، تبلیغات در دنیای کنونی آمیزه ای است از گزافه گویی، تحریف و دستکاری حقیقت، اغراق و بزرگنمایی، و حتی دروغ محض! مصداق بارز آن را در آگهی های تجاری و تبلیغات بازرگانی روی محصولات و کالاهایی مشاهده می کنیم که با سلامت جسمانی مردم سرو کار دارند.

موضوع تراریخته و دستکاری ژنتیکی موضوع بسیار مهمی است که در تبلیغات به آن اشاره نمی شود. به طور مثال در تبلیغات روغن های خانگی از وجود انواع و اقسام ویتامینها صحبت می شود،  درحالیکه روغنی که رسالتش از بین بردن تمام مواد مغذی آنهم در دمای ۱۵۰ درجه است چطور قرار است امگا سه به بدن شما برساند؟

یا پدیده ی جدیدی بنام روغن مخصوص سرخ کردنی! در روغن سرخ کردنی اتفاقی که افتاده است این است که هرچقدر روغن حرارت ببیند دود نمیکند! عجبا که تکنولوژی مصیبتی است وقتی با خرد همراه نباشد! به خصوص که طبق یافته های علمی متخصصان تغذیه، سرخ کردن مواد غذایی و خوراکی فی نفسه بد و مضراست و بخش مهمی از منابع غذایی و ریزمغذی ها ی خوراک شما را از بین می برد.

برای درک بهتر فریب های تبلیغاتی به عنوان مثال، مغز آفتابگردان با قیمت کیلویی ۴۰.۰۰۰ تومان دربازار عرضه می شود. برای  استحصال یک لیتر روغن خالص به ۵ کیلوگرم مغز آفتابگردان نیاز است، حال چطور است که یک لیتر روغن آفتابگردان(بدون پالم!) برای مصرف کننده نهایی با قیمت ۱۰۰۰۰ تومان عرضه می شود؟

یکی دیگر از تبلیغاتی که بر روی بسته بندی نمک مشاهده می شود (که پزشکان در مورد مصرف بیش از اندازه آن به شدت هشدار می دهند) کودکی است که با یک نمک پاش به دنبال مرغی افتاده است تا آن را نمک بزند و میل کند!

گذشته از وجود روح نهفته حیوان آزاری در این نمایش خارق العاده ! خالق این اثر هنری ، چه مبنایی را برای تبلیغش لحاظ کرده است؟ چه تصویری قرار است با دیدن این تبلیغات  در ذهن کودکان ما نقش ببندد؟

نگاه کنید به بسته بندی های محصولانت لبنی، چهره ی گاوهای خندان را می بینیم؛ یا در تبلیغات تلویزیونی گاوهای شاد و سرحالی را می بینید که در چراگاه مشغول چریدن هستند. حال آنکه به هیچ عنوان این تصاویر واقعیت ندارن. هیچ گاوی با خوشحالی و رضایت، شیرش را در اختیار انسانها قرار نمی دهد. سیستم دامداریها و دامپروریها براساس بهره کشی از حیوانات شکل گرفته است، و مصرف کنندگان محصولات لبنی از شرایط دردناک نگهداری و بهره کشی از این حیوانات زبان بسته و مظلوم هیچ خبر ندارند.

سیستم بدن گاو ماده برای شیردهی احتیاج دارد که همواره در حالت بارداری باشد. این روزها با کمک علم اصلاح نژاد، گاوه های بیچاره را در فضای خفقان آور گاوداریها دائما” در این حالت نگاه می دارند تا بدنشان شیر تولید کند. گاو ماده پس از چند سال به دلیل تولید شیر فراوان به بیماری کمبود کلسیم دچار شده و راهی کشتارگاه می شود. همان گاوی که قرار است برای شما شیر حاوی کلسیم تولید کند خودش به پوکی استخوان دچار شده است!

در مزارع و گاوداریهای سنتی، وضع از این هم بدتر است. گاو ماده برای اینکه بدنش تحریک شود و شیر تولید کند گوساله را در زیر بدن مادر قرار می دهند و به کمک ابزارهایی مانع خوردن شیر توسط گوساله ی بی نوا می شوند.  این صحنه ی شرم آور حیوان آزاری را تصور کنید…بدن مادر به تحریک فرزندش شیر تولید میکند اما آن شیر را انسانها برمیدارند!

مرغداری صنعتی

بسته بندی های تخم مرغ هم حاوی تصاویر مرغهای خوشحال است!

حال آنکه در مرغداریها وضعیت به مراتب از گاوداریها بدتر است. جوجه های نر در همان ابتدا زنده زنده به قصد معدوم شدن وارد چرخ گوشت/ یا خفه می شوند. درصد بسیار ناچیزی از جوجه هایی که زنده می مانند را به عنوان جوجه رنگی در بازار مشاهده می کنید.

ماده ها یا به عنوان مرغ گوشتی به زور انواع و اقسام محرک ها و داروها قرار است طی دوسه هفته به مرغ های گوشتی تبدیل شوند یا روزگارشان منتهی میشود  به قفس های تنگ و تار جهت تولید تخم مرغ.

برخی از پزشکان معتقدند یکی از دلایل مقاومت بدن انسان‌ها در برابر داروها و آنتی بیوتیک‌ها، غذاهای تراریخته ایست که از طریق دام (خوراک دام عمدتا” غلات تراریخته است)به بدن ما وارد می‌شود.

از آنجایی که زندگی ماشینی و شیوه ی زندگی امروز ما کمتر توجهی به روح نهفته در پشت هر تبلیغ یا تصویری دارد لازم است کمی بیشتر تامل کرده و در خوراک خود تجدید نظر کنیم.

حتی اگر موضوع اخلاقیات و حقوق حیوانات را در نظر نگیریم هم،  مصرف گوشت و لبنیات و کلا” فرآورده های حیوانی کمتر، نه تنها به سلامت و رشد فرزندانتان کمک می کند بلکه با توجه به نابودی منابع غذایی در زمین، در راستای حفظ محیط زیست  نیز هست. به همین جهت است که صنایع تولید غذا به سمت ایجاد گوشت مجازی در حرکت است و در آینده ای نزدیک و با توجه به عطش سیری ناپذیر انسانها به مصرف گوشت! بخش عمده ای از پروتئین موجود در بازار به صورت گوشت های مجازی ساخته شده در آزمایشگاه عرضه خواهد شد.

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.