تکثیر در اسارت یوز آسیائی/رادیو سلامت

دوشنبه شانزدهمین روز خرداد ماه در برنامه افق روشن در رادیو سلامت با بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان و امیر عبدوس مدیر کل سابق سازمان محیط زیست سمنان در خصوص یوزهای ایرانی  گفتگو کردم.
تکثیر در اسارت یوز اسیائی

دوشنبه شانزدهمین روز خرداد ماه در برنامه افق روشن در رادیو سلامت با بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان و امیر عبدوس مدیر کل سابق سازمان محیط زیست سمنان در خصوص یوزهای ایرانی  گفتگو کردم.

 

اکرامی معتقد است تکثیر در اسارت یوز صرفا برای حفظ ذخیره ژنتیکی بوده است و سازمان برنامه ای برای رهاسازی نداشته است، ایده ای که بنظر میرسد ایده ال سیرک داران،  باغ وحش داران و قاچاقچیان حیات وحش باشد.

البته تئوری اکرامی از اساس حداقل در خصوص یوزهای ایرانی غلط است یوزهای ایرانی بدلیل جفت گیری خویشاوندی ژن خالص و قابل قبولی ندارند، اصطلاحا وضعیت ژنتیکی یوز اسیائی در گردنه بطری قرار دارد  و حتی به صرف تکثیر در اسارت نیز گونه های خالص و قوی از نظر ژنتیکی نخواهیم داشت.

عبدوس اما معتقد است که سرعت ماشینها در زیستگاه توران کم شده است چون هر 2000 متر تابلوی کاهش سرعت نصب کرده اند و رانندگان از یوزهائی که در کنار جاده ها هستند و تصادف نمیکنند عکس تهیه کرده و برای ما ارسال نموده اند(از ایشان خواهش کردم تصاویر را منتشر کنند)

بر خلاف دکتر اکرامی ایشان معتقد است بحث ذخیره ی ژن نیست و سازمان بر اساس فلان ماده و فلان قانون موظف است گونه های در معرض خطر را تکثیر کند!

 

ایشان اما معتقدند  ما نیز باید مانند افریقا یوز را  تکثیر ، احیا و در زیستگاه رها کنیم!

ادعائی که بسیار بسیار بزرگ است

متاسفانه بخش های عمده ای از سوال و جواب ها بدلیل کمبود وقت یا هر دلیل دیگری از گفتگو حذف شده است!

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان