دل نگرانی برای فیل ماهی های آشوراده

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
یکی از گونه های دریایی منطقه ،فیل ماهی، از جمله ماهیان خاویاری است که زیستگاهش اطراف جزیره آشوراده است.
فیل ماهی

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

جزیره ی زیبای آشوراده که قسمتی از پناه گاه حیات وحش میانکاله محسوب می شود، زیستگاه حیات وحش حساس و شکننده ای  است که یکی از دلایل وجود این حیات وحش کم نظیر عدم وجود انسان و تمدن شهری در این منطقه است.سازمان حفاظت از محیط زیست که بالطبع وظیفه ی حفاظت ازمحیط زیست را دارد، در زمان  ریاست خانم دکتر ابتکار و در سال 1393 و در کمال شگفتی طی تفاهم نامه ای با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کاربری این جزیره را به گردشگری تغییر داد!

یکی از گونه های دریایی منطقه ،فیل ماهی، از جمله ماهیان خاویاری است که زیستگاهش اطراف جزیره آشوراده است.

کُلمه و شاه کولی دوگونه ی در شرف تهدید هستند که در طرح ارزیابی اثرات محیط زیستی آشوراده هم به آن اشاره شده است، اما  به دو دلیل در حال انقراض هستند: صید بیش از حد و رفت و آمد قایق های موتوری در منطقه.

گفته میشود 40% خاویار ایران از منطقه ی آشوراده بدست می آید و از آنجایی که کُلمه غذای اصلی فیل ماهی است، انقراض کُلمه به انقراض فیل ماهی و خاویار منجر خواهد شد.

حال قرار است در زیستگاه این گونه های حساس و در شرف تهدید،  ورزشهای آبی و دریایی راه اندازی، و پلاژ شنای خانمها و آقایان و…. احداث شود.

خطرات دیگری نیز در صورت وجود طرح های گردشگری این چنینی گونه های دریایی جزیره را تهدید خواهد کرد، که از جمله میتوان به ورود فاضلاب و پساب انسانی و صنعتی  وخطر نشت روغن و بنزین قایق های موتوری اشاره کرد.

این در حالی است که براساس یکی از اهداف کنوانسیون آیچی 2010 که در مجلس شورای اسلامی ایران نیز تصویب و تبدیل به قانون شده است، ایران متعهد شده تا سال 2020  از انقراض گونه های در معرض تهدید جلوگیری کند، و وضعیت آنان را بهبود بخشد.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
شکار
اخبار

ممنوعیت شکار؟/رادیو سلامت

آیا شکار در کشور متوقف میشود؟

چهارشنبه شب هفدهم فروردین هزار و چهارصد و یک در گفتگو با رادیو سلامت/روی خط خبر در خصوص عوامل متعدد عدم بازدارندگی شکار در کشور گفتم
و دروغ بزرگی به نام مدیریت جمعیت حیات وحش از طریق شکار!

13 بدر
بیشتر بدانیم

سیزده بدر/طبیعت گردی بنفع همه/رادیو اقتصاد

در سیزدهمین روز فروردین 1401 در آستانه ی سیزده بدر و در گفتگو با رادیو اقتصاد،از آسیبهای انسانی در حق طبیعت و محیط زیست
گفتم

طبیعت گردی بدون ردپا چیست و ما چگونه میتوانیم فرزندانی دوستدار طبیعت پرورش دهیم؟

نجات غذا
بیشتر بدانیم

نجات غذا قبل از دور ریز/رادیو اقتصاد

 آیا میدانید گوشت و فراورده های حیوانی مسئول مستقیم بیش از هجده درصد از گاز متان رها شده در جو هستند؟(برخی از منابع حتی این رقم را تا هشتاد درصد اعلام میکنند).

 گاز متان به مراتب از دی اکسید کربن خطرناک تر است.

ساعت زمین
بیشتر بدانیم

به وقت زمین/رادیو اقتصاد

الودگی های نوری چه اثری بر محیط زیست و زیستمندانش دارد؟ شهرهائی که هیچوقت نمیخوابند. چراغهائی که هیچ وقت خاموش نمیشوند. در هفتمین روز از اولین ماه سال هزار و چهارصد و یک ، در گفتگو با رادیو اقتصاد از این اسیبها گفتم. رویداد ساعت زمین به همت صندوق جهانی طبیعت به ما این اسیبها را هشدار میدهد.

مصرف بهینه غذا
بیشتر بدانیم

مصرف بهینه غذا/رادیو اقتصاد

در ششمین روز از بهار و در گفتگو با رادیو اقتصاد در خصوص مصرف بهینه ی غذا گفتگو کردم. این که محصولات پر آب بری چون برنج ، گندم ، چه سهمی در مصرف آب دارند و ما چطور میتوانیم غیر مستقیم در حفظ منابع آبی کشور بکوشیم. اینکه به بهای سفید کردن گندم و برنج ، روزگارشان را سیاه کردیم و خودمان را در معرض بیماریها قرار دادیم! آیا وقت آن نرسیده که سری به بشقاب غذای خودمان بزنیم و در نحوه ی مصرف این دو محصول ارزشمند بازنگری کنیم؟

مصرف سوخت
بیشتر بدانیم

مصرف بهینه سوخت!/رادیو اقتصاد

در پنجمین روز از بهار سال هزار و چهارصد و یک در گفتگو با رادیو اقتصاد در خصوص مصرف بهینه ی سوخت در ایام نوروز گفتگو کردم این که دولت باید از خودروهای هیبریدی حمایت کند نیاز به استفاده از دوچرخه و وسایل نقلیه عمومی بیش از هر زمان دیگری احساس میشود اگر الگوی زندگی مصرف گرایانه ی خود را تغئیر ندهیم به زودی شاهد اغاز ششمین انقراض در کره زمین خواهیم بود.