کوه‌خواری و جنگل‌تراشی بیشتر محیط زیست را تهدید می‌کند یا سگ؟!/کیانا گودرزی

ایسنا/البرز یک محقق تنوع زیستی گفت: در حالی برخی اصرار دارند سگ‌ها را تهدید اصلی برای حیات وحش معرفی کنند که ما شاهد تهدیدهای اصلی‌تر و جدی‌تر برای گونه‌های حیات وحش ایران از جمله، سدسازی‌ها، معدن‌کاوی‌ها، کوه خواری، جنگل تراشی و … هستیم.
کوهخواری

دکتر کیانا گودرزی، متخصص علوم و مهندسی محیط زیست گرایش تنوع زیستی در گفت و گو با ایسنا ضمن انتقاد از انتشار و اظهار نظرهای افراد مختلف در خصوص موضوع حساس مدیریت حیوانات شهری، گفت : متاسفانه این روزها شاهد این هستیم که برخی بدون هیچ گونه تحقیقی نسبت به انتشار مطالبی از افراد مختلف که بسیاری از آنها هیچ گونه تخصص و دانشی در خصوص کنترل و مدیریت جمعیت حیوانات شهری ندارند ، اقدام می کنند.

گودرزی افزود: به طور مثال، بارها مطالب تحریف شده و غیر علمی در مورد ارایه آمار اشتباه در مورد تلفات گونه‌های حیات وحش توسط سگ‌ها، بزرگنمایی انگل توکسوپلاسموز و آمار باز هم اشتباه در مورد انتقال این انگل صرفاً از طریق گربه ها، شیطان نمایی حیوانات شهری و ترویج حیوان هراسی مغرضانه به مردم منتشر شده است که متاسفانه مخاطبان این اخبار، مردمی هستند که به طور کلی دانش تخصصی در مورد حیوانات شهری و حیات وحش ندارند و نشر این گونه خبرها صرفا باعث ترویج ترس و نگرانی‌های بی مورد و تشدید حیوان آزاری و بهم زدن افکار عمومی نسبت به مخلوقات خداوند می‌شود.

وی ادامه داد: به طور مثال هنگامی که اطلاعات اشتباه در مورد انگل توکسوپلاسموز به مردم داده می شود باعث ایجاد فضای رعب و وحشت بی مورد در بین مردم شده چون در این نوشته‌ها، تنها عامل انتقال این انگل به انسان را گربه و چاره پیشگیری از ابتلا به این انگل را حذف گربه‌ها عنوان می‌کنند که حاصل آن، اقدامات غیر اخلاقی و غیر کارشناسی برخی مخاطبان نسبت به کشتار گربه‌هاست.

گودرزی گفت: در تمامی منابع معتبر علمی در دنیا گفته شده که توکسوپلاسموز، جزو بیماری‌های خطرناک و کشنده محسوب نمی‌شود و قابل پیشگیری و درمان است. از راه های انتقال این انگل کم اهمیت،گوشت آلوده به انگل توکسوپلاسما، سبزیجات رشد کرده در خاک آلوده به این انگل و مدفوع گربه‌های آلوده نه همه گربه‌های سالم است که می‌توانند در ابتلای انسان به توکسوپلاسموز موثر باشند و لازم به ذکر است که تنها افراد دارای سیستم دفاعی ضعیف اگر گوشت خام و نیم پز و سبزیجات آلوده و اگر مدفوع گربه آلوده نه گربه‌های سالم را به طریقی وارد دهان خود کنند احتمال ابتلا به آن را دارند. با این حال اطمینان از سلامت گوشت و سبزیجات مصرفی، رعایت بهداشت در تماس با حیوانات و شستن دست‌ها با آب و صابون قبل از صرف غذا احتمال ابتلا به توکسوپلاسموز را کاهش خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: نکته قابل تامل دیگر این است در حالی برخی اصرار دارند سگ‌ها را تهدید اصلی برای حیات وحش معرفی کنند که ما شاهد تهدیدهای اصلی‌تر و جدی‌تر برای گونه‌های حیات وحش ایران از جمله، سدسازی‌ها، معدن‌کاوی‌ها، کوه خواری، جنگل تراشی و … هستیم که این افراد همه این معضلات جدی تر محیط زیستی را  نادیده گرفته‌اند.

گودرزی ادامه داد: علاوه بر این، شاهد نظرات غیر کارشناسانه بعضی از کوهنوردان و طبیعتگردها نسبت به حیوانات شهری هستیم. افرادی که متاسفانه به دلایلی از بعضی حیوانات به قولی انزجار دارند و به طور تکراری ‌و کپی از نظر یک فرد، از راهکار غیر انسانی، غیر استاندارد ‌و غیر علمی یعنی کشتار حیوانات شهری برای تعدیل جمعیت آنها سخن می‌گویند در حالی که صلاحیت علمی و تخصصی برای انتشار موضوع حیوانات شهری که در دنیا به عنوان یک علم شناخته شده را ندارند.به عنوان یک متخصص و محقق تنوع زیستی، از معضل حضور سگ‌ها در مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست به خوبی مطلع هستم و سال‌هاست نسبت به رفع این معضل جدی در این مناطق انتقادهای بیشمار و راهکارهای بسیار با کمک دیگر متخصصان دلسوز ارایه داده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: از راهکارهای اساسی و قابل اجرا می‌توان به ممنوعیت یا کاهش ورود گله‌های دام سنتی به این مناطق که هم تهدیدی برای گونه‌های گیاهی و هم گونه‌های جانوری است و اجرا کردن دستورالعمل بین‌المللی به نام ICAM (ائتلاف بین‌المللی مدیریت حیوانات همراه) طبق دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) اشاره کرد. جای بسیار تعجب دارد که این افراد اصرار بر حذف حیوانات شهری (کشتار) به جای جایگزین کردن راهکارهای استاندارد جهانی و سعی در زیر سوال بردن این ائتلاف بین‌المللی مدیریت حیوانات همراه (ICAM) دارند که دور از مباحث علمی و منطقی است و صرفا از روی احساسات،  روش های غیر علمی حذف حیوانات شهری را تبلیغ می کنند.

گودرزی افزود: مهمترین و کلیدی‌ترین مورد در ائتلاف بین‌المللی مدیریت حیوانات همراه (ICAM) ،تمرکز جامع بر دلایل ریشه‌ای مشکل افزایش جمعیت سگ‌هاست، بدین معنی که باید منشأ ورود سگ‌هایی که در جامعه حضور دارند را بررسی کنیم، نه این که تنها به جمعیت کنونی و در معرض دید سگ‌های آواره تمرکز کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه مدیران شهری ما و در راس آن سیاستگذاران و تدوین کنندگان بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مدیریت حیوانات شهری در وزارت کشور به هیچ وجه به منشاء حضور سگ‌ها در کشور توجهی نکرده و فقط برای حذف فیزیکی سگ‌ها دستورالعمل صادر کرده‌اند.

گودرزی گفت: ائتلاف بین‌المللی مدیریت حیوانات همراه (ICAM) معتقد است در جایی که حیوانات شهری  برای تغذیه‌ خود به منابع غذایی از قبیل پسماند و زباله متکی هستند، کاهش این منابع غذایی قابل دسترسی برای آنها چالش‌های رفاهی منفی چشمگیری به همراه دارد. شاید فکر کنیم کاستن از منابع غذایی، از قبیل زباله‌های قابل خوردن، که در دسترس حیوانات بلاصاحب است راهی مناسب  برای مدیریت جمعیت آنهاست اما این کار چالش‌های رفاهی منفی چشمگیری به همراه دارد به طوری که هر گونه کاهش منجر به سوءتغذیه، و افزایش رقابت و پرخاشگری بین حیوانات به خصوص سگ‌ها بر سر منابع محدود غذائی و نیز تعاملات منفی با مردم بر سر غذا منجر خواهد شد . بنابراین، کنترل جمعیت‌ حیوانات شهری ‌از طریق کاستن از منابع غذایی غیراخلاقی و غیرانسانی و نیز ریسکی برای امنیت عمومی محسوب می‌شود. باید بگویم ما خود مخالف افزایش جمعیت حیوانات شهری، کسب درآمد از طریق کلاهبرداری از حیوانات پناهگاه‌ها، تجارت توله کشی، روش‌های غیراستاندارد و ناصحیح غذارسانی به حیوانات هستیم اما تمامی این معضلات را می‌توان با ارایه و اجرای راهکارهای علمی و موثر،کاهش و حتی به طور کامل حل کرد. راه حل غیر اخلاقی کشتار، فقط پاک کردن صورت مساله است نه حل آن.

وی اضافه کرد: نکته بسیار حائز اهمیت درباره افرادی که از حذف حیوانات شهری حتی حذف پرندگانی چون کبوتر و کلاغ سخن می‌گویند این است که این افراد نمی دانند که از نظر اکولوژیکی، تفاوت قابل توجهی بین سگ‌های خیابانی شهری و روستایی وجود دارد چراکه تأثیرات بوم‌شناختی و فشارهای تکاملی هر کدام از آن‌ها شکل متفاوتی دارد و این در مورد گربه ها نیز صحت دارد. بنابراین حیواناتی که بیش از صدها سال است عادات غذایی شان طبق زندگی شهرنشینی انسان‌ها تغییر کرده و بسیار به ندرت از غریزه شکار برای تغذیه خود استفاده می کنند، به سختی توانایی شکار دارند بنابراین امر غذارسانی مسئولانه، بسیار مهم و الزامی است زیرا با قطع غذارسانی مسئولانه و استاندارد، رفتارهای پرخاشگرانه حیوانات به خصوص سگ‌ها افزایش می یابد و در نتیجه ریسک و پتانسیل برخورد تهاجمی با انسان را بالا می برد.آیکم اما توصیه می‌کند با مدیریت منابع غذایی در مکان‌هایی که مورد پذیرش افراد جامعه است مهاجرت جمعیت حیوانات شهری برای دستیابی به غذا را مدیریت کنید. گربه و سگی که غذای سالم به جای زباله های سرشار از آلودگی و منابع بیماریزا تغذیه کند به مراتب نسبت به حیواناتی که از زباله ها تغذیه می کنند سالم تر و از نظر بهداشت در جامعه و عدم انتقال بیماری های مشترک مورد اعتماد هستند.

این فعال و محقق محیط زیست ادامه داد: اگر هدف، حمایت و حفاظت از گونه های حیات وحش باشد، باید معرفی حیوانات شهری را به عنوان عامل و مقصر اصلی نابودی گونه های حیات ‌وحش در ایران اصلاح گردد زیرا به عنوان یک متخصص تنوع زیستی عوامل اصلی تری را در کاهش و انقراض گونه های حیات وحش در ایران موثر می دانم. ما با جمعیت زیادی شکارچی ، دامدار، باغدار ، کشاورز و مردمان حیوان آزار روبرو هستیم .فیلم ها و اخباری که از حملات سگ‌ها به گونه های حیات وحش منتشر می شود همگی توسط چوپان ها ، باغدار ها و یا شکارچیانی گرفته شده که در منطقه حفاظت شده ای پا گذاشته اند که نباید بگذارند چرا که حضور افراد غیر متفرقه به این مناطق ممنوع است. این خطای انسانی است که سگ‌ها را تشویق و تحریک به حمله به گونه های حیات وحش می کند پس باید برخورد قضایی با این افراد صورت گیرد نه برخورد با سگ‌ها ! ما شاهد چرای میلیون ها دام سنتی در زیستگاه های حیات وحش هستیم که همراه شان سگ‌های گله ای هستند که برای جنگیدن و حفاظت از دام ها تربیت شده اند ‌و باید از ورود این سگهای گله و دام ها به زیستگاههای حیات وحش ممنوع گردد.

وی در پایان گفت: از تمامی افرادی که به نوعی خود را حامی محیط زیست و حیات وحش معرفی می کنند تقاضا دارم دور از مسایل و اعتقادات شخصی خود و با توجه به تجربیات و منابع علمی استاندارد و راهکارهای اجرایی موفق در دنیا برای مدیریت جمعیت حیوانات شهری از انتشار آمار اشتباه و ساختگی و نشر اکاذیب علیه حیوانات که هیچ سودی برای تحقق اهداف حفاظت از محیط زیست ندارند خودداری فرمایند.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.