چرا “آشوراده” نمی‌تواند به کیش شمال کشور تبدیل شود؟!

بر خلاف این ادعا که آشوراده، به کیش شمال کشور تبدیل می‌شود، آشوراده ظرفیتی برای رونق گردشگری ندارد؛ نه برای ویلاسازی مناسب است نه پوشش گیاهی مناسبی (از نظر جلب گردشگر) دارد و نه آب و هوای مطلوبی برای جذب گردشگر دارد.
اشوراده

فرزاد علیزاده فعال محیط زیست

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ شبه‌جزیره میانکاله و آشوراده که جزئی از میانکاله است، با نام پناهگاه حیات‌وحش سایت رامسر و در چارچوب کنوانسیون بین المللی رامسر و نیز  با عنوان ذخیره گاه زیست‌ کره در سطوح ملی و جهانی(MAB) ثبت  شده است.

همچنین بر اساس کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر که در مجلس شورای اسلامی نیز تبدیل به قانون شده است، پناهگاه حیات وحش میانکاله و شبه جزیره آشوراده به عنوان بخش جدائی ناپذیر از آن زیستگاه دائمی و موقتی 250 گونه از پرندگان آب زی کنار آب زی و شکاری در این زیستگاه است و هرگونه ساخت و ساز و تغییر در پناهگاه‌ حیات وحش میانکاله آسیب‌های جبران‌ناپدیری را به زیستگاه حیات وحش آنجا وارد خواهد ساخت که منجر به انقراض و یا مهاجرت گونه ها خواهد شد.

اینکه رئیس‌جمهور در یک سفر استانی بدون بررسی ابعاد تخصصی موضوع محیط زیستی دستور بدهند این طرح مخرب طی 10 روز آینده آغاز شود، واقعا ناامیدکننده است؛ طرحی که به رغم فشارهای وارده هیچ کدام از دولت‌های پیشین نخواستند با اجرای آن کارنامه خود را سیاه کنند.

متاسفانه برای توجیه اجرای این طرح هم مانند سایر موارد مشابه از جوامع محلی مایه می‌گذارند و مقوله اشتغالزایی را پیش می‌کشند؛ بدون ارائه مستندات بی‌آنکه پایه و اساس این اعداد را اعلام کنند می‌گویند این طرح برای 2714 نفر اشغالزایی ایجاد می‌کند.

نکته دیگر اینکه بر خلاف این ادعا که آشوراده، به کیش شمال کشور تبدیل می‌شود، آشوراده ظرفیتی برای رونق گردشگری ندارد؛ نه برای ویلاسازی مناسب است نه پوشش گیاهی مناسبی (از نظر جلب گردشگر) دارد و نه آب و هوای مطلوبی برای جذب گردشگر دارد. تابش آفتاب به گونه‌ای است که حتی در بهار و پائیز هم  باعث  گرمازدگی  می‌شود.

از سوی دیگر این منطقه زیستگاه گونه‌های در خطر انقراضی چون، فیل ماهی ، فوک خزری، قرقاول خزری، دراج و بازماندگان اسب‌های روسی است.

نکته حائز اهمیت اینکه در زمانی که آقای رئیسی ریاست قوه قضاییه را بر عهده داشتند معاون قضایی قوه با استناد به نشریه شماره 257 سازمان برنامه و بودجه کشور (دستورالعمل تهیه طرح مناطق تحت حفاظت) اعلام کرد که این منطقه امکان بهره‌برداری گسترده نظیر استفاده گردشگری ندارد؛ دستور توقف اجرای این طرح  را اعلام و صدور مجوز منطقه ویژه گردشگری را ممنوع اعلام کرد.

نکته دیگر در خصوص سفر رئیس‌جمهور به استان گلستان این است که مشخصا اطلاعات نادرست، ناقص و یک‌سویه در اختیار رئیس جمهور قرار گرفته  در حالی که توقف طرح گردشگری آشوراده یک مطالبه محیط زیستی در سطح ملی است و شایسته است نظرات تخصصی فعالان مستقل حوزه محیط زیست هم در اتخاذ تصمیماتی از این دست لحاظ شوند.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.