حفاظت صوتی از نهنگ های دریای شمال

شرکت Trianel GMBH  نخستین مرحله از کار ساخت و ساز خود را در ماه سپتامبر آغاز کرد و طی این عملیات قرار بود چهل عدد از توربین های مدلAreva Wind’s 5MW برای تولید نیروی برق در فاصله 45 کیلومتری ساحل آلمان تا پایان سال 2012 آماده بهره برداری شود. کمپانی Trianel GMBH ، که یک موسسه خدماتی و مجری طرح های عمرانی است، عملیات این محوطه را مدیریت کرد. طبق برآوردها، تعداد 50 تا 100 فقره نهنگ دندان دار در محدوده ای به وسعت 56 کیلومتر مربع زیست می کنند.
نهنگ

ترجمه و گردآوری: ایراندخت صالحی ،پژوهشگر توسعه پایدار

شرکتهای دست اندر کار نصب توربین بادی در دریای شمالی انگلستان در سال 2012طی یکی از عملیات های نصب متوجه شدند که  نصب توربین ها نوعی آلودگی صوتی ایجاد می کند که به نهنگ های دریای شمال آسیب می رساند. این نهنگ ها که به نهنگ دندان دار (نوعی دلفین) موسومند از قبیل نهنگ های کوچک ساحلی، برای حرکت در آب و تعیین مسیر، از جهت یاب صوتی استفاده می کنند. متاسفانه، سر و صدای حاصل از عملیات تاسیسات فرا ساحلی هنگام نصب پایه های اصلی در عمق آب باعث انحراف مسیر این جانور می شود. در حال حاضر، شرکت Trianel GMBH که مدیریت نصب توربین های بادی را بر عهده دارد به منظور حفاظت نهنگ ها از آلودگی صوتی، استفاده از نوعی دیواره یا حصار تحت عنوان  “پوشش حبابی” را آغاز کرده است. مطلبی که در زیر می خوانید گزارشی است از Offshore Wind power  که در 8 مارس 2012، در مجله اینترنتی  INTERNATIONAL  RENEWABLES منتشر شده است. این گزارش اهمیت رعایت نکات زیست محیطی را در انجام پروژه های فرا ساحل گوشزد می کند:

شرکت Trianel GMBH  نخستین مرحله از کار ساخت و ساز خود را در ماه سپتامبر آغاز کرد و طی این عملیات قرار بود چهل عدد از توربین های مدلAreva Wind’s 5MW برای تولید نیروی برق در فاصله 45 کیلومتری ساحل آلمان تا پایان سال 2012 آماده بهره برداری شود. کمپانی Trianel GMBH ، که یک موسسه خدماتی و مجری طرح های عمرانی است، عملیات این محوطه را مدیریت کرد. طبق برآوردها، تعداد 50 تا 100 فقره نهنگ دندان دار در محدوده ای به وسعت 56 کیلومتر مربع زیست می کنند.

در این گزارش آمده است که 24 پایه (فوندانسیون) تا کنون در کف دریا جاگذاری شده . صدای این عملیات به قدری بلند است که می تواند قدرت شنوایی آبزیان را از بین ببرد. بنا به گفته مدیر عملیات  “حد مجاز فرا ساحل این امکان را می دهد که ما در فاصله 750 متری از منبع صدا،  در معرض 160 دسیبل قرار داشته باشیم “. او می گوید که متاسفانه تکنولوژی موجود در بازار نتوانسته است تضمین کند که این هدف قابل حصول است. در نتیجه، صداهای 170 دسیبل و بالاتر اغلب فقط در شعاع 750 متری اندازه گیری شده اند”.

اکنون به نظر می رسد که راه حلی برای این معضل پیدا شده است: پوششی از حباب! برای تولید چنین پوششی یک لوله متخلخل به طول 500 متر در پیرامون سایت عملیات نصب  و با هوای فشرده پر می شود. هوای موجود در لوله میلیونها حباب کوچک از عمق تا سطح آب ایجاد می کند. بدین ترتیب مانند یک دیوار محافظ از عبور امواج صوتی جلوگیری می نماید. سخنگوی شرکت  Trianel GMBH می گوید که صدای حاصله بدین طریق می تواند تا یک دهم شدت اولیه خود کاهش یابد.

حفاظ صوتی جدید می تواند برای نصب توربین های بادی در فرا ساحل به یک روش استاندارد تبدیل شود

در ادامه گزارش مشخص می شود که  حین تحقیق و آزمایش اولیه، جریان های زیر دریا پوشش حبابی را با خود حمل و جا به جا می کرده، اما این جا به جایی اکنون مطابق با زمان نصب لوله انجام می گیرد.  چنین روشی تازه نیست. این روش اولین بار هنگام قرار دادن مین ها در دریای شمال و دریای بالتیک به کار رفته است. اینک روش مذکور طی یک پروژه تحقیقی که توسط وزارت محیط زیست آلمان انجام گرفته، ارتقاء یافته است. این نخستین بار است که رویکرد یاد شده در پروژه ای با این ابعاد مورد استفاده قرار می گیرد. سخنگوی شرکت Trianel GMBH  گفت: “تا این زمان  فقط شمع ها (تیرپایه) توسط پوششی از حباب احاطه می شدند، اما در محوطه سازی توربین بادی شرکت Trianel GMBH کل سایت این سازه به حفاظ صوتی زیر آب مجهز شده است”.

هزینه نصب فوندانسیون حدود 125 هزار یورو می باشد که برای اولین سری از توربین ها که 40 عدد است به حدود پنج میلیون یورو می رسد. سازمان حفاظت از طبیعت آلمان NABU پروژه را زیر نظر دارد و استفاده از این تکنولوژی را برای تمام شرکتهای تاسیساتی الزامی کرده است.

منبع: مجله اینترنتی      INTERNATIONAL  RENEWABLES

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.