دل نگرانی آشوراده برای فوک هایش

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
فوک خزری، چندی پیش در فهرست سرخ    IUCNاز طبقه "آسیب پذیر" به طبقه "درمعرض انقراض" منتقل شد و این به معنای وخیم شدن شرایط ادامه حیات این گونه است.
فوک خزری

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

در میان گونه های جانوری متعدد دریای کاسپین، فوک ها تنها پستانداران این بزرگترین دریاچه ی آب شور جهان هستند؛ از این رو، فوک خزری  را شاید بتوان یکی از مهمترین و شاخص ترین گونه های حیات وحش در جزیره آشوراده نامید.

فوک خزری، چندی پیش در فهرست سرخ    IUCNاز طبقه “آسیب پذیر” به طبقه “درمعرض انقراض” منتقل شد و این به معنای وخیم شدن شرایط ادامه حیات این گونه است.

بنا به حساسیت شرایط زیست این گونه، مرکز تحقیقاتی درمانی فوک خزری در جزیره آشوراده  تا این لحظه موفق شده است   82 فوک را نجات دهد، و پس از درمان رها سازی کند.  این مرکز در تلاش است با فرهنگ سازی و آموزشهای لازم به بومیان سه استان شمالی کشور، همچنان ایجاد مرکزی در کشور قزاقستان، این گونه ی با ارزش را از خطر انقراض نجات دهد.

شایان ذکر است که براثر فشار دوستداران حیات وحش و راه اندازی کمپین های بین المللی،  کشور روسیه مجبور شد مجوز شکار فوک در سال 2018 را لغو کند اما متاسفانه این کشور، در سال جدید میلادی مجددا” مجوز شکار فوک را صادر کرده است.

مساعد بودن شرایط محیطی جزیره آشوراده به لحاظ برخورداری از قابلیت های پناهگاه حیات وحش، به ویژه خالی از سکنه بودن سواحل جزیره آشوراده و بکر بودن محیط طبیعی موجب شده است تا این گونه  جانوری با ارزش به این منطقه پناه آورد.

از دلایل نابودی این گونه ی جانوری با ارزش که حتی فضولات آن نیز خود یک منبع غذایی در دریای خزر محسوب می شود،  و نابودی آنها اکوسیستم خزر را به خطر می‌اندازد می توان صید بی رویه، آلودگی صنعتی و نفتی را برشمرد. ویلاسازی های بی رویه در نوار جنوبی ساحل دریای خزر نیز که به تخریب زیستگاه این گونه منجر شده است از دیگر دلایل کم باروری و در نتیجه کاهش جمعیت فوک ها می باشد.

علیرغم این خطرات، متاسفانه  اکنون  بر اساس آخرین طرح گردشگری آشوراده  قرار است به زودی زون شنا و ماهیگیری ، محدوده شنای بانوان و آقایان و پاتوق ساحلی در تنها زیستگاه فوک خزری احداث شود.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز آسیائی
پیشنهاد سردبیر

مقدمه‌ای در نقد تکثیر یوزپلنگ‌های قفسی

لابی‌های فعال در حوزه حیات وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده بالا برسد. این موضوع شامل حال طرح تکثیر در اسارت هم می‌شود. نتیجه هم این شده است که مقوله‌ی حفاظت از یوز در نگاه مسئولان علی‌الخصوص از دید رییس سازمان محیط زیست، نمایندگان مجلس و مردم به موضوع تولد یوزپلنگ‌های اسیر تقلیل یابد و انتقادهای علمی و هشدارهای دلسوزانه‌ی منتقدان بدین واسطه در میان هیاهوهای رسانه‌ای کمرنگ و بی‌اثر گردد.

تکثیر در اسارت یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

تکثیر در اسارت یوز آسیائی/رادیو سلامت

دوشنبه شانزدهمین روز خرداد ماه در برنامه افق روشن در رادیو سلامت با بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان و امیر عبدوس مدیر کل سابق سازمان محیط زیست سمنان در خصوص یوزهای ایرانی  گفتگو کردم.

معماری سبز
بیشتر بدانیم

معماری سبز/ رادیو سلامت

در ادامه ی گفتگو با آذین پیراسته در رادیو سلامت از ساخت و ساز سبز گفتم و نقش آن در توسعه ی پایدار

جنگل بلوط
بیشتر بدانیم

با جنگلهایمان چه میکنیم؟/رادیو سلامت

امروز دهم خرداد ماه هزار و چهارصد و یک به دعوت خانم پیراسته مجری برنامه امروز چه خبر در رادیو سلامت

از مصایٔب جنگلهای زاگرس و هیرکانی گفتم و ظلمی که به نام توسعه ی پایدار و در واقع به کام سوداگران بر سر جنگلها روا داشته ایم.

تنوع زیستی
پیشنهاد سردبیر

تنوع زیستی تضمین سلامت ما/رادیو سلامت

در روز جهانی تنوع زیستی دوم خرداد سال جاری به دعوت خانم شهبازی مجری و برنامه ساز رادیو سلامت از مصایٔب و مشکلات محیط زیست ایران و تنوع زیستی گفتم.
متاسفانه کارشناسان و مدیران سازمان محیط زیست از مسیٔولیت و نقش سازمان مطبوعشان در رخداد این مصیبت که گریبانگیر محیط زیست کشورمان شده است طفره میروند، خودتان ببینید و بشنوید و قضاوت کنید

زنبور عسل
پیشنهاد سردبیر

بزرگنمایی خواص عسل کوهی به قیمت انقراض زنبورهای وحشی

از ۹ گونه شناخته شده زنبور عسل در دنیا، دوگونه ی آن در کشور ما زندگی می‌کند. یکی از این دو که جهت سودآوری و تولید محصول مرغوبتر! اصلاح نژاد شده و  جهت تولید عسل مورد بهره کشی  قرار می‌گیرد گونه apis mellifera  و دیگری که به صورت وحشی و عموما در زیستگاه‌های گرمتر و جنوبی سکونت دارد apis florea نام دارد.