قرقاول های خزری هم نگرانند

در ذخیره گاه زیست کره میانکاله که جزیره آشوراده هم جرئی از آن است 250 گونه پرنده آبزی ، کنار آبزی و خشکی زی شناسائی شده اند،38 گونه از آنها در لیست گونه های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست ایران قرار میگیرند.
قرقاول خزری

روزنامه جام جم / فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

در ذخیره گاه زیست کره میانکاله که جزیره آشوراده هم جرئی از آن است 250 گونه پرنده آبزی ، کنار آبزی و خشکی زی شناسائی شده اند،38 گونه از آنها در لیست گونه های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست ایران قرار میگیرند.

11 گونه از این پرندگان در فهرست سرخ IUCN به عنوان گونه های در معرض خطر انقراض قرار دارند.یکی از ان گونه ها پرنده ی زیبائی بنام قرقاول خزری است که بدلیل شباهت زیادش به طاووس در نگاه اول ممکن است آن را با طاووس اشتباه بگیرید

در حال حاضر شکار هر طاقه قرقاول برابر مصوبه مجلس شورای اسلامی چهار میلیون ریال جریمه برای شکارچی در پی دارد.

قرقاول در ماههای اردیبهشت و خرداد عمدتا از گونه های مختلف تمشک ، برگ درختان ، دانه های پنهان شده در خاک و حشرات تغذیه و تخم گذاری و جوجه پروری می کند .

بر اساس طرح مطالعات ارزیابی منطقه نمونه گردشگری آشوراده قرار است مساحتی حدود 8 هکتار بطور کامل پاکتراشی و در ان منطقه زمین های ورزشی و زون شنا و ماهیگیری احداث شود!

محدوده ای که از آن صحبت میکنیم به دلیل وجود بوته زارهای فراوان زیستگاه قرقاول خزری است گونه ای که در لیست iucn  از گونه های در معرض خطر محسوب میشود که دچار کاهش شدید جمعیت هم شده است.

ضمن اینکه و سر و صدای ناشی از حضور انسان در منطقه سبب اختلال در فرایند های حیاتی این گونه نظیر جفت گیری تولید مثل و جوجه آوری خواهد شد.

تخریب زیستگاه، شکار بی رویه و طرح های ضد محیط زیستی همچون گردشگری در جزیره آشوراده میتواند نسل این گونه ی با ارزش را برای همیشه منقرض کند.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان