پدیده ای به نام حیوانات شهری/سگ های رهاشده قسمت دوم

اگر به بازار خريد و فروش حيوانات در بزرگراه آزادگان سري بزنيد متوجه مي‌شويد كه انواع و اقسام حيوانات، از عقاب و شاهين و سمندر گرفته تا مار و افعي و رتيل و عنكبوت! تا انواع و اقسام سگ‌هاي غيربومي در آنجا به فروش مي‌رسد، دلالان حيوان آزار، هر كاري كه دل‌شان بخواهد مي‌كنند و متاسفانه بازهم سازمان شهرداري تهران كمترين نظارتي بر اين موضوع ندارد.
سگ رها

روزنامه اعتماد/ فرزاد علیزاده فعال حقوق حیوانات

در خصوص حیوانات شهری بارها گفته شده که اصولا حیوانات رهاشده در طبیعت، محیط زیست شهری و حاشیه شهرها محصول خودخواهی انسان‌ها و دست‌اندازی در طبیعت است و ما نباید با نادیده گرفتن نقش خود در این ماجرا کشتار بی‌رحمانه سگ‌ها را توجیه کنیم. انباشت زباله‌های شهری در خارج از شهرها به کانون تجمع حیوانات بلاصاحب از جمله سگ‌ها تبدیل می‌شود، در نتیجه سگ‌ها جفت‌گیری کرده و با توجه به وجود غذای کافی توله‌های خود را بزرگ می‌کنند، سگ‌ها در هفت، هشت ماهگی بالغ شده و به همین ترتیب درصورتی که عقیم نشده باشند هرسال نسل‌شان چند برابر می‌شود. غذارسانی مدیریت نشده همشهریان هم که از سر دلسوزی انجام می‌شود بر این مشکل می‌افزاید. یکی دیگر از موضوعاتی که بر تعداد سگ‌ها می‌افزاید وجود کارگاه‌های ساختمانی بزرگ در شهر یا حاشیه شهرهاست! مدیران این کارگاه‌ها برای امر محافظت تعداد زیادی سگ را نگهداری می‌کنند، سگ‌ها پس از احساس امنیت و ایجاد قلمرو برای خود جفت‌گیری می‌کنند و حال اگر یک پروژه ساختمانی 3-2 سال طول بکشد، همین تعداد چند برابر شده و در نهایت هم توسط مسوولان امر رها می‌شوند، متاسفانه شهرداری هم هیچ نظارتی در این خصوص انجام نمی‌دهد، کارگاه‌ها و کارخانه‌های حاشیه شهرها را هم می‌توانید به این آمار اضافه کنید. در صورتی که شهرداری تهران می‌تواند با نظارت بر این امر، صاحبان سگ‌ها را مقید به عقیم‌سازی کند و به سادگی می‌تواند جلوی ازدیاد بخش قابل توجهی از ازدیاد نسل سگ‌ها را بگیرد. موضوع واردات و توله‌کشی از سگ‌ها هم یکی دیگر از راه‌های غیرانسانی این صنعت بی‌رحم است. اگر به بازار خرید و فروش حیوانات در بزرگراه آزادگان سری بزنید متوجه می‌شوید که انواع و اقسام حیوانات، از عقاب و شاهین و سمندر گرفته تا مار و افعی و رتیل و عنکبوت! تا انواع و اقسام سگ‌های غیربومی در آنجا به فروش می‌رسد، دلالان حیوان آزار، هر کاری که دل‌شان بخواهد می‌کنند و متاسفانه بازهم سازمان شهرداری تهران کمترین نظارتی بر این موضوع ندارد. بنابراین ملاحظه می‌شود که فقدان دانش علمی در مورد مدیریت حیوانات شهری (چه در بین مسوولان و چه طرفداران حقوق حیوانات) چه اندازه مشکلات و آسیب‌هایی در بردارد. در خاتمه لازم به ذکر است تا لایحه حقوق حیوانات عملا به تصویب نرسد و سازوکار قانونی جهت حمایت از حیوانات و پیشگیری از جرایم مربوطه اجرایی نشود، همچنان شاهد کشتار و حیوان‌آزاری و خشونت علیه حیوانات به ویژه سگ‌ها خواهیم بود.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان