مرزها در میانکاله جابه‌جا شد!

پناهگاه حیات‌وحش میانكاله شامل شبه‌جزیره میانكاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده است؛ ضمن این‌كه خلیج گرگان به دلیل تنوع كم‌نظیر اكوسیستم‌هایی كه دربرگیرنده ۹ تیپ از ۴۲ تیپ تالاب شناخته شده جهان است و دارای معیارهای حائزاهمیت كنوانسیون تالاب‌های بین‌‌المللی در سال ۱۳۵۴، در زمره اولین دسته از تالاب‌هایی بوده كه در فهرست كنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.
جزیره اشوراده

روزنامه جام جم / فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

مرز پناهگاه حیات‌وحش میانکاله از محدوده پناهگاه حیات‌وحش خارج شده است!

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان اعلام کرده است به‌منظور حل مناقشه‌ای که بین سازمان محیط‌زیست و مجریان طرح طبیعت‌گردی آشوراده در خصوص احداث جاده دسترسی از بندرترکمن به پهنه آبی خلیج گرگان وجود داشت، مجوز احداث کانال آبی با عرض ۱۵ متر و عمق دو متر در این محل، صادر شد.
این در حالی است که در آخرین روزهای اسفندماه سال گذشته خبر رسید در سکوت کامل خبری پیمانکار طرح گردشگری آشوراده بدون مجوز محیط‌زیستی جاده را در ساحل خلیج گرگان به سمت جزیره آشوراده بی‌توجه به مرز پناهگاه حیات وحش میانکاله احداث و ساحل این خلیج را به دونیم تقسیم کرده است.
این اقدام مخرب و غیر محیط‌زیستی در سکوت سازمان حفاظت محیط‌زیست با واکنش فعالان محیط‌زیست مواجه و توسط فعالان این عرصه، به طرح شکایت جدیدی برعلیه پیمانکار پروژه منجر شد.
بعد از اعتراض محیط‌زیستی‌ها اقدامات مسؤولان قضایی در گلستان و اداره‌کل محیط‌زیست استان مازندران هرچند دیر اما باعث توقف جاده‌کشی شد. البته دیگر پیمانکار کار خود را به اتمام رسانده و خلیج گرگان به دونیم شده بود. اما اکنون خبر می‌رسد در اقدامی تعجب‌آور برای حل مشکلات طرح گردشگری در جزیره آشوراده و درواقع اقدامات تخریبی ضد محیط‌زیستی، مرزهای پناهگاه حیات وحش میانکاله جا‌به‌جا شده است. در حقیقت پیمانکار قرار نیست خود را با ملاحظات محیط‌زیستی منطبق کند، بلکه این سازمان محیط‌زیست است که الزامات محیط‌زیستی را بنا به سلیقه پیمانکار تغییر می‌دهد.
فراموش نکنید که تالاب بین‌المللی و پناهگاه حیات وحش میانکاله طبق مصوبه شماره ۱۲ مورخ 12/8/1348 شورای‌عالی سازمان شکاربانی و نظارت بر صید وقت به عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام شده است. متعاقب آن و به دلیل اهمیت اکولوژیک منطقه براساس مصوبه ۷۸ مورخ 21/5/1354 شورای‌عالی حفاظت محیط‌زیست مندرج در روزنامه رسمی شماره ۸۹۲۱ مورخ 28/5/1354 با وسعت 933/66 هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش میانکاله ارتقا یافته است.
پناهگاه حیات‌وحش میانکاله شامل شبه‌جزیره میانکاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده است؛ ضمن این‌که خلیج گرگان به دلیل تنوع کم‌نظیر اکوسیستم‌هایی که دربرگیرنده ۹ تیپ از ۴۲ تیپ تالاب شناخته شده جهان است و دارای معیارهای حائزاهمیت کنوانسیون تالاب‌های بین‌‌المللی در سال ۱۳۵۴، در زمره اولین دسته از تالاب‌هایی بوده که در فهرست کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.
مدیرکل اداره محیط‌زیست استان مازندران که مدیریت یکپارچه پناهگاه حیات‌وحش میانکاله که آشوراده هم جزئی از آن است برعهده اداره متبوعش است، پیشتر با ایجاد اسکله به دلیل عدم انجام مطالعات محیط‌زیستی مخالفت کرده بود.
اکنون‌ کنعانی، مدیرکل اداره محیط‌زیست استان گلستان اظهار کرده، طی هفته گذشته با حضور کارشناسان سازمان محیط‌زیست کشور، مرز حیات‌وحش میانکاله مشخص و بخشی از اراضی ساحلی در محدوده بندرترکمن از محدوده پناهگاه حیات‌وحش میانکاله خارج شد و از این پس مدیریت محیط‌زیستی آن با گلستان است.
حال آقایان با کدام مجوز اقدام به کم کردن مرزهای این پناهگاه کرده‌اند؟ بسیار تعجب‌برانگیز است. حیرت‌آورتر اقدام به انتقال مدیریت بخشی از پناهگاه از مازندران به گلستان است، کاری که اساسا در اختیار هیات وزیران است نه کارشناسان سازمان. به این ترتیب اکنون به جای این‌که پیمانکار طرح، خسارتی را که با احداث جاده ساحلی و دو نیمه کردن اکوسیستم ساحل خلیج گرگان باعث شده جبران کند، نه‌تنها جاده ضدمحیط‌زیستی‌اش مجوز گرفته، بلکه مجوز ایجاد اسکله جدید و حفر کانالی با عمق دو متر و عرض 15متر و طولی نامشخص را اخذ کرده است. ا‌ین درحالی است که از ابتدا نیز قرار نبود ماشین‌آلات سنگین به جزیره منتقل شود.

 

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.