صید و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر/ توافق با نماینده بابلسر برای ساماندهی بازار فریدونکنار

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات به همراه جمعی از فعالان محیط زیست ،از دیدار با آقای نانواکناری نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس خبر داد و گفت: بر اساس توافقات به عمل آمده و ارائه راهکار‌های ارائه شده به منظور کنترل تخلفات در بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار که مورد استقبال آقای نانواکناری قرار گرفت، بنا شد وی به عنوان نماینده شهرستان از اجرای قانون و برخورد قانونی با تخلفات در این بازار حمایت کنند.
نسل کشی پرندگان فریدونکنار

فرزاد علیزاده، دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات در گفت و گو با میزان گفت: اخیرا به همراه جمعی از فعالان محیط زیست موفق به دیدار با نانواکناری نماینده  بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی شدیم.بر اساس توافقات به عمل آمده در این نشست و ارائه راهکار‌های ارائه شده به منظور کنترل تخلفات در بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار که مورد استقبال نانواکناری قرار گرفت بنا شد وی به عنوان نماینده شهرستان از اجرای قانون و برخورد قانونی با تخلفات در این بازار حمایت کنند . 

وی در خصوص پیشنهاد طرح شده در این نشست گفت: پیشنهاد دادیم، جمعی از محیط‌بانان در محل بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار مستقر شده و از ورود فروشندگان متخلف به بازار جلوگیری کنند. در واقع بر اساس این طرح، تنها فروشندگان پرندگانی که صید آن‌ها قانونی است، می‌توانند در بازار فعالیت کنند و پرندگانی که بدون مجوز صید شده‌اند و صیدشان بر اساس قانون، تخلف است از جمله غاز‌ها و پرندگان حرام‌گوشت در بازار عرضه نخواهند شد.

علیزاده ادامه داد: با توجه به اختیارات و نفوذی که هر نماینده در حوزه انتخابیه‌اش برخوردار است، امیدواریم حاصل این نشست در عمل به بازگشت قانون به بازار فریدونکنار منجر شود و بساط قانون‌گریزی را که چند سالی است در سایه مماشات مقامات محلی با متخلفان در منطقه گسترده شده جمع کند.مماشاتی که سبب شده مصوبات شورای تامین استانداری مازندران در راستای مهار تخلفات صید و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر اجرایی نشود.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه لزوم اجرای قانون در فریدونکنار، بار‌ها از سوی مسئولان اجرایی و قضائی کشوری و استانی از جمله فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تاکید شده، اما هنوز محقق نشده گفت: گویی فریدونکنار یک شهرستان خودمختار است و اجرای قانون در بازار این شهرستان محلی از اعراب ندارد. مقامات محلی هم امسال مانند سال‌های گذشته در ماه‌های پایانی سال، به بهانه‌های گوناگون از اجرای قانون شانه خالی می‌کنند.

وی گفت: هرچند ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات از مراجع قانونی همچون معاونت دادستان در حقوق عامه نیز موضوع را پیگیری می‌کند، اما امیدواریم توافق صورت گرفته با نماینده فریدونکنار، افق‌های روشن‌تری در بازگرداندن قانون به بازار فریدونکنار و جلوگیری از این قانون‌ستیزی آشکار بگستراند. قانون‌ستیزی آشکار که حاصل آن نه تنها نسل‌کشی پرندگان مهاجر و از بین رفتن سرمایه‌های بین‌المللی حیات وحش بلکه شیوع بیماری‌هایی از جمله آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مهاجر است که در نتیجه صید و عرضه غیرقانونی و بدون نظارت مسئولان محیط زیست و سازمان دامپزشکی در منطقه منتشر می‌شود.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.