گردشگری بی ضابطه در ذخیره گاه زیست کره

شبه جزیره میانکاله که آشوراده هم جزئی از آن محسوب میشود از سال ۱۳۴۸ به عنو ان منطقه حفاظت‌شده  تعیین شد و هم‌اکنون به نامهای  پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و بعدها به ذخیره گاه زیست کره ارتقاء یافت
ذخیره گاه زیست کره

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست که بیشتر با نام اختصاری » (IUCN) شناخته می‌شود، سازمانی بین‌المللی با هدف حفاظت از منابع طبیعی در سراسر کره زمین است.

سازمان حفاظت محیط زیست ایران بر اساس تقسیم بندیهای این اتحادیه ،مناطق تحت مدیریت خود را به چهار منطقه :پارک ملی،پناهگاه حیات وحش ،اثر طبیعی ملی و مناطق حفاظت شده تقسیم کرده است البته بعد ها 2 تعریف دیگر به تقسیمات آی یو سی ان اضافه شد که سازمان  بر اساس قانون برنامه ششم توسعه موظف بود در محدوده مناطق 4 گانه بازنگری و تعریف و تقسیم بندی های جدیدی تعریف کند که تا کنون این مهم اتفاق نیفتاده است.

شبه جزیره میانکاله که آشوراده هم جزئی از آن محسوب میشود از سال ۱۳۴۸ به عنو ان منطقه حفاظت‌شده  تعیین شد و هم‌اکنون به نامهای  پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و بعدها به ذخیره گاه زیست کره ارتقاء یافت

ذخیره گاه زیست کره یکی از تقسیم بندیهای مهم حفاظتی جهان است.

ذخیره‌گاه زیست‌کره،  مناطقی هستند که به دلیل وجود ذخایر کم نظیر گیاهی جانوری ژنتیکی ،با همیاری و مشارکت  های مردمی از طریق پژوهش های علمی پایش محیط زیستی بر اکوسیستم ها ،آموزش نیروی انسانی، تبادل اطلاعات علمی، تجربیات بین مناطق تلاش میکند  ضمن  مدیریت خردمندانه، سهم موثری در توسعه پایدار داشته باشند.

متاسفانه گردشگری بی ضابطه میتواند صدمه ی جبران ناپذیری به این مناطق وارد کند ،در جهان نمونه های موفقی از گردشگری پایدار و مدیریت شده در مناطق حفاظت شده وجود دارد که از نمونه‌های این مناطق می‌توان از پارک ملی  Yellowstoneامریکا ، پارک ملی Royal  استرالیا و پارک ملی  Sochi  روسیه نام برد که همگی مانند میانکاله بعنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت شده‌اند.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان