شهرداری مدافعان حقوق حیوانات را بازی داد

دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران با اشاره به پیشنهاد بازنگری دستورالعمل مدیریت سگ‌ها به مدافعان حقوق حیوانات، گفت: شهرداری تهران هیچ قدرتی برای ایجاد تغییر در این دستورالعمل ندارد و فعالان را بازی داده است.

فرزاد علیزاده، دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به سپردن مسؤولیت نظارت بر مدیریت حیوانات شهری به اداره کل محیط زیست شهرداری تهران  گفت: با وجود اینکه این اداره یکی از ضعیف‌ترین ادارات کل در مجموعه‌‌ عریض و طویل شهراری تهران است، اما با توجه به مدیریت دلسوزانه شینا انصاری برای فعالان حقوق حیوانات قوت قلبی بود.

علیزاده گفت: با واسپاری این مسؤولیت به این نتیجه رسیدیم که بالاخره پس از سال‌ها کش‌و قوس در بحث مدیریت حیوانات شهری، بالاخره شهرداری تهران تصمیم گرفته است، یک کار زیربنائی در این خصوص انجام دهد.

وی اظهار داشت: اکنون با گذشت نزدیک به یک ماه از افشای جنایت سگ‌کشی، آن‌هم به بدترین شکل ممکن در پناهگاه آرادکوه کهریزک، که با عدم نظارت صحیح مدیریت ساماندهی مشاغل تهران اتفاق افتاد و برگزاری حداقل سه نشست تخصصی با مسؤولان محیط زیست شهرداری تهران مشخص شد که تشکل‌های مردم نهاد‌، طبق معمول بازی داده شده‌اند و شهرداری تهران آنها را سرگرم غلط‌گیری و به روز رسانی دستورالعمل اجرائی مدیریت سگ‌های رها شده کرده است.

علیزاده ادامه داد: این در حالی است که دستورالعمل  اجرائی مدیریت سگ‌ها توسط سازمان همیاری شهرداری‌های وزارت کشور تدوین شده و اساساً اداره کل شهرداری تهران هیچ قدرتی در ایجاد تغییرات در این دستورالعمل را ندارد.

به گفته وی  شهرداری تهران بدون تائید شورای شهر، شهرداری حق کوچکترین تغییری در مبانی این دستورالعمل را نداشته و اداره کل محیط زیست تهران تنها می‌تواند در نقش پیشنهاد دهنده  قرار گیرد  و ممکن است شورای شهر آن را رد کند.

وی معتقد است:در این مدت متاسفانه تشکل‌ها، فعالان و مدافعان محیط زیست و حقوق حیوانات در این مدت وقت و انرژی خود را بیهوده تلف کرده‌اند.

دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ابراز داشت: متاسفانه تا زمانی‌که هیچ رویه مشخص و قانونی در خصوص مدیریت حیوانات شهری وجود نداشته باشد، پیمانکاران این حوزه بدون هیچ تخصص و علاقه‌ای به موضوع محیط زیست و حیوانات شهری با سوء استفاده از خواب غفلت کسانی همچون مدیریت پسماند شهرداری تهران به کشت و کشتار خود ادامه داده و برای خود کسب درآمد خواهند کرد.

وی گفت: اما این‌بار مدافعان حقوق حیوانات با خود عهد بسته‌اند تا زمان تدوین یک برنامه‌ مدون و مشخص برای مدیریت حیوانات شهری از پای ننشسته و با نظارت بر اجرائی شدن دستورالعمل تا جائی که می‌توانند نقش مردمی خود را به نحو احسن ایفا کنند.

علیزاده افزود: در همین راستا ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران، با استفاده از تمام ظرفیت مدنی و قانونی خود در مسیر انجام این مهم قدم برخواهد داشت.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.