دل نگرانی آشوراده برای فوک هایش

فوک خزری، چندی پیش در فهرست سرخ    IUCNاز طبقه "آسیب پذیر" به طبقه "درمعرض انقراض" منتقل شد و این به معنای وخیم شدن شرایط ادامه حیات این گونه است.
فوک خزری

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

در میان گونه های جانوری متعدد دریای کاسپین، فوک ها تنها پستانداران این بزرگترین دریاچه ی آب شور جهان هستند؛ از این رو، فوک خزری  را شاید بتوان یکی از مهمترین و شاخص ترین گونه های حیات وحش در جزیره آشوراده نامید.

فوک خزری، چندی پیش در فهرست سرخ    IUCNاز طبقه “آسیب پذیر” به طبقه “درمعرض انقراض” منتقل شد و این به معنای وخیم شدن شرایط ادامه حیات این گونه است.

بنا به حساسیت شرایط زیست این گونه، مرکز تحقیقاتی درمانی فوک خزری در جزیره آشوراده  تا این لحظه موفق شده است   82 فوک را نجات دهد، و پس از درمان رها سازی کند.  این مرکز در تلاش است با فرهنگ سازی و آموزشهای لازم به بومیان سه استان شمالی کشور، همچنان ایجاد مرکزی در کشور قزاقستان، این گونه ی با ارزش را از خطر انقراض نجات دهد.

شایان ذکر است که براثر فشار دوستداران حیات وحش و راه اندازی کمپین های بین المللی،  کشور روسیه مجبور شد مجوز شکار فوک در سال 2018 را لغو کند اما متاسفانه این کشور، در سال جدید میلادی مجددا” مجوز شکار فوک را صادر کرده است.

مساعد بودن شرایط محیطی جزیره آشوراده به لحاظ برخورداری از قابلیت های پناهگاه حیات وحش، به ویژه خالی از سکنه بودن سواحل جزیره آشوراده و بکر بودن محیط طبیعی موجب شده است تا این گونه  جانوری با ارزش به این منطقه پناه آورد.

از دلایل نابودی این گونه ی جانوری با ارزش که حتی فضولات آن نیز خود یک منبع غذایی در دریای خزر محسوب می شود،  و نابودی آنها اکوسیستم خزر را به خطر می‌اندازد می توان صید بی رویه، آلودگی صنعتی و نفتی را برشمرد. ویلاسازی های بی رویه در نوار جنوبی ساحل دریای خزر نیز که به تخریب زیستگاه این گونه منجر شده است از دیگر دلایل کم باروری و در نتیجه کاهش جمعیت فوک ها می باشد.

علیرغم این خطرات، متاسفانه  اکنون  بر اساس آخرین طرح گردشگری آشوراده  قرار است به زودی زون شنا و ماهیگیری ، محدوده شنای بانوان و آقایان و پاتوق ساحلی در تنها زیستگاه فوک خزری احداث شود.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.