صید و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر/ توافق با نماینده بابلسر برای ساماندهی بازار فریدونکنار

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات به همراه جمعی از فعالان محیط زیست ،از دیدار با آقای نانواکناری نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس خبر داد و گفت: بر اساس توافقات به عمل آمده و ارائه راهکار‌های ارائه شده به منظور کنترل تخلفات در بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار که مورد استقبال آقای نانواکناری قرار گرفت، بنا شد وی به عنوان نماینده شهرستان از اجرای قانون و برخورد قانونی با تخلفات در این بازار حمایت کنند.
نسل کشی پرندگان فریدونکنار

فرزاد علیزاده، دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات در گفت و گو با میزان گفت: اخیرا به همراه جمعی از فعالان محیط زیست موفق به دیدار با نانواکناری نماینده  بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی شدیم.بر اساس توافقات به عمل آمده در این نشست و ارائه راهکار‌های ارائه شده به منظور کنترل تخلفات در بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار که مورد استقبال نانواکناری قرار گرفت بنا شد وی به عنوان نماینده شهرستان از اجرای قانون و برخورد قانونی با تخلفات در این بازار حمایت کنند . 

وی در خصوص پیشنهاد طرح شده در این نشست گفت: پیشنهاد دادیم، جمعی از محیط‌بانان در محل بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار مستقر شده و از ورود فروشندگان متخلف به بازار جلوگیری کنند. در واقع بر اساس این طرح، تنها فروشندگان پرندگانی که صید آن‌ها قانونی است، می‌توانند در بازار فعالیت کنند و پرندگانی که بدون مجوز صید شده‌اند و صیدشان بر اساس قانون، تخلف است از جمله غاز‌ها و پرندگان حرام‌گوشت در بازار عرضه نخواهند شد.

علیزاده ادامه داد: با توجه به اختیارات و نفوذی که هر نماینده در حوزه انتخابیه‌اش برخوردار است، امیدواریم حاصل این نشست در عمل به بازگشت قانون به بازار فریدونکنار منجر شود و بساط قانون‌گریزی را که چند سالی است در سایه مماشات مقامات محلی با متخلفان در منطقه گسترده شده جمع کند.مماشاتی که سبب شده مصوبات شورای تامین استانداری مازندران در راستای مهار تخلفات صید و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر اجرایی نشود.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه لزوم اجرای قانون در فریدونکنار، بار‌ها از سوی مسئولان اجرایی و قضائی کشوری و استانی از جمله فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تاکید شده، اما هنوز محقق نشده گفت: گویی فریدونکنار یک شهرستان خودمختار است و اجرای قانون در بازار این شهرستان محلی از اعراب ندارد. مقامات محلی هم امسال مانند سال‌های گذشته در ماه‌های پایانی سال، به بهانه‌های گوناگون از اجرای قانون شانه خالی می‌کنند.

وی گفت: هرچند ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات از مراجع قانونی همچون معاونت دادستان در حقوق عامه نیز موضوع را پیگیری می‌کند، اما امیدواریم توافق صورت گرفته با نماینده فریدونکنار، افق‌های روشن‌تری در بازگرداندن قانون به بازار فریدونکنار و جلوگیری از این قانون‌ستیزی آشکار بگستراند. قانون‌ستیزی آشکار که حاصل آن نه تنها نسل‌کشی پرندگان مهاجر و از بین رفتن سرمایه‌های بین‌المللی حیات وحش بلکه شیوع بیماری‌هایی از جمله آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مهاجر است که در نتیجه صید و عرضه غیرقانونی و بدون نظارت مسئولان محیط زیست و سازمان دامپزشکی در منطقه منتشر می‌شود.

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.