حصارکشی دور آشوراده

بر اساس طرح ارزیابی منتشر شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست قرار است با اجرای طرح گردشگری دور محدوده ی مستثنیات که شامل روستا، شیلات اردوگاه اموزش و پرورش و باقی بناهای شرقی جزیره میشود حصارکشی شود یعنی عملا"ارتباط گردشگران با بخشی از جزیره که هم اکنون خانه های روستائی جهت اقامت شبانه و تنها فروشگاه جزیره میباشد قطع خواهد شد.
حصارکشی دور آشوراده

روزنامه جام جم / فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده

اگر به جزیره آشوراده سفر کرده باشید در بخش روستای سابق، به جز یک بقالی ،مسجدی خالی از نمازگزار و چند خانه ی روستائی که بازسازی شده و پذیرای گردشگرانی است که قصد شب مانی در جزیره را دارند خانه های مخروبه ی دیگری راهم میبینید که سالهاست خالی از سکنه باقی مانده اند،البته در بخش شیلات و اسکله ی مربوطه تاسیساتی وجود دارد که در آنهم بدلیل رو به انقراض بودن ماهیان خاویاری تقریبا” نیمه تعطیل است، چند کارمند باقیمانده شیلات  هم  هر روز باقایق به جزیره می آیند و برمیگردند.

دو دهه پیش بدلیل بالا آمدن آب و جاری شدن سیلاب ساکن روستای آشور به محله ای در بندر ترکمن مهاجرت کردند که اکنون در انجا ساکن هستند.

آموزش و پرورش هم در جزیره تاسیساتی دارد از جمله یک اردوگاه دانش آموزی و چندین سازه ی نیمه ساز در محدوده ی 22 هکتاری طرح گردشگری آشوراده که دور از ذهن  نیست که با آغاز طرح در جزیره، آموزش و پرورش هم به ساخت و سازش ادامه دهد و بناهایش را تکمیل کند.

بر اساس طرح ارزیابی منتشر شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست قرار است با اجرای طرح گردشگری دور محدوده ی مستثنیات که شامل روستا، شیلات اردوگاه اموزش و پرورش و باقی بناهای شرقی جزیره میشود حصارکشی شود یعنی عملا”ارتباط گردشگران با بخشی از جزیره که هم اکنون خانه های روستائی جهت اقامت شبانه و تنها فروشگاه جزیره میباشد قطع خواهد شد.

حال آنکه یکی از توجیهات این طرح ضد محیط زیستی رسیدگی به جوامع محلی است اما می بینیم که در عمل چنین نیست.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان