پدیده ای به نام حیوانات شهری/سگ های رهاشده قسمت اول

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
 کمترین آسیب حضور سگ در طبیعت اشغال  سطح وسیعی از زیستگاه حیات وحش در طبیعت است. سگها  به تمامی اجزای طبیعت  از جمله پوشش گیاهی ، درختان و حیات وحش خسارت میزنند. متاسفانه همین دلایل کافی است تا کسانی که هم صاحب تریبون و هم مسئولیت اجرائی هستند  بر آتش سگ کشی و حذف فیزیکی انها بدمند.
سگ های رها

روزنامه آفتاب یزد / فرزاد علیزاده فعال حقوق حیوانات

 

حیوانات شهری اصطلاحی است که شاید بسیاری از مردم شناخت و تصور درستی از آنها ندارند. در واقع معمولا تصور می شود که  همواره و هر جا که شهر وجود دارد، یک سری حیوانات مانند سگ و گربه و کبوتر و …نیز به طور طبیعی بوده اند و هستند و شهر ها زیستگاه طبیعی و بدیهی این گروه از حیوانات است. و به همین دلیل است که تغذیه ی این حیوانات توسط شهروندان نیز امری عادی و خیرخواهانه تلقی می شود. در حالیکه  اکثر مردم از ریشه ها و جنبه های علمی و اکولوژیکی حضور حیوانات مذکور در شهرها اطلاعات چندانی ندارند.

دراین مقاله و طی چند بخش توجه خوانندگان را به نکات علمی و مهم حیوانات شهری جلب می کنم.

نخستین نکته این است که  “سگ های رهاشده” ساخته و پرداخته ی دست بشرند . سگ اهلی رها شده در طبیعت نتیجه ی  رها کردن سگهای اهلی شده توسط انسانها در طبیعت است وگرنه حیوان اهلی جایش در کنار انسان است.  مثل این است که شما در خانه جغد، خرس ، عقاب  یا پلنگ نگهداری کنید !

بدیهی  است که جای این “گونه ها” در طبیعت و حیات وحش است. و نیز بدیهی است که جای “گونه های اهلی شده” در طبیعت و حیات وحش نیست.

مادامی که هر یک از دو گروه حیوانات اهلی و غیر اهلی در زیستگاه نهادینه شده ی خود زندگی کنند، مشکل و مساله ای بوجود نمی آید، اما مشکل زمانی بوجود می آید که در اثر عدم آگاهی یا بی مسئولیتی انسان ، این تعادل به هم می خورد.

از این رو ، ما نمیتوانیم  مسئولیت خود در قبال این حیوانات باوفا که وجودشان در طبیعت بسیار خطرناک است را نادیده بگیریم و با حذف فیزیکی و کشتار آنها صورت مساله را پاک کنیم.

کمترین آسیب حضور سگ در طبیعت اشغال  سطح وسیعی از زیستگاه حیات وحش در طبیعت است. سگها  به تمامی اجزای طبیعت  از جمله پوشش گیاهی ، درختان و حیات وحش خسارت میزنند.

متاسفانه همین دلایل کافی است تا کسانی که هم صاحب تریبون و هم مسئولیت اجرائی هستند  بر آتش سگ کشی و حذف فیزیکی انها بدمند.

یکی از راه هائی که این روزها در جوامع پیشرفته جهت جلوگیری از ازدیاد نسل سگها استفاده میشود عقیم سازی است.

فراموش نکنید که عقیم سازی برخلاف منشور جهانی حقوق حیوانات است اگر ما در ابتدا این حق را برای حیوانات درنظر بگیریم بعد میتوانیم بین  مقطوع النسل کردن یا زنده ماندن حیوان یکی را انتخاب کنیم

متخصصان امر معتقدند برای عقیم سازی باید تمامی سگها عقیم شوند اگر منابع مالی مانع از انجام اینکار میشود باید ماده ها  عقیم شوند در غیر اینصورت  باید حداقل 70 درصد سگها عقیم شوند.  وگرنه از آنجائی که سگها در 7-8 ماهگی بالغ شده و هر بار سه چهار طوله ویابیشتر زایمان میکنند عقیم سازی تاثیری نخواهد داشت.

موضوع دیگر وجود معضل بزرگی بنام عدم بازیافت زباله های شهری است.  شهر بزرگی مثل تهران فقط 2 درصد از زباله هایش بازیافت میشود ،انهم عموما” توسط کارگرانی که  کودک هستند و توسط همان جریانی کنترل میشوند که اجازه نمیدهد بازیافت در تهران سر و سامان پیدا کند و به درستی مدیریت شود.

واقعیت این است که عملکرد غلط چندین ساله ی مدیران شهرداری و پیمانکاران مربوطه بیشتر مردم را به این امر حساس کرده . متاسفانه این جمعیت عظیم برای مقابله با این رفتار مدیران به سگها غذارسانی میکنند.

تا زمانی که غذای کافی در طبیعت برای سگها وجود دارد و عده ای از دوستداران سگها از روی عدم آگاهی و دلسوزی به آنها مدیریت نشده غذارسانی میکنند موضوع کنترل تعداد سگها بیشتر به شوخی شبیه است.

بنا بر این ملاحظه می شود که فقدان دانش علمی در مورد مدیریت حیوانات شهری (چه دربین مسئولین و چه در بین طرفداران حقوق حیوانات) چه اندازه مشکلات و آسیب هایی در بر دارد.

ایجاد یک سازو کار مبتنی بر دانش و تخصص مرتبط با کنترل جمعیت حیوانات رها شده، تنها راه حل این معضل است. لذا ضروری است طرفداران حقوق حیوانات، و مقامات رسمی به جای برخورد احساسی یا هیجانی یا دنبال مقصر گشتن، ابتدا به جنبه های علمی و زیست بومی و آسیب شناسی مساله توجه کنند.

 

 

 

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

سناریوی دروغین برای بقای یوز ایرانی!

بین شکار و پروژه های پر رنگ و لعاب حفاظت از یوز آسیایی با هیولاسازی از نقش سگها در انقراض یوز ایرانی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد! چرا که زیستگاه های حساس یوز ایرانی و حیات وحش در قرق شکارچیان، معادن، جاده ها، دامهای روستاییان و عشایر است و بنابراین مطرح کردن نقش سگهای بلاصاحب در انقراض یوز ایرانی بحثی انحرافی بیش نیست!

بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

مبانی و تاریخچه سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

هرچند محور توسعه، انسان و نیازهای مادی و معنوی وی است، اما نباید فراموش کرد که عوامل اقتصادی– اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی سایر ارکان توسعه را تشکیل می‌دهند. محیط زیست به عنوان رکنی از ارکان توسعه پایدار نقش پشتیبانی کننده را بازی می‌کند. در واقع بدون اعتلاء و ارتقاء اجزاء یک سیستم نمی‌توان انتظار داشت که کل آن سیستم درست کار کند. توسعه زمانی می‌تواند پایداری خود را تضمین نماید که تمام ارکان آن در یک هماهنگی آرمانی و متناسب قرار گیرند و توسعه یک‌بعدی شاید بیشتر به سرطان شبیه باشد.

هاری
بیشتر بدانیم

بیماری هاری از زبان ایمان بهلولی دبیر علمی سمدا

هاری همانطور که صددرصد کشنده است، قطعا قابل پیشگیری نیز هست. روستاییان ما که وظیفه سنگین تامین امنیت غذایی ما را بر عهده دارند، نیازمند کمک و یاری ما هستند، خصوصا کودکان روستایی ما به کمکمان نیاز دارند.