دل نگرانی برای فیل ماهی های آشوراده

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
یکی از گونه های دریایی منطقه ،فیل ماهی، از جمله ماهیان خاویاری است که زیستگاهش اطراف جزیره آشوراده است.
فیل ماهی

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

جزیره ی زیبای آشوراده که قسمتی از پناه گاه حیات وحش میانکاله محسوب می شود، زیستگاه حیات وحش حساس و شکننده ای  است که یکی از دلایل وجود این حیات وحش کم نظیر عدم وجود انسان و تمدن شهری در این منطقه است.سازمان حفاظت از محیط زیست که بالطبع وظیفه ی حفاظت ازمحیط زیست را دارد، در زمان  ریاست خانم دکتر ابتکار و در سال 1393 و در کمال شگفتی طی تفاهم نامه ای با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کاربری این جزیره را به گردشگری تغییر داد!

یکی از گونه های دریایی منطقه ،فیل ماهی، از جمله ماهیان خاویاری است که زیستگاهش اطراف جزیره آشوراده است.

کُلمه و شاه کولی دوگونه ی در شرف تهدید هستند که در طرح ارزیابی اثرات محیط زیستی آشوراده هم به آن اشاره شده است، اما  به دو دلیل در حال انقراض هستند: صید بیش از حد و رفت و آمد قایق های موتوری در منطقه.

گفته میشود 40% خاویار ایران از منطقه ی آشوراده بدست می آید و از آنجایی که کُلمه غذای اصلی فیل ماهی است، انقراض کُلمه به انقراض فیل ماهی و خاویار منجر خواهد شد.

حال قرار است در زیستگاه این گونه های حساس و در شرف تهدید،  ورزشهای آبی و دریایی راه اندازی، و پلاژ شنای خانمها و آقایان و…. احداث شود.

خطرات دیگری نیز در صورت وجود طرح های گردشگری این چنینی گونه های دریایی جزیره را تهدید خواهد کرد، که از جمله میتوان به ورود فاضلاب و پساب انسانی و صنعتی  وخطر نشت روغن و بنزین قایق های موتوری اشاره کرد.

این در حالی است که براساس یکی از اهداف کنوانسیون آیچی 2010 که در مجلس شورای اسلامی ایران نیز تصویب و تبدیل به قانون شده است، ایران متعهد شده تا سال 2020  از انقراض گونه های در معرض تهدید جلوگیری کند، و وضعیت آنان را بهبود بخشد.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

مبانی و تاریخچه سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

هرچند محور توسعه، انسان و نیازهای مادی و معنوی وی است، اما نباید فراموش کرد که عوامل اقتصادی– اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی سایر ارکان توسعه را تشکیل می‌دهند. محیط زیست به عنوان رکنی از ارکان توسعه پایدار نقش پشتیبانی کننده را بازی می‌کند. در واقع بدون اعتلاء و ارتقاء اجزاء یک سیستم نمی‌توان انتظار داشت که کل آن سیستم درست کار کند. توسعه زمانی می‌تواند پایداری خود را تضمین نماید که تمام ارکان آن در یک هماهنگی آرمانی و متناسب قرار گیرند و توسعه یک‌بعدی شاید بیشتر به سرطان شبیه باشد.

هاری
بیشتر بدانیم

بیماری هاری از زبان ایمان بهلولی دبیر علمی سمدا

هاری همانطور که صددرصد کشنده است، قطعا قابل پیشگیری نیز هست. روستاییان ما که وظیفه سنگین تامین امنیت غذایی ما را بر عهده دارند، نیازمند کمک و یاری ما هستند، خصوصا کودکان روستایی ما به کمکمان نیاز دارند.

حصارچال
پیشنهاد سردبیر

زباله در کوهستان بیداد میکند

تقریبا هیچ نقطه ای از طبیعت یافت نمیشود که کوهنوردان و گردشگران طبیعت گرد به آن آسیب نرسانده باشند
پیشترها از کوهنوردی بعنوان یک ورزش و رسم و مرام اصیل یاد میشد،حال آنکه امروزه به یمن فضای مجازی و تورهای رنگ و وارنگ آفرود ، طبیعت گردی و کوهنوردی این ورزش نه تنها اصالت خود را از دست داده است بلکه از ارمانهای خود نیز فرسنگها فاصله گرفته است