دل نگرانی برای فیل ماهی های آشوراده

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
یکی از گونه های دریایی منطقه ،فیل ماهی، از جمله ماهیان خاویاری است که زیستگاهش اطراف جزیره آشوراده است.
فیل ماهی

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

جزیره ی زیبای آشوراده که قسمتی از پناه گاه حیات وحش میانکاله محسوب می شود، زیستگاه حیات وحش حساس و شکننده ای  است که یکی از دلایل وجود این حیات وحش کم نظیر عدم وجود انسان و تمدن شهری در این منطقه است.سازمان حفاظت از محیط زیست که بالطبع وظیفه ی حفاظت ازمحیط زیست را دارد، در زمان  ریاست خانم دکتر ابتکار و در سال 1393 و در کمال شگفتی طی تفاهم نامه ای با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کاربری این جزیره را به گردشگری تغییر داد!

یکی از گونه های دریایی منطقه ،فیل ماهی، از جمله ماهیان خاویاری است که زیستگاهش اطراف جزیره آشوراده است.

کُلمه و شاه کولی دوگونه ی در شرف تهدید هستند که در طرح ارزیابی اثرات محیط زیستی آشوراده هم به آن اشاره شده است، اما  به دو دلیل در حال انقراض هستند: صید بیش از حد و رفت و آمد قایق های موتوری در منطقه.

گفته میشود 40% خاویار ایران از منطقه ی آشوراده بدست می آید و از آنجایی که کُلمه غذای اصلی فیل ماهی است، انقراض کُلمه به انقراض فیل ماهی و خاویار منجر خواهد شد.

حال قرار است در زیستگاه این گونه های حساس و در شرف تهدید،  ورزشهای آبی و دریایی راه اندازی، و پلاژ شنای خانمها و آقایان و…. احداث شود.

خطرات دیگری نیز در صورت وجود طرح های گردشگری این چنینی گونه های دریایی جزیره را تهدید خواهد کرد، که از جمله میتوان به ورود فاضلاب و پساب انسانی و صنعتی  وخطر نشت روغن و بنزین قایق های موتوری اشاره کرد.

این در حالی است که براساس یکی از اهداف کنوانسیون آیچی 2010 که در مجلس شورای اسلامی ایران نیز تصویب و تبدیل به قانون شده است، ایران متعهد شده تا سال 2020  از انقراض گونه های در معرض تهدید جلوگیری کند، و وضعیت آنان را بهبود بخشد.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.

پیشنهاد سردبیر

اهمیت نگرش «بوم‌محور» در دستیابی به الگوی «کشاورزی زیستی» بر پایه‌ی «اخلاقیات زیستی»/محبوبه قلی پور

هم‌گام با افزایش جمعیت جهان، مساله‌ی تامین غذای انسان‌ها و “امنیت غذایی“ اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. کشاورزی را می‌توان ضروری‌ترین راه برای بقای انسان دانست، اما باید توجه کرد که در عین‌حال یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های بر‌هم‌زننده‌ی تعادل بوم‌شناختی در جهان و دارای ردپای عظیم زیست‌محیطی است.

یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

سناریوی دروغین برای بقای یوز ایرانی!

بین شکار و پروژه های پر رنگ و لعاب حفاظت از یوز آسیایی با هیولاسازی از نقش سگها در انقراض یوز ایرانی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد! چرا که زیستگاه های حساس یوز ایرانی و حیات وحش در قرق شکارچیان، معادن، جاده ها، دامهای روستاییان و عشایر است و بنابراین مطرح کردن نقش سگهای بلاصاحب در انقراض یوز ایرانی بحثی انحرافی بیش نیست!

بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».