مرزها در میانکاله جابه‌جا شد!

پناهگاه حیات‌وحش میانكاله شامل شبه‌جزیره میانكاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده است؛ ضمن این‌كه خلیج گرگان به دلیل تنوع كم‌نظیر اكوسیستم‌هایی كه دربرگیرنده ۹ تیپ از ۴۲ تیپ تالاب شناخته شده جهان است و دارای معیارهای حائزاهمیت كنوانسیون تالاب‌های بین‌‌المللی در سال ۱۳۵۴، در زمره اولین دسته از تالاب‌هایی بوده كه در فهرست كنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.
جزیره اشوراده

روزنامه جام جم / فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

مرز پناهگاه حیات‌وحش میانکاله از محدوده پناهگاه حیات‌وحش خارج شده است!

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان اعلام کرده است به‌منظور حل مناقشه‌ای که بین سازمان محیط‌زیست و مجریان طرح طبیعت‌گردی آشوراده در خصوص احداث جاده دسترسی از بندرترکمن به پهنه آبی خلیج گرگان وجود داشت، مجوز احداث کانال آبی با عرض ۱۵ متر و عمق دو متر در این محل، صادر شد.
این در حالی است که در آخرین روزهای اسفندماه سال گذشته خبر رسید در سکوت کامل خبری پیمانکار طرح گردشگری آشوراده بدون مجوز محیط‌زیستی جاده را در ساحل خلیج گرگان به سمت جزیره آشوراده بی‌توجه به مرز پناهگاه حیات وحش میانکاله احداث و ساحل این خلیج را به دونیم تقسیم کرده است.
این اقدام مخرب و غیر محیط‌زیستی در سکوت سازمان حفاظت محیط‌زیست با واکنش فعالان محیط‌زیست مواجه و توسط فعالان این عرصه، به طرح شکایت جدیدی برعلیه پیمانکار پروژه منجر شد.
بعد از اعتراض محیط‌زیستی‌ها اقدامات مسؤولان قضایی در گلستان و اداره‌کل محیط‌زیست استان مازندران هرچند دیر اما باعث توقف جاده‌کشی شد. البته دیگر پیمانکار کار خود را به اتمام رسانده و خلیج گرگان به دونیم شده بود. اما اکنون خبر می‌رسد در اقدامی تعجب‌آور برای حل مشکلات طرح گردشگری در جزیره آشوراده و درواقع اقدامات تخریبی ضد محیط‌زیستی، مرزهای پناهگاه حیات وحش میانکاله جا‌به‌جا شده است. در حقیقت پیمانکار قرار نیست خود را با ملاحظات محیط‌زیستی منطبق کند، بلکه این سازمان محیط‌زیست است که الزامات محیط‌زیستی را بنا به سلیقه پیمانکار تغییر می‌دهد.
فراموش نکنید که تالاب بین‌المللی و پناهگاه حیات وحش میانکاله طبق مصوبه شماره ۱۲ مورخ 12/8/1348 شورای‌عالی سازمان شکاربانی و نظارت بر صید وقت به عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام شده است. متعاقب آن و به دلیل اهمیت اکولوژیک منطقه براساس مصوبه ۷۸ مورخ 21/5/1354 شورای‌عالی حفاظت محیط‌زیست مندرج در روزنامه رسمی شماره ۸۹۲۱ مورخ 28/5/1354 با وسعت 933/66 هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش میانکاله ارتقا یافته است.
پناهگاه حیات‌وحش میانکاله شامل شبه‌جزیره میانکاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده است؛ ضمن این‌که خلیج گرگان به دلیل تنوع کم‌نظیر اکوسیستم‌هایی که دربرگیرنده ۹ تیپ از ۴۲ تیپ تالاب شناخته شده جهان است و دارای معیارهای حائزاهمیت کنوانسیون تالاب‌های بین‌‌المللی در سال ۱۳۵۴، در زمره اولین دسته از تالاب‌هایی بوده که در فهرست کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.
مدیرکل اداره محیط‌زیست استان مازندران که مدیریت یکپارچه پناهگاه حیات‌وحش میانکاله که آشوراده هم جزئی از آن است برعهده اداره متبوعش است، پیشتر با ایجاد اسکله به دلیل عدم انجام مطالعات محیط‌زیستی مخالفت کرده بود.
اکنون‌ کنعانی، مدیرکل اداره محیط‌زیست استان گلستان اظهار کرده، طی هفته گذشته با حضور کارشناسان سازمان محیط‌زیست کشور، مرز حیات‌وحش میانکاله مشخص و بخشی از اراضی ساحلی در محدوده بندرترکمن از محدوده پناهگاه حیات‌وحش میانکاله خارج شد و از این پس مدیریت محیط‌زیستی آن با گلستان است.
حال آقایان با کدام مجوز اقدام به کم کردن مرزهای این پناهگاه کرده‌اند؟ بسیار تعجب‌برانگیز است. حیرت‌آورتر اقدام به انتقال مدیریت بخشی از پناهگاه از مازندران به گلستان است، کاری که اساسا در اختیار هیات وزیران است نه کارشناسان سازمان. به این ترتیب اکنون به جای این‌که پیمانکار طرح، خسارتی را که با احداث جاده ساحلی و دو نیمه کردن اکوسیستم ساحل خلیج گرگان باعث شده جبران کند، نه‌تنها جاده ضدمحیط‌زیستی‌اش مجوز گرفته، بلکه مجوز ایجاد اسکله جدید و حفر کانالی با عمق دو متر و عرض 15متر و طولی نامشخص را اخذ کرده است. ا‌ین درحالی است که از ابتدا نیز قرار نبود ماشین‌آلات سنگین به جزیره منتقل شود.

 

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.