پدیده ای به نام حیوانات شهری/سگ های رهاشده قسمت اول

 کمترین آسیب حضور سگ در طبیعت اشغال  سطح وسیعی از زیستگاه حیات وحش در طبیعت است. سگها  به تمامی اجزای طبیعت  از جمله پوشش گیاهی ، درختان و حیات وحش خسارت میزنند. متاسفانه همین دلایل کافی است تا کسانی که هم صاحب تریبون و هم مسئولیت اجرائی هستند  بر آتش سگ کشی و حذف فیزیکی انها بدمند.
سگ های رها

روزنامه آفتاب یزد / فرزاد علیزاده فعال حقوق حیوانات

 

حیوانات شهری اصطلاحی است که شاید بسیاری از مردم شناخت و تصور درستی از آنها ندارند. در واقع معمولا تصور می شود که  همواره و هر جا که شهر وجود دارد، یک سری حیوانات مانند سگ و گربه و کبوتر و …نیز به طور طبیعی بوده اند و هستند و شهر ها زیستگاه طبیعی و بدیهی این گروه از حیوانات است. و به همین دلیل است که تغذیه ی این حیوانات توسط شهروندان نیز امری عادی و خیرخواهانه تلقی می شود. در حالیکه  اکثر مردم از ریشه ها و جنبه های علمی و اکولوژیکی حضور حیوانات مذکور در شهرها اطلاعات چندانی ندارند.

دراین مقاله و طی چند بخش توجه خوانندگان را به نکات علمی و مهم حیوانات شهری جلب می کنم.

نخستین نکته این است که  “سگ های رهاشده” ساخته و پرداخته ی دست بشرند . سگ اهلی رها شده در طبیعت نتیجه ی  رها کردن سگهای اهلی شده توسط انسانها در طبیعت است وگرنه حیوان اهلی جایش در کنار انسان است.  مثل این است که شما در خانه جغد، خرس ، عقاب  یا پلنگ نگهداری کنید !

بدیهی  است که جای این “گونه ها” در طبیعت و حیات وحش است. و نیز بدیهی است که جای “گونه های اهلی شده” در طبیعت و حیات وحش نیست.

مادامی که هر یک از دو گروه حیوانات اهلی و غیر اهلی در زیستگاه نهادینه شده ی خود زندگی کنند، مشکل و مساله ای بوجود نمی آید، اما مشکل زمانی بوجود می آید که در اثر عدم آگاهی یا بی مسئولیتی انسان ، این تعادل به هم می خورد.

از این رو ، ما نمیتوانیم  مسئولیت خود در قبال این حیوانات باوفا که وجودشان در طبیعت بسیار خطرناک است را نادیده بگیریم و با حذف فیزیکی و کشتار آنها صورت مساله را پاک کنیم.

کمترین آسیب حضور سگ در طبیعت اشغال  سطح وسیعی از زیستگاه حیات وحش در طبیعت است. سگها  به تمامی اجزای طبیعت  از جمله پوشش گیاهی ، درختان و حیات وحش خسارت میزنند.

متاسفانه همین دلایل کافی است تا کسانی که هم صاحب تریبون و هم مسئولیت اجرائی هستند  بر آتش سگ کشی و حذف فیزیکی انها بدمند.

یکی از راه هائی که این روزها در جوامع پیشرفته جهت جلوگیری از ازدیاد نسل سگها استفاده میشود عقیم سازی است.

فراموش نکنید که عقیم سازی برخلاف منشور جهانی حقوق حیوانات است اگر ما در ابتدا این حق را برای حیوانات درنظر بگیریم بعد میتوانیم بین  مقطوع النسل کردن یا زنده ماندن حیوان یکی را انتخاب کنیم

متخصصان امر معتقدند برای عقیم سازی باید تمامی سگها عقیم شوند اگر منابع مالی مانع از انجام اینکار میشود باید ماده ها  عقیم شوند در غیر اینصورت  باید حداقل 70 درصد سگها عقیم شوند.  وگرنه از آنجائی که سگها در 7-8 ماهگی بالغ شده و هر بار سه چهار طوله ویابیشتر زایمان میکنند عقیم سازی تاثیری نخواهد داشت.

موضوع دیگر وجود معضل بزرگی بنام عدم بازیافت زباله های شهری است.  شهر بزرگی مثل تهران فقط 2 درصد از زباله هایش بازیافت میشود ،انهم عموما” توسط کارگرانی که  کودک هستند و توسط همان جریانی کنترل میشوند که اجازه نمیدهد بازیافت در تهران سر و سامان پیدا کند و به درستی مدیریت شود.

واقعیت این است که عملکرد غلط چندین ساله ی مدیران شهرداری و پیمانکاران مربوطه بیشتر مردم را به این امر حساس کرده . متاسفانه این جمعیت عظیم برای مقابله با این رفتار مدیران به سگها غذارسانی میکنند.

تا زمانی که غذای کافی در طبیعت برای سگها وجود دارد و عده ای از دوستداران سگها از روی عدم آگاهی و دلسوزی به آنها مدیریت نشده غذارسانی میکنند موضوع کنترل تعداد سگها بیشتر به شوخی شبیه است.

بنا بر این ملاحظه می شود که فقدان دانش علمی در مورد مدیریت حیوانات شهری (چه دربین مسئولین و چه در بین طرفداران حقوق حیوانات) چه اندازه مشکلات و آسیب هایی در بر دارد.

ایجاد یک سازو کار مبتنی بر دانش و تخصص مرتبط با کنترل جمعیت حیوانات رها شده، تنها راه حل این معضل است. لذا ضروری است طرفداران حقوق حیوانات، و مقامات رسمی به جای برخورد احساسی یا هیجانی یا دنبال مقصر گشتن، ابتدا به جنبه های علمی و زیست بومی و آسیب شناسی مساله توجه کنند.

 

 

 

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.