گسترده شدن دام های هوایی/ بهانه تازه محیط زیست برای حفظ دامگاه

سال‌های گذشته این روش‌های ظالمانه بیشتر به نقاط شمالی کشور معطوف می‌شد؛ حال آن‌که متاسفانه امسال باید گفت اکثر قریب به اتفاق تالاب‌های از رمق افتاده کشور، در خواب غفلت مسئولان مربوطه، تبدیل به دامگاه و کشتارگاه پرندگانی شده است که پس از طی کردن هزاران کیلومتر مسافت، گرسنه و تشنه درست هنگامی‌که باید با تغذیه مناسب، چربی و انرژی از دست رفته‌شان را احیا کنند، با تورهای هوایی و انواع و اقسام دام‌ها و تله ها مواجه می‌شوند
دام هوایی

 

فرزاد علیزاده، دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران (سِمدا) در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هرسال در چنین فصلی با آغاز مهاجرت پرندگان مهاجراز سرزمین‌های شمالی به سرزمین‌های معتدل‌تر، بحث‌ها در خصوص کشتار بی رحمانه پرندگان مهاجر نیز آغاز می‌شود.

علیزاده یادآور شد: سال‌های گذشته این روش‌های ظالمانه بیشتر به نقاط شمالی کشور معطوف می‌شد؛ حال آن‌که متاسفانه امسال باید گفت اکثر قریب به اتفاق تالاب‌های از رمق افتاده کشور، در خواب غفلت مسئولان مربوطه، تبدیل به دامگاه و کشتارگاه پرندگانی شده است که پس از طی کردن هزاران کیلومتر مسافت، گرسنه و تشنه درست هنگامی‌که باید با تغذیه مناسب، چربی و انرژی از دست رفته‌شان را احیا کنند، با تورهای هوایی و انواع و اقسام دام‌ها و تله ها مواجه می‌شوند.

اردک بلوطی و اردک سرحنایی

اردک بلوطی و اردک سرحنایی دو گونه در معرض انقراض صید در لپو فریدونکنار توسط دام هوایی ویژه صید چنگر

وی تاکید کرد: این کشتار در حالی صورت می‌گیرد که هیچ یک از روش‌های صید دسته جمعی در کشور قانونی نیست. قانون صید و شکار، مصوب سال ۱۳۴۶، با آخرین اصلاحات ۱۳۹۷ در ماده ۶ خود جلوگیری از صید بی رویه را جزو وظایف ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست برشمرده است. این قانون در ماده ۱۰ خود تصریح می‌کند  که هرکس بدون پروانه عادی، مبادرت به صید جانوران قابل شکار کند (یعنی آن دسته از حیواناتی که از نظر جمعیت و الزامات حمایتی قابل شکار هستند)، ضمن جریمه نقدی، باید از یک تا ۶ ماه حبس را تحمل کند. اگر این امر در مناطق ممنوع و از طرق غیر مجاز انجام پذیرد، ضمن جریمه نقدی، از ۹۱ روز تا سه سال  دیگر هم جریمه مضاعف دارد.

بوتیمار بزرگ

بوتیمار بزرگ صید توسط دام های هوایی برپا شده در تالاب لپو فریدونکنار ویژه صید چنگر – پرنده حرام گوشت و حمایت شده بین المللی

با این حال ابراهیمی کارنامی، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران، به تازگی در حاشیه یکی از نشست‌های استانداری مازندران در جمع خبرنگاران اظهار داشته که قرار است نوع خاصی از اردک و چنگر توسط سرمایه‌گذاران یا دامگاه‌دارانی که تعاونی دارند، از طریق ایجاد یک «کرس» به‌عنوان مولد پرورش و تکثیر شود، فعلاً فقط این دو نوع پرنده را داشته باشیم و به مرور زمان کرس باید الزاماً جمع شود. آیا قرار است دامگاه داران چنگر را در کرس جوجه کشی و تکثیر کنند؟

فروش گوشت حواصیل ارغوانی

فروش گوشت حواصیل ارغوانی علی رغم حرام گوشت بودن – صید در دام هوایی ویژه صید چنگر

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران در این باره توضیح می‌دهد: اساسا”، موضوع تکثیر پرندگان مهاجر سردسیری موضوع ساده و پیش‌پاافتاده ای نیست که از کنار آن ساده بگذریم. شیوه زندگی این پرندگان در مناطق سردسیر، تولید مثل و زادآوری آن‌ها، منحصر بفرد و بسیار پیچیده‌تر از آن است که بتوانند دمای  ۴۰ درجه شرجی تابستان شمال کشور را تاب بیاورند.

پر واضح است که این اظهار نظر پر از ایهام و ابهام تنها یک موضوع را توجیه می‌کند و آن هم وجود و حفظ کِرس برای یک‌سال دیگر است.

این درحالی است که شیوه صید پرندگان به روش کِرس برخلاف قوانین مصوب صید و شکار و نقض آشکار آیین‌نامه اجرایی آن است: در ماده ۱۳ بند ج تصریح کرده است که”شکار، صید و یا کشتار جانوران قابل شکار، صید با استفاده از سموم و مواد منفجره و امثال آن، شکار به صورت تعقیب با استفاده از وسیله نقلیه موتوری و همچنین کشتار آنان به طریق جرگه و محاصره دسته‌ جمعی ممنوع است. بر این اساس، کِرس مصداق بارز محاصره دسته جمعی و نسل کشی محسوب می شود.  دام هوایی هم که از پایه و اساس ممنوع است، پس ابراهیمی کارنامی به چه چیز قرار است مجوز بدهد!؟

گستردن انواع دام‌ها در هوای پرندگان

بطور کلی  چهار نوع  دام هوایی مختلف برای صید پرندگان وجود دارد:

دام هوائی  به روش گِذر  که تورهای هوایی بلندی است که بین درختان قرار می‌گیرد. درختانی که تاج آن‌ها مخصوصا” بریده شده و مسیر عبور برای پرنده‌ها باز شده است. هنگام عبور دسته‌های پرندگان، یک لحظه  تور را باز می‌کنند و پرندگان به‌صورت گروهی در تور می‌افتند. این روش فقط در زمان طلوع و غروب آفتاب به کار می‌رود.

دام هوائی ویژه صید غاز (غازدام)، که تورهای بلندی است که تا ۲۴ متر طول و ۷۰ متر عرض آن‌هاست. روش صید بدین ترتیب است که معمولا”، غازهای نر اهلی شده را زیر تور می‌بندند و ماده‌های اهلی را پرواز می‌دهند. از آن‌جایی که غازها هم مانند بسیاری دیگر از پرندگان تک همسر هستند، هنگام صداکردن جفت خود، دیگر غازها را به اشتباه می‌اندازند. سپس، هنگام ورود دسته غازها به دامگاه و کم کردن ارتفاع، تور را بالا می‌کشند و پرندگان به‌صورت دسته جمعی در تورهای تیز و برنده گرفتار می‌شوند. در این روش، برای جلوگیری از فرار غازها که بسیار جنگنده و در تلاش برای رها شدن از تور هستند، صیاد سریعاً یک بال پرنده را می‌شکند تا مانع این کار شود.

حواصیل ارغوانی صید با دام هوایی چنگر عمدتا برای تاکسیدرمی

حواصیل ارغوانی صید با دام هوایی چنگر  عمدتا برای تاکسیدرمی

دام هوائی ویژه صید مرغابی به این صورت است که تورهای انبوه که پایه بلندی هم ندارد، در کنار هم در زمین‌های تالابی کم عمق نصب می‌شود. در این روش هم، انواع مرغابی‌ها به دام می‌افتند و صید می‌شوند.

دام هوائی  ویژه صید چَنگر به این شکل است که حجم وسیعی از تورهای هوایی در زمین‌های تالابی عمیق نصب می‌شود. مثلا”، درآب بندان‌های عمیق یا به قول محلی ها در (لپو) که تردد فقط با قایق امکان‌پذیر است.

چنگر و باکلان کوچک صید و خفه شده در یک تور

چنگر و باکلان کوچک صید و خفه شده در یک تور

اکنون، شنیده‌ها حاکی از آن است که برخلاف اظهارات ابهام انگیز ابراهیمی کارنامی، مدیر کل حفاظت از محیط زیست مازندران،  قرار است در لپوی فریدونکنار (حد فاصل شهرک خزر شهر جنوبی و دامگاه فریدونکنار)، به بهانه صید چَنگر که اتفاقا” نسل آن نیز توسط متصرفین غیر قانونی در حال انقراض است، صید دسته جمعی این پرنده آغاز شود.

لپوی فریدونکنار در واقع یک تالاب طبیعی ملی است که در سال ۱۳۵۷ توسط شورای عالی محیط زیست به عنوان پناهگاه حیات وحش شناخته شده است و حالا، در خواب غفلت مدیران محیط زیست مازندران، کل این منطقه ۴۵ هکتاری تصرف و به دامگاه تبدیل  شده است.

علیزاده تصریح کرد: ناگفته نماند که در روش صید دام هوایی هیچ انتخابی وجود ندارد و کلیه پرندگان گونه‌های دیگر نیز که با چنگر در یک زیستگاه زندگی می‌کنند، صید و کشته می‌شوند. این در حالی است که در تاریخ محیط زیست ایران، صدور مجوز انتفاعی صید دسته جمعی بی‌سابقه است.

اردک سرحنایی اسیر شده در دام هوایی ویژه صید چنگر (گونه در خطر انقراض و حمایت شده بین المللی)

اردک سرحنایی اسیر شده در دام هوایی ویژه صید چنگر (گونه در خطر انقراض و حمایت شده بین المللی)

وی یادآور شد: دوسال پیش، درست در میانه فصل بهار و دقیقا” در هنگام زادآوری حیات وحش، پروانه شکار ویژه ۱۱۰ راس قوچ، کل و آهو در زون یک پناهگاه‌های حیات وحش  صادر شد! سال گذشته نیز، یکی از مدیران محیط زیست استان خوزستان قصد داشت با استناد به توجیهاتی غیر اصولی روش صید محمیه را آزاد اعلام کند که با اقدامات فعالین محیط زیست ناکام ماند.

اکنون، باید دید اداره کل محیط زیست مازندران با چه توجیهاتی قصد دارد قوانین موجود را تغییر داده و به‌جای جمع کردن بساط بازار غیر قانونی پرندگان فریدونکنار، به‌دنبال جمع آوری هزاران هزار تور هوایی باشد؟

اردک سرحنایی گونه حمایت شده بین المللی که همزمان با چنگر و در زیستگاه مشترک اسیر دام های هوایی می شوند در بازار فریدونکنار

اردک سرحنایی گونه حمایت شده بین المللی که همزمان با چنگر و در زیستگاه مشترک اسیر دام های هوایی می شوند در بازار فریدونکنار

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران تاکید کرد: معضل وجود بازار غیرقانونی فروش پرندگان مهاجر، جایی‌که در آن همه نوع پرنده‌ای را خرید و فروش می‌کنند، فقط به منطقه فریدونکنار، ازباران، سرخرود خلاصه نمی‌شود بلکه این بازار، زیستگاه های تالابی کل استان‌های شمالی کشور را تبدیل به یک قتلگاه بزرگ کرده است. هم اکنون، در استان گیلان، در هر کدام از شهرهای لنگرود، استانه اشرفیه و لاهیجان، ده ها روستا وجود دارد که کلیه زمین‌هایشان تبدیل به دام هوائی شده است. استان گلستان نیز به‌ همین شکل تبدیل به یک دامگاه شده است.

لپوی فریدونکنار

لپوی فریدونکنار

علیزاده تصریح کرد: اگر قرار است اداره کل محیط زیست مازندران  برای صید غیر قانونی پرندگان پروانه انتفاعی صادر کند، آیا توانایی این را هم دارد که بازار را کنترل و ساماندهی کند، به‌طوری‌که پرنده‌هایی که بدون پروانه صید شده‌اند، خرید و فروش نشوند؟ اگر نه، که این هم یک فریبکاری بزرگ دیگر است.

وی تاکید کرد: تا زمانی‌که بازار پرنده فروشان فریدونکنار وجود فیزیکی دارد، شیوه‌های نخ نما شده جمع آوری تورهای هوایی و… ،  نه تنها کاری از پیش نمی برد، بلکه فقط بازار فروش تورهای غیرقانونی در فریدونکنار را رونق می‌بخشد.

دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران در پایان تاکید کرد: فعالین محیط زیست و حامیان حقوق حیوانات، مصمم‌تر از گذشته، از طریق اقدامات مدنی و قانونی، به‌دنبال توقف نسل کشی پرندگان و پایان دادن به این آبروریزی ملی و جهانی هستند.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.