صید و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر/ توافق با نماینده بابلسر برای ساماندهی بازار فریدونکنار

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات به همراه جمعی از فعالان محیط زیست ،از دیدار با آقای نانواکناری نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس خبر داد و گفت: بر اساس توافقات به عمل آمده و ارائه راهکار‌های ارائه شده به منظور کنترل تخلفات در بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار که مورد استقبال آقای نانواکناری قرار گرفت، بنا شد وی به عنوان نماینده شهرستان از اجرای قانون و برخورد قانونی با تخلفات در این بازار حمایت کنند.
نسل کشی پرندگان فریدونکنار

فرزاد علیزاده، دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات در گفت و گو با میزان گفت: اخیرا به همراه جمعی از فعالان محیط زیست موفق به دیدار با نانواکناری نماینده  بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی شدیم.بر اساس توافقات به عمل آمده در این نشست و ارائه راهکار‌های ارائه شده به منظور کنترل تخلفات در بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار که مورد استقبال نانواکناری قرار گرفت بنا شد وی به عنوان نماینده شهرستان از اجرای قانون و برخورد قانونی با تخلفات در این بازار حمایت کنند . 

وی در خصوص پیشنهاد طرح شده در این نشست گفت: پیشنهاد دادیم، جمعی از محیط‌بانان در محل بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار مستقر شده و از ورود فروشندگان متخلف به بازار جلوگیری کنند. در واقع بر اساس این طرح، تنها فروشندگان پرندگانی که صید آن‌ها قانونی است، می‌توانند در بازار فعالیت کنند و پرندگانی که بدون مجوز صید شده‌اند و صیدشان بر اساس قانون، تخلف است از جمله غاز‌ها و پرندگان حرام‌گوشت در بازار عرضه نخواهند شد.

علیزاده ادامه داد: با توجه به اختیارات و نفوذی که هر نماینده در حوزه انتخابیه‌اش برخوردار است، امیدواریم حاصل این نشست در عمل به بازگشت قانون به بازار فریدونکنار منجر شود و بساط قانون‌گریزی را که چند سالی است در سایه مماشات مقامات محلی با متخلفان در منطقه گسترده شده جمع کند.مماشاتی که سبب شده مصوبات شورای تامین استانداری مازندران در راستای مهار تخلفات صید و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر اجرایی نشود.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه لزوم اجرای قانون در فریدونکنار، بار‌ها از سوی مسئولان اجرایی و قضائی کشوری و استانی از جمله فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تاکید شده، اما هنوز محقق نشده گفت: گویی فریدونکنار یک شهرستان خودمختار است و اجرای قانون در بازار این شهرستان محلی از اعراب ندارد. مقامات محلی هم امسال مانند سال‌های گذشته در ماه‌های پایانی سال، به بهانه‌های گوناگون از اجرای قانون شانه خالی می‌کنند.

وی گفت: هرچند ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات از مراجع قانونی همچون معاونت دادستان در حقوق عامه نیز موضوع را پیگیری می‌کند، اما امیدواریم توافق صورت گرفته با نماینده فریدونکنار، افق‌های روشن‌تری در بازگرداندن قانون به بازار فریدونکنار و جلوگیری از این قانون‌ستیزی آشکار بگستراند. قانون‌ستیزی آشکار که حاصل آن نه تنها نسل‌کشی پرندگان مهاجر و از بین رفتن سرمایه‌های بین‌المللی حیات وحش بلکه شیوع بیماری‌هایی از جمله آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مهاجر است که در نتیجه صید و عرضه غیرقانونی و بدون نظارت مسئولان محیط زیست و سازمان دامپزشکی در منطقه منتشر می‌شود.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان