درخواست ورود معاون دادستان کل کشور به موضوع کشتار پرندگان

همه ساله با شروع فصل پائیز شاهد مهاجرت پرندگان مهاجر از اروپا و عمدتا شمال آسیا  به تالابهای شمال کشور خصوصا" منطقه ی فریدونکنار هستیم.  سالهاست که دامگذاران فریدونکنار و سرخرود با روشهای غیر انسانی  دست به کشتار و قاچاق پرندگان این منطقه می‌زنند.
مجله زمین

فرزاد علیزاده، دبیر ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات (سمدا)، در گفتگو با خبرنگار مهر از درخواست این ستاد برای ورود معاون دادستان کل کشور در حقوق عامه به موضوع کشتار پرندگان در فریدونکنار خبر داد.

نویسندگان این نامه از معاونت حقوق عامه دادستان کل کشور و همچنین از دادستان مازندران خواسته‌اند «در جهت توقف نسل کشی پرندگان مهاجر و اجرای قانون و مفاد کنوانسیون های بین المللی، و همچنین برخورد قانونی با متخلفین» دستورهای لازم را صادر کنند.

علیزاده در این باره به خبرنگار مهر توضیح داد: همه ساله با شروع فصل پائیز شاهد مهاجرت پرندگان مهاجر از اروپا و عمدتا شمال آسیا  به تالابهای شمال کشور خصوصا” منطقه ی فریدونکنار هستیم.  سالهاست که دامگذاران فریدونکنار و سرخرود با روشهای غیر انسانی  دست به کشتار و قاچاق پرندگان این منطقه می‌زنند. گذشته از پرندگانی که نهایتا” سر از بازار فروش پرندگان فریدونکنار سردرمی آورند، اگر مسیر قاچاق پرندگان نادری  که از این تورهای هوائی، کرس، شب‌دام و… جان سالم بدر می‌برند را دنبال کنید بدون شک به باغ های پرندگان و باغ وحش ها خواهید رسید.

وی افزود: اهالی این مناطق ادعا می‌کنند چون زمینهایشان را آب می‌بندند و تالابهای مصنوعی ایجاد می‌کنند و برای پرندگان طعمه گذاری می‌کنند پس هر آن‌چه از آسمان شالیزارشان می‌گذرد سهم آنهاست! انها در حالی این روش نسل کشی را حق مسلم خود و ارثیه نسل های گذشته  می‌دانند که از سالیان دور قدیمی تر ها  با روشهایی سنتی دست به شکار پرندگان می‌زدند، روشهائی که تاثیر چندانی  در انقراض آنها نداشته است.

دبیر ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات یادآور شد: متاسفانه  بعضی از مسئولین شهر هم به بهانه معیشت مردم اما در حقیقت برای جلب آرای عمومی از این جنایت که بنام ایرانیان نوشته می‌شود و نام ایران را با کشتار و قتل عام پرندگان مهاجر پیوند زده است دفاع و با آن همراهی می‌کنند. تمامی اینها درحالی است که دین مبین اسلام موکدا” ما را به مهربانی با طبیعت و زیستمندانش توصیه کرده است تا جائی که حضرت حق  در سوره مبارکه انعام از آنها با عبارت امتهائی همانند شما یاد می‌کند.

علیزاده افزود: مقام معظم رهبری نیز  در بخشی از پیامی که در مراسم گشایش نخستین همایش حقوق محیط زیست قرائت شد می‌فرمایند «نگاه اسلام به طبیعت و محیط – اعم از جاندار و بیجان – عاطفی، اخلاقی، معنوی و هدایت‌گرانه است و برخورداری از مواهب طبیعی نیز بر پایه‌ی اصولی متین، عادلانه، حکیمانه، متوازن و سازنده استوار گردیده است.»

وی در پایان گفت: تصمیم گرفتیم تا با کمک گرفتن از قوه قضائیه و با توجه به تاکید مدام حجت الاسلام  رئیسی ریاست این قوه بر حفاظت از محیط زیست جلوی این نسل کشی را که خلاف تمامی قوانین داخلی و خارجی است بگیریم.

متن کامل نامه ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات به معاونت دادستان کل کشور در حقوق عامه که رونوشتی از آن در اختیار دادستان مازندران، اداره کل محیط زیست مازندران، و معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست  نیز قرار گرفته به شرح زیر است:

وَمَا مِنْ دَابَّهٍ فِی الْأَرْضِ وَلَا طَائِرٍ یَطِیرُ بِجَنَاحَیْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثَالُکُمْ ۚ مَا فَرَّطْنَا فِی الْکِتَابِ مِنْ شَیْءٍ ۚ ثُمَّ إِلَیٰ رَبِّهِمْ یُحْشَرُونَ
هیچ جنبنده‌ای در زمین، و هیچ پرنده‌ای که با دو بال خود پرواز می‌کند، نیست مگر اینکه امتهایی همانند شما هستند. ما هیچ چیز را در این کتاب، فرو گذار نکردیم؛ سپس همگی به سوی پروردگارشان محشور می‌گردند. (الانعام ۳۸)

معاونت محترم دادستان کل کشور  در حقوق عامه
جناب آقای احمد فاضلیان
با سلام و احترام
هر سال همزمان با آغاز فصل پاییز و زمستان، میلیونها پرنده ی مهاجرشامل گونه های متعدد و نادر از اروپا و شمال آسیا هزاران کیلومتر پرواز می کنند و به مازندران ایران که یکی از اصیل ترین شاهراه های مهاجرت پرندگان در جهان است می رسند و میهمان تالاب های فریدونکنار و سرخرود هستند.

اما متاسفانه همه ساله تعداد بسیار زیادی از این پرندگان توسط شکارچیان و دام گذاران محلی، صید و کشته می شوند، یا در بازارهای قاچاق پرنده به فروش می روند. تعداد پرندگانی که از طریق دام گذاری، تور هوایی، کرست و یا تفنگ شکاری کشته می شوند، بیش از نیمی از کل جمعیت پرندگانی است که به این دو تالاب مهاجرت می کنند؛ یعنی حدود ۲ میلیون پرنده.

این کار یک جرم عمومی آشکار و علنی محسوب می شود که همه ساله انجام می شود و دادستانی مکلف به برخورد با این پدیده مجرمانه می باشد. اصولا” نسل کشی پرندگان جرم است و این شیوه صید هم از لحاظ  روش های صید از قبیل تورهای هوایی و ایجاد آبگیرهای مصنوعی و از لحاظ حجمی تعداد پرندگان شکار شده برخلاف قانون شکار و صید است.

این اتفاق هر سال در حالی رخ می دهد که سازمان محیط زیست استان مازندران شکار پرندگان مهاجر را غیر قانونی و ممنوع اعلام کرده است. همچنین مفاد کنوانسیون رامسر و مقررات بین المللی IUCN مربوط به حفاظت از گونه های کمیاب یا رو به انقراض نیز این اقدام را نوعی نسل کشی می داند و صید پرندگان نادر را ممنوع اعلام کرده است.

لازم به ذکر است که این عمل مجرمانه بازتابی بسیار منفی و نامطلوب از ایران و ایرانی در دنیا بوجود آورده و کشور ما را به عنوان قتلگاه پرندگان مهاجر به جهانیان معرفی می کند.

ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران (سِمدا) بدینوسیله از جنابعالی درخواست می نماید، در جهت توقف نسل کشی پرندگان مهاجر و اجرای قانون و مفاد کنوانسیون های بین المللی، و همچنین برخورد قانونی با متخلفین رسیدگی و دستورات مقتضی را صادر فرمایید.

کد خبر 4744955
کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.