گردشگری بی ضابطه در ذخیره گاه زیست کره

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
شبه جزیره میانکاله که آشوراده هم جزئی از آن محسوب میشود از سال ۱۳۴۸ به عنو ان منطقه حفاظت‌شده  تعیین شد و هم‌اکنون به نامهای  پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و بعدها به ذخیره گاه زیست کره ارتقاء یافت
ذخیره گاه زیست کره

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست که بیشتر با نام اختصاری » (IUCN) شناخته می‌شود، سازمانی بین‌المللی با هدف حفاظت از منابع طبیعی در سراسر کره زمین است.

سازمان حفاظت محیط زیست ایران بر اساس تقسیم بندیهای این اتحادیه ،مناطق تحت مدیریت خود را به چهار منطقه :پارک ملی،پناهگاه حیات وحش ،اثر طبیعی ملی و مناطق حفاظت شده تقسیم کرده است البته بعد ها 2 تعریف دیگر به تقسیمات آی یو سی ان اضافه شد که سازمان  بر اساس قانون برنامه ششم توسعه موظف بود در محدوده مناطق 4 گانه بازنگری و تعریف و تقسیم بندی های جدیدی تعریف کند که تا کنون این مهم اتفاق نیفتاده است.

شبه جزیره میانکاله که آشوراده هم جزئی از آن محسوب میشود از سال ۱۳۴۸ به عنو ان منطقه حفاظت‌شده  تعیین شد و هم‌اکنون به نامهای  پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و بعدها به ذخیره گاه زیست کره ارتقاء یافت

ذخیره گاه زیست کره یکی از تقسیم بندیهای مهم حفاظتی جهان است.

ذخیره‌گاه زیست‌کره،  مناطقی هستند که به دلیل وجود ذخایر کم نظیر گیاهی جانوری ژنتیکی ،با همیاری و مشارکت  های مردمی از طریق پژوهش های علمی پایش محیط زیستی بر اکوسیستم ها ،آموزش نیروی انسانی، تبادل اطلاعات علمی، تجربیات بین مناطق تلاش میکند  ضمن  مدیریت خردمندانه، سهم موثری در توسعه پایدار داشته باشند.

متاسفانه گردشگری بی ضابطه میتواند صدمه ی جبران ناپذیری به این مناطق وارد کند ،در جهان نمونه های موفقی از گردشگری پایدار و مدیریت شده در مناطق حفاظت شده وجود دارد که از نمونه‌های این مناطق می‌توان از پارک ملی  Yellowstoneامریکا ، پارک ملی Royal  استرالیا و پارک ملی  Sochi  روسیه نام برد که همگی مانند میانکاله بعنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت شده‌اند.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
شکار
اخبار

ممنوعیت شکار؟/رادیو سلامت

آیا شکار در کشور متوقف میشود؟

چهارشنبه شب هفدهم فروردین هزار و چهارصد و یک در گفتگو با رادیو سلامت/روی خط خبر در خصوص عوامل متعدد عدم بازدارندگی شکار در کشور گفتم
و دروغ بزرگی به نام مدیریت جمعیت حیات وحش از طریق شکار!

13 بدر
بیشتر بدانیم

سیزده بدر/طبیعت گردی بنفع همه/رادیو اقتصاد

در سیزدهمین روز فروردین 1401 در آستانه ی سیزده بدر و در گفتگو با رادیو اقتصاد،از آسیبهای انسانی در حق طبیعت و محیط زیست
گفتم

طبیعت گردی بدون ردپا چیست و ما چگونه میتوانیم فرزندانی دوستدار طبیعت پرورش دهیم؟

نجات غذا
بیشتر بدانیم

نجات غذا قبل از دور ریز/رادیو اقتصاد

 آیا میدانید گوشت و فراورده های حیوانی مسئول مستقیم بیش از هجده درصد از گاز متان رها شده در جو هستند؟(برخی از منابع حتی این رقم را تا هشتاد درصد اعلام میکنند).

 گاز متان به مراتب از دی اکسید کربن خطرناک تر است.

ساعت زمین
بیشتر بدانیم

به وقت زمین/رادیو اقتصاد

الودگی های نوری چه اثری بر محیط زیست و زیستمندانش دارد؟ شهرهائی که هیچوقت نمیخوابند. چراغهائی که هیچ وقت خاموش نمیشوند. در هفتمین روز از اولین ماه سال هزار و چهارصد و یک ، در گفتگو با رادیو اقتصاد از این اسیبها گفتم. رویداد ساعت زمین به همت صندوق جهانی طبیعت به ما این اسیبها را هشدار میدهد.

مصرف بهینه غذا
بیشتر بدانیم

مصرف بهینه غذا/رادیو اقتصاد

در ششمین روز از بهار و در گفتگو با رادیو اقتصاد در خصوص مصرف بهینه ی غذا گفتگو کردم. این که محصولات پر آب بری چون برنج ، گندم ، چه سهمی در مصرف آب دارند و ما چطور میتوانیم غیر مستقیم در حفظ منابع آبی کشور بکوشیم. اینکه به بهای سفید کردن گندم و برنج ، روزگارشان را سیاه کردیم و خودمان را در معرض بیماریها قرار دادیم! آیا وقت آن نرسیده که سری به بشقاب غذای خودمان بزنیم و در نحوه ی مصرف این دو محصول ارزشمند بازنگری کنیم؟

مصرف سوخت
بیشتر بدانیم

مصرف بهینه سوخت!/رادیو اقتصاد

در پنجمین روز از بهار سال هزار و چهارصد و یک در گفتگو با رادیو اقتصاد در خصوص مصرف بهینه ی سوخت در ایام نوروز گفتگو کردم این که دولت باید از خودروهای هیبریدی حمایت کند نیاز به استفاده از دوچرخه و وسایل نقلیه عمومی بیش از هر زمان دیگری احساس میشود اگر الگوی زندگی مصرف گرایانه ی خود را تغئیر ندهیم به زودی شاهد اغاز ششمین انقراض در کره زمین خواهیم بود.