شهرداری مدافعان حقوق حیوانات را بازی داد

دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران با اشاره به پیشنهاد بازنگری دستورالعمل مدیریت سگ‌ها به مدافعان حقوق حیوانات، گفت: شهرداری تهران هیچ قدرتی برای ایجاد تغییر در این دستورالعمل ندارد و فعالان را بازی داده است.

فرزاد علیزاده، دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به سپردن مسؤولیت نظارت بر مدیریت حیوانات شهری به اداره کل محیط زیست شهرداری تهران  گفت: با وجود اینکه این اداره یکی از ضعیف‌ترین ادارات کل در مجموعه‌‌ عریض و طویل شهراری تهران است، اما با توجه به مدیریت دلسوزانه شینا انصاری برای فعالان حقوق حیوانات قوت قلبی بود.

علیزاده گفت: با واسپاری این مسؤولیت به این نتیجه رسیدیم که بالاخره پس از سال‌ها کش‌و قوس در بحث مدیریت حیوانات شهری، بالاخره شهرداری تهران تصمیم گرفته است، یک کار زیربنائی در این خصوص انجام دهد.

وی اظهار داشت: اکنون با گذشت نزدیک به یک ماه از افشای جنایت سگ‌کشی، آن‌هم به بدترین شکل ممکن در پناهگاه آرادکوه کهریزک، که با عدم نظارت صحیح مدیریت ساماندهی مشاغل تهران اتفاق افتاد و برگزاری حداقل سه نشست تخصصی با مسؤولان محیط زیست شهرداری تهران مشخص شد که تشکل‌های مردم نهاد‌، طبق معمول بازی داده شده‌اند و شهرداری تهران آنها را سرگرم غلط‌گیری و به روز رسانی دستورالعمل اجرائی مدیریت سگ‌های رها شده کرده است.

علیزاده ادامه داد: این در حالی است که دستورالعمل  اجرائی مدیریت سگ‌ها توسط سازمان همیاری شهرداری‌های وزارت کشور تدوین شده و اساساً اداره کل شهرداری تهران هیچ قدرتی در ایجاد تغییرات در این دستورالعمل را ندارد.

به گفته وی  شهرداری تهران بدون تائید شورای شهر، شهرداری حق کوچکترین تغییری در مبانی این دستورالعمل را نداشته و اداره کل محیط زیست تهران تنها می‌تواند در نقش پیشنهاد دهنده  قرار گیرد  و ممکن است شورای شهر آن را رد کند.

وی معتقد است:در این مدت متاسفانه تشکل‌ها، فعالان و مدافعان محیط زیست و حقوق حیوانات در این مدت وقت و انرژی خود را بیهوده تلف کرده‌اند.

دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ابراز داشت: متاسفانه تا زمانی‌که هیچ رویه مشخص و قانونی در خصوص مدیریت حیوانات شهری وجود نداشته باشد، پیمانکاران این حوزه بدون هیچ تخصص و علاقه‌ای به موضوع محیط زیست و حیوانات شهری با سوء استفاده از خواب غفلت کسانی همچون مدیریت پسماند شهرداری تهران به کشت و کشتار خود ادامه داده و برای خود کسب درآمد خواهند کرد.

وی گفت: اما این‌بار مدافعان حقوق حیوانات با خود عهد بسته‌اند تا زمان تدوین یک برنامه‌ مدون و مشخص برای مدیریت حیوانات شهری از پای ننشسته و با نظارت بر اجرائی شدن دستورالعمل تا جائی که می‌توانند نقش مردمی خود را به نحو احسن ایفا کنند.

علیزاده افزود: در همین راستا ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران، با استفاده از تمام ظرفیت مدنی و قانونی خود در مسیر انجام این مهم قدم برخواهد داشت.

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.