دل نگرانی برای فیل ماهی های آشوراده

یکی از گونه های دریایی منطقه ،فیل ماهی، از جمله ماهیان خاویاری است که زیستگاهش اطراف جزیره آشوراده است.
فیل ماهی

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

جزیره ی زیبای آشوراده که قسمتی از پناه گاه حیات وحش میانکاله محسوب می شود، زیستگاه حیات وحش حساس و شکننده ای  است که یکی از دلایل وجود این حیات وحش کم نظیر عدم وجود انسان و تمدن شهری در این منطقه است.سازمان حفاظت از محیط زیست که بالطبع وظیفه ی حفاظت ازمحیط زیست را دارد، در زمان  ریاست خانم دکتر ابتکار و در سال 1393 و در کمال شگفتی طی تفاهم نامه ای با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کاربری این جزیره را به گردشگری تغییر داد!

یکی از گونه های دریایی منطقه ،فیل ماهی، از جمله ماهیان خاویاری است که زیستگاهش اطراف جزیره آشوراده است.

کُلمه و شاه کولی دوگونه ی در شرف تهدید هستند که در طرح ارزیابی اثرات محیط زیستی آشوراده هم به آن اشاره شده است، اما  به دو دلیل در حال انقراض هستند: صید بیش از حد و رفت و آمد قایق های موتوری در منطقه.

گفته میشود 40% خاویار ایران از منطقه ی آشوراده بدست می آید و از آنجایی که کُلمه غذای اصلی فیل ماهی است، انقراض کُلمه به انقراض فیل ماهی و خاویار منجر خواهد شد.

حال قرار است در زیستگاه این گونه های حساس و در شرف تهدید،  ورزشهای آبی و دریایی راه اندازی، و پلاژ شنای خانمها و آقایان و…. احداث شود.

خطرات دیگری نیز در صورت وجود طرح های گردشگری این چنینی گونه های دریایی جزیره را تهدید خواهد کرد، که از جمله میتوان به ورود فاضلاب و پساب انسانی و صنعتی  وخطر نشت روغن و بنزین قایق های موتوری اشاره کرد.

این در حالی است که براساس یکی از اهداف کنوانسیون آیچی 2010 که در مجلس شورای اسلامی ایران نیز تصویب و تبدیل به قانون شده است، ایران متعهد شده تا سال 2020  از انقراض گونه های در معرض تهدید جلوگیری کند، و وضعیت آنان را بهبود بخشد.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان