گردشگری بی ضابطه در ذخیره گاه زیست کره

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
شبه جزیره میانکاله که آشوراده هم جزئی از آن محسوب میشود از سال ۱۳۴۸ به عنو ان منطقه حفاظت‌شده  تعیین شد و هم‌اکنون به نامهای  پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و بعدها به ذخیره گاه زیست کره ارتقاء یافت
ذخیره گاه زیست کره

روزنامه جام جم/فرزاد علیزاده عضو ستاد مردمی نجات آشوراده:

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست که بیشتر با نام اختصاری » (IUCN) شناخته می‌شود، سازمانی بین‌المللی با هدف حفاظت از منابع طبیعی در سراسر کره زمین است.

سازمان حفاظت محیط زیست ایران بر اساس تقسیم بندیهای این اتحادیه ،مناطق تحت مدیریت خود را به چهار منطقه :پارک ملی،پناهگاه حیات وحش ،اثر طبیعی ملی و مناطق حفاظت شده تقسیم کرده است البته بعد ها 2 تعریف دیگر به تقسیمات آی یو سی ان اضافه شد که سازمان  بر اساس قانون برنامه ششم توسعه موظف بود در محدوده مناطق 4 گانه بازنگری و تعریف و تقسیم بندی های جدیدی تعریف کند که تا کنون این مهم اتفاق نیفتاده است.

شبه جزیره میانکاله که آشوراده هم جزئی از آن محسوب میشود از سال ۱۳۴۸ به عنو ان منطقه حفاظت‌شده  تعیین شد و هم‌اکنون به نامهای  پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و بعدها به ذخیره گاه زیست کره ارتقاء یافت

ذخیره گاه زیست کره یکی از تقسیم بندیهای مهم حفاظتی جهان است.

ذخیره‌گاه زیست‌کره،  مناطقی هستند که به دلیل وجود ذخایر کم نظیر گیاهی جانوری ژنتیکی ،با همیاری و مشارکت  های مردمی از طریق پژوهش های علمی پایش محیط زیستی بر اکوسیستم ها ،آموزش نیروی انسانی، تبادل اطلاعات علمی، تجربیات بین مناطق تلاش میکند  ضمن  مدیریت خردمندانه، سهم موثری در توسعه پایدار داشته باشند.

متاسفانه گردشگری بی ضابطه میتواند صدمه ی جبران ناپذیری به این مناطق وارد کند ،در جهان نمونه های موفقی از گردشگری پایدار و مدیریت شده در مناطق حفاظت شده وجود دارد که از نمونه‌های این مناطق می‌توان از پارک ملی  Yellowstoneامریکا ، پارک ملی Royal  استرالیا و پارک ملی  Sochi  روسیه نام برد که همگی مانند میانکاله بعنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت شده‌اند.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

مبانی و تاریخچه سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

هرچند محور توسعه، انسان و نیازهای مادی و معنوی وی است، اما نباید فراموش کرد که عوامل اقتصادی– اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی سایر ارکان توسعه را تشکیل می‌دهند. محیط زیست به عنوان رکنی از ارکان توسعه پایدار نقش پشتیبانی کننده را بازی می‌کند. در واقع بدون اعتلاء و ارتقاء اجزاء یک سیستم نمی‌توان انتظار داشت که کل آن سیستم درست کار کند. توسعه زمانی می‌تواند پایداری خود را تضمین نماید که تمام ارکان آن در یک هماهنگی آرمانی و متناسب قرار گیرند و توسعه یک‌بعدی شاید بیشتر به سرطان شبیه باشد.

هاری
بیشتر بدانیم

بیماری هاری از زبان ایمان بهلولی دبیر علمی سمدا

هاری همانطور که صددرصد کشنده است، قطعا قابل پیشگیری نیز هست. روستاییان ما که وظیفه سنگین تامین امنیت غذایی ما را بر عهده دارند، نیازمند کمک و یاری ما هستند، خصوصا کودکان روستایی ما به کمکمان نیاز دارند.

حصارچال
پیشنهاد سردبیر

زباله در کوهستان بیداد میکند

تقریبا هیچ نقطه ای از طبیعت یافت نمیشود که کوهنوردان و گردشگران طبیعت گرد به آن آسیب نرسانده باشند
پیشترها از کوهنوردی بعنوان یک ورزش و رسم و مرام اصیل یاد میشد،حال آنکه امروزه به یمن فضای مجازی و تورهای رنگ و وارنگ آفرود ، طبیعت گردی و کوهنوردی این ورزش نه تنها اصالت خود را از دست داده است بلکه از ارمانهای خود نیز فرسنگها فاصله گرفته است