دل نگرانی آشوراده برای فوک هایش

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
فوک خزری، چندی پیش در فهرست سرخ    IUCNاز طبقه "آسیب پذیر" به طبقه "درمعرض انقراض" منتقل شد و این به معنای وخیم شدن شرایط ادامه حیات این گونه است.
فوک خزری

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

در میان گونه های جانوری متعدد دریای کاسپین، فوک ها تنها پستانداران این بزرگترین دریاچه ی آب شور جهان هستند؛ از این رو، فوک خزری  را شاید بتوان یکی از مهمترین و شاخص ترین گونه های حیات وحش در جزیره آشوراده نامید.

فوک خزری، چندی پیش در فهرست سرخ    IUCNاز طبقه “آسیب پذیر” به طبقه “درمعرض انقراض” منتقل شد و این به معنای وخیم شدن شرایط ادامه حیات این گونه است.

بنا به حساسیت شرایط زیست این گونه، مرکز تحقیقاتی درمانی فوک خزری در جزیره آشوراده  تا این لحظه موفق شده است   82 فوک را نجات دهد، و پس از درمان رها سازی کند.  این مرکز در تلاش است با فرهنگ سازی و آموزشهای لازم به بومیان سه استان شمالی کشور، همچنان ایجاد مرکزی در کشور قزاقستان، این گونه ی با ارزش را از خطر انقراض نجات دهد.

شایان ذکر است که براثر فشار دوستداران حیات وحش و راه اندازی کمپین های بین المللی،  کشور روسیه مجبور شد مجوز شکار فوک در سال 2018 را لغو کند اما متاسفانه این کشور، در سال جدید میلادی مجددا” مجوز شکار فوک را صادر کرده است.

مساعد بودن شرایط محیطی جزیره آشوراده به لحاظ برخورداری از قابلیت های پناهگاه حیات وحش، به ویژه خالی از سکنه بودن سواحل جزیره آشوراده و بکر بودن محیط طبیعی موجب شده است تا این گونه  جانوری با ارزش به این منطقه پناه آورد.

از دلایل نابودی این گونه ی جانوری با ارزش که حتی فضولات آن نیز خود یک منبع غذایی در دریای خزر محسوب می شود،  و نابودی آنها اکوسیستم خزر را به خطر می‌اندازد می توان صید بی رویه، آلودگی صنعتی و نفتی را برشمرد. ویلاسازی های بی رویه در نوار جنوبی ساحل دریای خزر نیز که به تخریب زیستگاه این گونه منجر شده است از دیگر دلایل کم باروری و در نتیجه کاهش جمعیت فوک ها می باشد.

علیرغم این خطرات، متاسفانه  اکنون  بر اساس آخرین طرح گردشگری آشوراده  قرار است به زودی زون شنا و ماهیگیری ، محدوده شنای بانوان و آقایان و پاتوق ساحلی در تنها زیستگاه فوک خزری احداث شود.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

سناریوی دروغین برای بقای یوز ایرانی!

بین شکار و پروژه های پر رنگ و لعاب حفاظت از یوز آسیایی با هیولاسازی از نقش سگها در انقراض یوز ایرانی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد! چرا که زیستگاه های حساس یوز ایرانی و حیات وحش در قرق شکارچیان، معادن، جاده ها، دامهای روستاییان و عشایر است و بنابراین مطرح کردن نقش سگهای بلاصاحب در انقراض یوز ایرانی بحثی انحرافی بیش نیست!

بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

مبانی و تاریخچه سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

هرچند محور توسعه، انسان و نیازهای مادی و معنوی وی است، اما نباید فراموش کرد که عوامل اقتصادی– اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی سایر ارکان توسعه را تشکیل می‌دهند. محیط زیست به عنوان رکنی از ارکان توسعه پایدار نقش پشتیبانی کننده را بازی می‌کند. در واقع بدون اعتلاء و ارتقاء اجزاء یک سیستم نمی‌توان انتظار داشت که کل آن سیستم درست کار کند. توسعه زمانی می‌تواند پایداری خود را تضمین نماید که تمام ارکان آن در یک هماهنگی آرمانی و متناسب قرار گیرند و توسعه یک‌بعدی شاید بیشتر به سرطان شبیه باشد.

هاری
بیشتر بدانیم

بیماری هاری از زبان ایمان بهلولی دبیر علمی سمدا

هاری همانطور که صددرصد کشنده است، قطعا قابل پیشگیری نیز هست. روستاییان ما که وظیفه سنگین تامین امنیت غذایی ما را بر عهده دارند، نیازمند کمک و یاری ما هستند، خصوصا کودکان روستایی ما به کمکمان نیاز دارند.