درخواست ورود معاون دادستان کل کشور به موضوع کشتار پرندگان

همه ساله با شروع فصل پائیز شاهد مهاجرت پرندگان مهاجر از اروپا و عمدتا شمال آسیا  به تالابهای شمال کشور خصوصا" منطقه ی فریدونکنار هستیم.  سالهاست که دامگذاران فریدونکنار و سرخرود با روشهای غیر انسانی  دست به کشتار و قاچاق پرندگان این منطقه می‌زنند.
مجله زمین

فرزاد علیزاده، دبیر ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات (سمدا)، در گفتگو با خبرنگار مهر از درخواست این ستاد برای ورود معاون دادستان کل کشور در حقوق عامه به موضوع کشتار پرندگان در فریدونکنار خبر داد.

نویسندگان این نامه از معاونت حقوق عامه دادستان کل کشور و همچنین از دادستان مازندران خواسته‌اند «در جهت توقف نسل کشی پرندگان مهاجر و اجرای قانون و مفاد کنوانسیون های بین المللی، و همچنین برخورد قانونی با متخلفین» دستورهای لازم را صادر کنند.

علیزاده در این باره به خبرنگار مهر توضیح داد: همه ساله با شروع فصل پائیز شاهد مهاجرت پرندگان مهاجر از اروپا و عمدتا شمال آسیا  به تالابهای شمال کشور خصوصا” منطقه ی فریدونکنار هستیم.  سالهاست که دامگذاران فریدونکنار و سرخرود با روشهای غیر انسانی  دست به کشتار و قاچاق پرندگان این منطقه می‌زنند. گذشته از پرندگانی که نهایتا” سر از بازار فروش پرندگان فریدونکنار سردرمی آورند، اگر مسیر قاچاق پرندگان نادری  که از این تورهای هوائی، کرس، شب‌دام و… جان سالم بدر می‌برند را دنبال کنید بدون شک به باغ های پرندگان و باغ وحش ها خواهید رسید.

وی افزود: اهالی این مناطق ادعا می‌کنند چون زمینهایشان را آب می‌بندند و تالابهای مصنوعی ایجاد می‌کنند و برای پرندگان طعمه گذاری می‌کنند پس هر آن‌چه از آسمان شالیزارشان می‌گذرد سهم آنهاست! انها در حالی این روش نسل کشی را حق مسلم خود و ارثیه نسل های گذشته  می‌دانند که از سالیان دور قدیمی تر ها  با روشهایی سنتی دست به شکار پرندگان می‌زدند، روشهائی که تاثیر چندانی  در انقراض آنها نداشته است.

دبیر ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات یادآور شد: متاسفانه  بعضی از مسئولین شهر هم به بهانه معیشت مردم اما در حقیقت برای جلب آرای عمومی از این جنایت که بنام ایرانیان نوشته می‌شود و نام ایران را با کشتار و قتل عام پرندگان مهاجر پیوند زده است دفاع و با آن همراهی می‌کنند. تمامی اینها درحالی است که دین مبین اسلام موکدا” ما را به مهربانی با طبیعت و زیستمندانش توصیه کرده است تا جائی که حضرت حق  در سوره مبارکه انعام از آنها با عبارت امتهائی همانند شما یاد می‌کند.

علیزاده افزود: مقام معظم رهبری نیز  در بخشی از پیامی که در مراسم گشایش نخستین همایش حقوق محیط زیست قرائت شد می‌فرمایند «نگاه اسلام به طبیعت و محیط – اعم از جاندار و بیجان – عاطفی، اخلاقی، معنوی و هدایت‌گرانه است و برخورداری از مواهب طبیعی نیز بر پایه‌ی اصولی متین، عادلانه، حکیمانه، متوازن و سازنده استوار گردیده است.»

وی در پایان گفت: تصمیم گرفتیم تا با کمک گرفتن از قوه قضائیه و با توجه به تاکید مدام حجت الاسلام  رئیسی ریاست این قوه بر حفاظت از محیط زیست جلوی این نسل کشی را که خلاف تمامی قوانین داخلی و خارجی است بگیریم.

متن کامل نامه ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات به معاونت دادستان کل کشور در حقوق عامه که رونوشتی از آن در اختیار دادستان مازندران، اداره کل محیط زیست مازندران، و معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست  نیز قرار گرفته به شرح زیر است:

وَمَا مِنْ دَابَّهٍ فِی الْأَرْضِ وَلَا طَائِرٍ یَطِیرُ بِجَنَاحَیْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثَالُکُمْ ۚ مَا فَرَّطْنَا فِی الْکِتَابِ مِنْ شَیْءٍ ۚ ثُمَّ إِلَیٰ رَبِّهِمْ یُحْشَرُونَ
هیچ جنبنده‌ای در زمین، و هیچ پرنده‌ای که با دو بال خود پرواز می‌کند، نیست مگر اینکه امتهایی همانند شما هستند. ما هیچ چیز را در این کتاب، فرو گذار نکردیم؛ سپس همگی به سوی پروردگارشان محشور می‌گردند. (الانعام ۳۸)

معاونت محترم دادستان کل کشور  در حقوق عامه
جناب آقای احمد فاضلیان
با سلام و احترام
هر سال همزمان با آغاز فصل پاییز و زمستان، میلیونها پرنده ی مهاجرشامل گونه های متعدد و نادر از اروپا و شمال آسیا هزاران کیلومتر پرواز می کنند و به مازندران ایران که یکی از اصیل ترین شاهراه های مهاجرت پرندگان در جهان است می رسند و میهمان تالاب های فریدونکنار و سرخرود هستند.

اما متاسفانه همه ساله تعداد بسیار زیادی از این پرندگان توسط شکارچیان و دام گذاران محلی، صید و کشته می شوند، یا در بازارهای قاچاق پرنده به فروش می روند. تعداد پرندگانی که از طریق دام گذاری، تور هوایی، کرست و یا تفنگ شکاری کشته می شوند، بیش از نیمی از کل جمعیت پرندگانی است که به این دو تالاب مهاجرت می کنند؛ یعنی حدود ۲ میلیون پرنده.

این کار یک جرم عمومی آشکار و علنی محسوب می شود که همه ساله انجام می شود و دادستانی مکلف به برخورد با این پدیده مجرمانه می باشد. اصولا” نسل کشی پرندگان جرم است و این شیوه صید هم از لحاظ  روش های صید از قبیل تورهای هوایی و ایجاد آبگیرهای مصنوعی و از لحاظ حجمی تعداد پرندگان شکار شده برخلاف قانون شکار و صید است.

این اتفاق هر سال در حالی رخ می دهد که سازمان محیط زیست استان مازندران شکار پرندگان مهاجر را غیر قانونی و ممنوع اعلام کرده است. همچنین مفاد کنوانسیون رامسر و مقررات بین المللی IUCN مربوط به حفاظت از گونه های کمیاب یا رو به انقراض نیز این اقدام را نوعی نسل کشی می داند و صید پرندگان نادر را ممنوع اعلام کرده است.

لازم به ذکر است که این عمل مجرمانه بازتابی بسیار منفی و نامطلوب از ایران و ایرانی در دنیا بوجود آورده و کشور ما را به عنوان قتلگاه پرندگان مهاجر به جهانیان معرفی می کند.

ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران (سِمدا) بدینوسیله از جنابعالی درخواست می نماید، در جهت توقف نسل کشی پرندگان مهاجر و اجرای قانون و مفاد کنوانسیون های بین المللی، و همچنین برخورد قانونی با متخلفین رسیدگی و دستورات مقتضی را صادر فرمایید.

کد خبر 4744955
یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.