لایحه منع حیوان آزاری تهیه شده از سوی محیط زیست مورد تأیید نیست

علیزاده با اشاره به اینکه جامعه در خصوص نحوه برخورد با حیوانات شهری نیازمند کار فرهنگی در درازمدت است، ابراز داشت: بدین منظور تشکیل یک کمیته فرهنگی با مشارکت حامیان مدنظر قرار گرفته و در آن راه‌های ایجاد بسترهای مناسب فرهنگی با استفاده از پتانسیل شهرداری تهران بررسی و پیشنهاد می‌شود.

فرزاد علیزاده، دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران در گفت‌وگو با خبرنگار محیط زیست خبرگزاری فارس از برگزاری جلسه‌ای با حضور نمایندگان این ستاد  به ریاست شینا انصاری، مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، درخصوص ساماندهی حیوانات شهری خبر داد.

وی اظهار امیداوری کرد با سپرده شدن مدیریت حیوانات شهری به این دفتر شهرداری اتفاقات خوبی رخ دهد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مباحث مطرح شده در این جلسه در خصوص موضوع مدیریت حیوانات شهری بوده است، گفت: نظارت بر مدیریت حیوانات شهری تا پیش از این از سوی شرکت ساماندهی مشاغل و صنایع انجام می‌گرفت و به همین دلیل شاهد اتفاقات ناخوشایندی از سوی پیمانکاران در حفاظت از این حیوانات بودیم.

علیزاده اظهار امیدواری کرد: با توجه به دعوت مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران از تشکل‌ها و فعالان حقوق حیوانات، جریان رصد و پیگیری شرایط حیوانات شهری از این  پس با نگاه محیط زیستی انجام گیرد.

به گفته دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران در این جلسه که پیرو جلسات قبلی حامیان حیوانات با مدیران شهرداری و شورای شهر ، بیش از دوساعت به‌طول انجامید و دستورالعمل مصوب سال 87  که توسط سازمان همیاری شهرداری  وزارت کشور در خصوص ساماندهی سگ‌های ولگرد تدوین و ابلاغ شده بود مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد با مشارکت فعالان این حوزه این دستورالعمل بازنگری و تدوین شود.

وی اظهار امیدواری کرد: دستورالعمل جدید با درایت و اعمال نظرات فعالان حقوق حیوانات  هرچه بیشتر به رعایت حقوق حیوانات نزدیک و نزدیکتر شود.

علیزاده با اشاره به اینکه جامعه در خصوص نحوه برخورد با حیوانات شهری نیازمند کار فرهنگی در درازمدت است، ابراز داشت: بدین منظور تشکیل یک کمیته فرهنگی با مشارکت حامیان مدنظر قرار گرفته و در آن راه‌های ایجاد بسترهای مناسب فرهنگی با استفاده از پتانسیل شهرداری تهران(روزنامه همشهری، شبکه 5 ، بیلبوردهای سطح شهر و..) بررسی و پیشنهاد می‌شود.

وی ادامه داد: در این جلسه همچنین مقرر شد نمایندگان تشکل‌ها و حامیان به‌صورت ادواری و مرتب بر فرایند کار نظارت داشته باشند.

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران یادآور شد: پیش از این جلسه نمایندگان این ستاد از محل مربوطه (پناهگاه حیوانات شهری در آرادکوه کهریزک) بازدید کرده و ضمن متذکر شدن مواردی که مشکل‌ساز بوده است، شهرداری هم اعلام کرد در حال ایجاد فضای سبز ، سایه‌بان و به طور کلی ایجاد شرایط بهتری برای حیواناتِ این پناهگاه است.

علیزاده ابراز داشت: از آنجا که کانون‌های تولید و زاد و ولد سگ‌ها نقش بسیار پررنگی در ازدیاد تعداد سگ‌ها دارند، مقرر شد این موضوع هم بررسی و کنترل شود.

وی افزود:  یکی از این کانون‌ها کارگاه‌های تولیدی، کارخانه‌ها و کارگاه‌های ساختمانی بی‌شماری است که برای حفاظت از تعداد زیادی سگ عقیم نشده استفاده می‌کنند و بعد از گذشت دو یا سه سال پس ازپایان یافتن پروژه، سگ‌های زاد و ولد کرده  خود را در محیط‌های شهری رها می‌کنند.

علیزاده معتقد است: شهرداری به سادگی می‌تواند با استفاده از ساز و کارهای موجود صاحبان این کارگاه‌ها را مقید به عقیم‌سازی کند.

به گفته وی یکی دیگر از این مکان‌ها، بازار خرید و فروش حیوانات در بزرگراه آزادگان است که شهرداری تهران کمترین نظارت را بر این مکان دارد.

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران گفت: در این جلسه مقرر شد کمیته‌های حقوقی، نظارتی و فنی در کنار تیم فرهنگی با شرکت حامیان و فعالین حقوق حیوانات تشکیل و در امور مربوطه به اداره کل محیط زیست شهرداری تهران یاری رسانند.

وی با اشاره به مشکلات پیش آمده در خصوص رهاسازی سگ‌ها در طبیعت و تقابل آنها با حیات وحش اظهار داشت: ایجاد قُرق‌های ویژه و اختصاص زمین‌هایی است که کمترین تداخل را با حیات وحش دارند، به شهرداری پیشنهاد شده و با اداره منابع طبیعی نیز در این خصوص مکاتبه خواهد شد.

علیزاده ادامه داد:  اگر چنین امری اتفاق بیفتد با ساماندهی این مراکز حامیان هم می‌توانند به غذارسانی اصولی و درست در این مناطق بپردازند.

وی با اظهار امیدواری کرد: اگر وعده‌های داده شده در این جلسه عملیاتی شود، دیگر شاهد چنین رفتارهایی با حیوانات نخواهیم بود.

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران گفت: با توجه به خبر اعلام وصول  لایحه منع حیوان آزاری از سوی مجلس شورای اسلامی و از آنجایی که فعالین حقوق حیوانات کمترین نقش در نگارش این سند مهم را داشته و سازمان حفاظت از محیط زیست پشت درهای بسته و بدون مشارکت طرف‌های درگیر این لایحه را نوشته است، ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران (سِمدا) با ارسال نامه‌ای به طیبه سیاوشی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، و اسلامشهر از وی درخواست کرده است: این مساله را جهت ورود و بررسی فعالان این حوزه در کمیسیون مربوطه طرح و پیگیری کند.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.