نصب «زیپ لاین» برای ایجاد راه ارتباطی میان روستاهای سیل زده لرستان

۲ گروه کوهنوردی با نصب تجهیزات «زیپ لاین» بین چند روستا در لرستان که راه و پل ارتباطی بین آنها ویران شده است، اقلام مورد نیازشان را منتقل می‌کنند.
سیل لرستان

گروه محیط زیست خبرگزاری فارس، حادثه و آسیب‌ها و خسارات سیل اخیر عمیق‌تر از آن چیزی بود که در تصور بگنجد گروه کوهنوردی سمنا (ستاد مردمی نجات آشوراده) زمانی به عمق این مصیبت پی برد که برای کمک‌رسانی و امداد به سیل زدگان روستاهای لرستان بدون فوت وقت عازم لرستان شد تا برای امدادرسانی به گروه کوهنوردی کوچ لرستان ملحق شود.

این گروه با حضور در منطقه کارش را با نصب تجهیزات زیپ لاین بین روستاهایی که راه و پل ارتباطی بین آنها ویران شده بود، آغاز کرد و با جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی، خرید و بارگیری اقلام مورد نیاز و تهیه لیستی از آنچه اهالی نیاز داشتند، بیش از ده‌ها تن بار و نصب کارگاه‌های فنی و سیم بکسل، اقلام مورد نیاز را به آنها می‌رساند.

سیل لرستان

آنطور که مسؤول روابط عمومی این ستاد مردمی توضیح می‌دهد، گروه کوهنوردی کوچ لرستان که به طور کامل با منطقه و مختصات روستاها و فواصل و راه‌های ارتباطی آشنایی دارد، با اعضای بسیار ماهر و خستگی ناپذیر و تجهیزات مناسب که بخشی از آن توسط سمنا تهیه و ارسال شد، آنها را در این کار تیمی و دشوار همراهی کردند و طی روزهای گذشته به روستاهای چم مهر و مورانی از طریق زمین و زیپ لاین کمک رسانی شد.

 

ستاد مردمی نجات آشوراده و اعضای گروه کوهنوردی سمنا وگروه کوهنوردی کوچ با تجهیزات فنی وکوهنوردی جهت امداد و نجات در منطقه حضور خواهند داشت و تا زمانی که روستاییان آسیب‌دیده به کمک نیاز داشته باشند در منطقه خواهد ماند و به ارسال و توزیع کمک‌های نقدی و غیر نقدی ادامه خواهد داد.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.