کوه تخریب زیستگاه را به گردن کاه غذا رسانی نیاندازیم

وجود سگ رها شده در طبیعت و حاشیه شهرها محصول دخالت و بی فکری ما انسان ها و دست بردن در طبیعت است. ما نمی توانیم نقش پررنگ خود را در ایجاد این شرایط نادیده بگیریم. همیشه گفته ایم که غذارسانی مدیریت نشده همشهریان به حیوانات شهری موجب بروز مشکلات در ازدیاد نسل حیوانات رهاشده در طبیعت می شود اما وقتی از کاه این موضوع در برابر کوه زباله های شهری که مقصر اصلی آن مدیریت پسماند شهرداری است دفاع می کنیم، بدون شک در حال ارسال کد های مربوطه جهت دریافت پروژه های مرتبط هستیم.
سگ رها

فرزاد علیزاده، دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر، نسبت به ادعای برخی دامپزشکان که مدعی شده بودند مقصر اصلی کشتار سگ‌ها کسانی هستند که به سگ‌های ولگرد غذا می‌دهند، اظهار داشت: پس از انتشار ویدئوهای کشتار سگ های بی نوا در کهریزک، موجِ همیشگی ِ پاسخگویی و رفع تکلیف مسئولین و متولیان امور شروع شد. ابتدا مدیران شهرداری موضوع را تکذیب کردند. برخی تهدید به شکایت کردند و بعضی گفتند مربوط به چند سال پیش است. یکی دونفر از آنها وجود این جنایات را تایید کردند، و ظاهراً اخبار جدیدی منتشر شده است مبنی بر ادامه کشتار و خواب غفلت مسئولان. در آخرین واکنش ها هم یکی از دامپزشکان تقصیر کشته شدن سگهای کهریزک را به گردن مردمی انداخته است که از روی دلسوزی به این حیوانات بی پناه غذارسانی می کنند.

وی افزود: این بار هم استدلال های بی پایه و اساس مبنی بر اینکه مسبب اصلی انقراض پوز پلنگ در ایران سگ های ولگرد بی صاحب هستند را تکرار کردند و بازهم در آتش سگ کشی دمیدند. آن نوع پاسخگویی شتابزده و پر از ضد و نقیض مسئولین یک طرف، مغلطه گویی و وارونه گویی افراد ذی نفع که زیر نقابِ تخصص پنهان شده اند، در طرف دیگر! پس چه کسی به افکار عمومی جوابگو است؟ و در بین این همه تناقض گویی و مغالطه، تکلیف حقیقت چیست.

علیزاده تاکید کرد: بارها اشاره و تاکید کرده ایم که وجود سگ رها شده در طبیعت و حاشیه شهرها محصول دخالت و بی فکری ما انسان ها و دست بردن در طبیعت است. ما نمی توانیم نقش پررنگ خود را در ایجاد این شرایط نادیده بگیریم. همیشه گفته ایم که غذارسانی مدیریت نشده همشهریان به حیوانات شهری موجب بروز مشکلات در ازدیاد نسل حیوانات رهاشده در طبیعت می شود اما وقتی از کاه این موضوع در برابر کوه زباله های شهری که مقصر اصلی آن مدیریت پسماند شهرداری است دفاع می کنیم، بدون شک در حال ارسال کد های مربوطه جهت دریافت پروژه های مرتبط هستیم.

دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران، گفت: وقتی به جای نادیده گرفتن وجود دام در مناطق حفاظت شده و از بین بردن غذای طبیعی از طریق شکار، تخریب زیستگاه، احداث جاده و نادیده گرفتن تصادفات جاده ای در زیستگاه یوزپلنگ حرفهای بی پایه و اساس را تکرار می کنیم، نتیجه آن می شود که جای علت و معلول را عوض می کنیم و با تحریف واقعیت، مغالطه ها را به جای حقیقت به خورد مردم می دهیم.

علیزاده افزود: این بازی ها و لفاظی ها، مسئولیت جامعه مدنی و فعالین حقوق حیوانات را دو چندان می کند زیرا از قرار معلوم به هیچیک از متولیان و مسئولین و نهادهای دست اندرکار امیدی نیست.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.