دل نگرانی آشوراده برای فوک هایش

فوک خزری، چندی پیش در فهرست سرخ    IUCNاز طبقه "آسیب پذیر" به طبقه "درمعرض انقراض" منتقل شد و این به معنای وخیم شدن شرایط ادامه حیات این گونه است.
فوک خزری

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

در میان گونه های جانوری متعدد دریای کاسپین، فوک ها تنها پستانداران این بزرگترین دریاچه ی آب شور جهان هستند؛ از این رو، فوک خزری  را شاید بتوان یکی از مهمترین و شاخص ترین گونه های حیات وحش در جزیره آشوراده نامید.

فوک خزری، چندی پیش در فهرست سرخ    IUCNاز طبقه “آسیب پذیر” به طبقه “درمعرض انقراض” منتقل شد و این به معنای وخیم شدن شرایط ادامه حیات این گونه است.

بنا به حساسیت شرایط زیست این گونه، مرکز تحقیقاتی درمانی فوک خزری در جزیره آشوراده  تا این لحظه موفق شده است   82 فوک را نجات دهد، و پس از درمان رها سازی کند.  این مرکز در تلاش است با فرهنگ سازی و آموزشهای لازم به بومیان سه استان شمالی کشور، همچنان ایجاد مرکزی در کشور قزاقستان، این گونه ی با ارزش را از خطر انقراض نجات دهد.

شایان ذکر است که براثر فشار دوستداران حیات وحش و راه اندازی کمپین های بین المللی،  کشور روسیه مجبور شد مجوز شکار فوک در سال 2018 را لغو کند اما متاسفانه این کشور، در سال جدید میلادی مجددا” مجوز شکار فوک را صادر کرده است.

مساعد بودن شرایط محیطی جزیره آشوراده به لحاظ برخورداری از قابلیت های پناهگاه حیات وحش، به ویژه خالی از سکنه بودن سواحل جزیره آشوراده و بکر بودن محیط طبیعی موجب شده است تا این گونه  جانوری با ارزش به این منطقه پناه آورد.

از دلایل نابودی این گونه ی جانوری با ارزش که حتی فضولات آن نیز خود یک منبع غذایی در دریای خزر محسوب می شود،  و نابودی آنها اکوسیستم خزر را به خطر می‌اندازد می توان صید بی رویه، آلودگی صنعتی و نفتی را برشمرد. ویلاسازی های بی رویه در نوار جنوبی ساحل دریای خزر نیز که به تخریب زیستگاه این گونه منجر شده است از دیگر دلایل کم باروری و در نتیجه کاهش جمعیت فوک ها می باشد.

علیرغم این خطرات، متاسفانه  اکنون  بر اساس آخرین طرح گردشگری آشوراده  قرار است به زودی زون شنا و ماهیگیری ، محدوده شنای بانوان و آقایان و پاتوق ساحلی در تنها زیستگاه فوک خزری احداث شود.

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.