لایحه منع حیوان آزاری تهیه شده از سوی محیط زیست مورد تأیید نیست

علیزاده با اشاره به اینکه جامعه در خصوص نحوه برخورد با حیوانات شهری نیازمند کار فرهنگی در درازمدت است، ابراز داشت: بدین منظور تشکیل یک کمیته فرهنگی با مشارکت حامیان مدنظر قرار گرفته و در آن راه‌های ایجاد بسترهای مناسب فرهنگی با استفاده از پتانسیل شهرداری تهران بررسی و پیشنهاد می‌شود.

فرزاد علیزاده، دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران در گفت‌وگو با خبرنگار محیط زیست خبرگزاری فارس از برگزاری جلسه‌ای با حضور نمایندگان این ستاد  به ریاست شینا انصاری، مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، درخصوص ساماندهی حیوانات شهری خبر داد.

وی اظهار امیداوری کرد با سپرده شدن مدیریت حیوانات شهری به این دفتر شهرداری اتفاقات خوبی رخ دهد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مباحث مطرح شده در این جلسه در خصوص موضوع مدیریت حیوانات شهری بوده است، گفت: نظارت بر مدیریت حیوانات شهری تا پیش از این از سوی شرکت ساماندهی مشاغل و صنایع انجام می‌گرفت و به همین دلیل شاهد اتفاقات ناخوشایندی از سوی پیمانکاران در حفاظت از این حیوانات بودیم.

علیزاده اظهار امیدواری کرد: با توجه به دعوت مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران از تشکل‌ها و فعالان حقوق حیوانات، جریان رصد و پیگیری شرایط حیوانات شهری از این  پس با نگاه محیط زیستی انجام گیرد.

به گفته دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران در این جلسه که پیرو جلسات قبلی حامیان حیوانات با مدیران شهرداری و شورای شهر ، بیش از دوساعت به‌طول انجامید و دستورالعمل مصوب سال 87  که توسط سازمان همیاری شهرداری  وزارت کشور در خصوص ساماندهی سگ‌های ولگرد تدوین و ابلاغ شده بود مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد با مشارکت فعالان این حوزه این دستورالعمل بازنگری و تدوین شود.

وی اظهار امیدواری کرد: دستورالعمل جدید با درایت و اعمال نظرات فعالان حقوق حیوانات  هرچه بیشتر به رعایت حقوق حیوانات نزدیک و نزدیکتر شود.

علیزاده با اشاره به اینکه جامعه در خصوص نحوه برخورد با حیوانات شهری نیازمند کار فرهنگی در درازمدت است، ابراز داشت: بدین منظور تشکیل یک کمیته فرهنگی با مشارکت حامیان مدنظر قرار گرفته و در آن راه‌های ایجاد بسترهای مناسب فرهنگی با استفاده از پتانسیل شهرداری تهران(روزنامه همشهری، شبکه 5 ، بیلبوردهای سطح شهر و..) بررسی و پیشنهاد می‌شود.

وی ادامه داد: در این جلسه همچنین مقرر شد نمایندگان تشکل‌ها و حامیان به‌صورت ادواری و مرتب بر فرایند کار نظارت داشته باشند.

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران یادآور شد: پیش از این جلسه نمایندگان این ستاد از محل مربوطه (پناهگاه حیوانات شهری در آرادکوه کهریزک) بازدید کرده و ضمن متذکر شدن مواردی که مشکل‌ساز بوده است، شهرداری هم اعلام کرد در حال ایجاد فضای سبز ، سایه‌بان و به طور کلی ایجاد شرایط بهتری برای حیواناتِ این پناهگاه است.

علیزاده ابراز داشت: از آنجا که کانون‌های تولید و زاد و ولد سگ‌ها نقش بسیار پررنگی در ازدیاد تعداد سگ‌ها دارند، مقرر شد این موضوع هم بررسی و کنترل شود.

وی افزود:  یکی از این کانون‌ها کارگاه‌های تولیدی، کارخانه‌ها و کارگاه‌های ساختمانی بی‌شماری است که برای حفاظت از تعداد زیادی سگ عقیم نشده استفاده می‌کنند و بعد از گذشت دو یا سه سال پس ازپایان یافتن پروژه، سگ‌های زاد و ولد کرده  خود را در محیط‌های شهری رها می‌کنند.

علیزاده معتقد است: شهرداری به سادگی می‌تواند با استفاده از ساز و کارهای موجود صاحبان این کارگاه‌ها را مقید به عقیم‌سازی کند.

به گفته وی یکی دیگر از این مکان‌ها، بازار خرید و فروش حیوانات در بزرگراه آزادگان است که شهرداری تهران کمترین نظارت را بر این مکان دارد.

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران گفت: در این جلسه مقرر شد کمیته‌های حقوقی، نظارتی و فنی در کنار تیم فرهنگی با شرکت حامیان و فعالین حقوق حیوانات تشکیل و در امور مربوطه به اداره کل محیط زیست شهرداری تهران یاری رسانند.

وی با اشاره به مشکلات پیش آمده در خصوص رهاسازی سگ‌ها در طبیعت و تقابل آنها با حیات وحش اظهار داشت: ایجاد قُرق‌های ویژه و اختصاص زمین‌هایی است که کمترین تداخل را با حیات وحش دارند، به شهرداری پیشنهاد شده و با اداره منابع طبیعی نیز در این خصوص مکاتبه خواهد شد.

علیزاده ادامه داد:  اگر چنین امری اتفاق بیفتد با ساماندهی این مراکز حامیان هم می‌توانند به غذارسانی اصولی و درست در این مناطق بپردازند.

وی با اظهار امیدواری کرد: اگر وعده‌های داده شده در این جلسه عملیاتی شود، دیگر شاهد چنین رفتارهایی با حیوانات نخواهیم بود.

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران گفت: با توجه به خبر اعلام وصول  لایحه منع حیوان آزاری از سوی مجلس شورای اسلامی و از آنجایی که فعالین حقوق حیوانات کمترین نقش در نگارش این سند مهم را داشته و سازمان حفاظت از محیط زیست پشت درهای بسته و بدون مشارکت طرف‌های درگیر این لایحه را نوشته است، ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران (سِمدا) با ارسال نامه‌ای به طیبه سیاوشی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، و اسلامشهر از وی درخواست کرده است: این مساله را جهت ورود و بررسی فعالان این حوزه در کمیسیون مربوطه طرح و پیگیری کند.

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.