گردشگری بی ضابطه در ذخیره گاه زیست کره

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
شبه جزیره میانکاله که آشوراده هم جزئی از آن محسوب میشود از سال ۱۳۴۸ به عنو ان منطقه حفاظت‌شده  تعیین شد و هم‌اکنون به نامهای  پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و بعدها به ذخیره گاه زیست کره ارتقاء یافت
ذخیره گاه زیست کره

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست که بیشتر با نام اختصاری » (IUCN) شناخته می‌شود، سازمانی بین‌المللی با هدف حفاظت از منابع طبیعی در سراسر کره زمین است.

سازمان حفاظت محیط زیست ایران بر اساس تقسیم بندیهای این اتحادیه ،مناطق تحت مدیریت خود را به چهار منطقه :پارک ملی،پناهگاه حیات وحش ،اثر طبیعی ملی و مناطق حفاظت شده تقسیم کرده است البته بعد ها 2 تعریف دیگر به تقسیمات آی یو سی ان اضافه شد که سازمان  بر اساس قانون برنامه ششم توسعه موظف بود در محدوده مناطق 4 گانه بازنگری و تعریف و تقسیم بندی های جدیدی تعریف کند که تا کنون این مهم اتفاق نیفتاده است.

شبه جزیره میانکاله که آشوراده هم جزئی از آن محسوب میشود از سال ۱۳۴۸ به عنو ان منطقه حفاظت‌شده  تعیین شد و هم‌اکنون به نامهای  پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و بعدها به ذخیره گاه زیست کره ارتقاء یافت

ذخیره گاه زیست کره یکی از تقسیم بندیهای مهم حفاظتی جهان است.

ذخیره‌گاه زیست‌کره،  مناطقی هستند که به دلیل وجود ذخایر کم نظیر گیاهی جانوری ژنتیکی ،با همیاری و مشارکت  های مردمی از طریق پژوهش های علمی پایش محیط زیستی بر اکوسیستم ها ،آموزش نیروی انسانی، تبادل اطلاعات علمی، تجربیات بین مناطق تلاش میکند  ضمن  مدیریت خردمندانه، سهم موثری در توسعه پایدار داشته باشند.

متاسفانه گردشگری بی ضابطه میتواند صدمه ی جبران ناپذیری به این مناطق وارد کند ،در جهان نمونه های موفقی از گردشگری پایدار و مدیریت شده در مناطق حفاظت شده وجود دارد که از نمونه‌های این مناطق می‌توان از پارک ملی  Yellowstoneامریکا ، پارک ملی Royal  استرالیا و پارک ملی  Sochi  روسیه نام برد که همگی مانند میانکاله بعنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت شده‌اند.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.

پیشنهاد سردبیر

اهمیت نگرش «بوم‌محور» در دستیابی به الگوی «کشاورزی زیستی» بر پایه‌ی «اخلاقیات زیستی»/محبوبه قلی پور

هم‌گام با افزایش جمعیت جهان، مساله‌ی تامین غذای انسان‌ها و “امنیت غذایی“ اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. کشاورزی را می‌توان ضروری‌ترین راه برای بقای انسان دانست، اما باید توجه کرد که در عین‌حال یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های بر‌هم‌زننده‌ی تعادل بوم‌شناختی در جهان و دارای ردپای عظیم زیست‌محیطی است.

یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

سناریوی دروغین برای بقای یوز ایرانی!

بین شکار و پروژه های پر رنگ و لعاب حفاظت از یوز آسیایی با هیولاسازی از نقش سگها در انقراض یوز ایرانی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد! چرا که زیستگاه های حساس یوز ایرانی و حیات وحش در قرق شکارچیان، معادن، جاده ها، دامهای روستاییان و عشایر است و بنابراین مطرح کردن نقش سگهای بلاصاحب در انقراض یوز ایرانی بحثی انحرافی بیش نیست!

بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».