فراکسیون محیط زیست مجلس، پیگیر معدن‌کاوی‌ها در کرکس‌کوه

موضوعی که به مدت چندین دهه بلای جان مردم و حیات وحش این منطقه شده، تعدد معادن استخراج سنگ در منطقه است. مجوز استخراج و بهره‌برداری از معادن منطقه از سال ۱۳۶۰ صادر شد و در حال حاضر تنها در محدوده نطنز ۶۹ معدن فعال است. این در حالی است که بر اساس قانون، معادن نباید بیشتر از ۲۵ سال استخراج و بهره برداری داشته باشند اما در همین منطقه کوچک معادنی وجود دارد که بهره‌برداران با گذشت بیش از ۲۵ سال هنوز هم مشغول تکه تکه کردن کوهستان کرکس و انتقال آن به کارخانه‌ها هستند.

خبرگزاری میزان– فرزاد علیزاده فعال محیط زیست و عضو ستاد مردمی احیای کرکس کوه به میزان گفت:
فراکسیون محیط زیست مجلس به ریاست سمیه رفیعی که به حق، یکی از پرکارترین فراکسیون‌ها از آغاز فعالیت مجلس یازدهم بوده است در تازه ترین اقدام خود در خصوص بهره‌برداری افسارگسیخته معادن در ایران نامه‌ای به سرپرست وزارت صمت ارسال و مشخصا در خصوص معادن حاضر در منطقه کرکس کوه (69 معدن) لزوم پیگیری اجرای مصوبات شورای عالی معادن را متذکر شده است.

وی افزاود: بر اساس این مصوبات که در سالهای 94 و 97 صادر شده است باید تعدادی از معادن متخلف تعطیل و از تمدید مجوز برخی نیز جلوگیری شده باشد اما پیگیری‌های اهالی نطنز برای اجرای این مصوبات تاکنون به نتیجه نرسیده است. حالا باید دید آیا ورود فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی به موضوع معادن متخلف در کوهستان کرکس وزارت صمت را به اجرای بی‌کم و کاست قانون وا می‌دارد درب تخلفات معادن در این منطقه بر همان پاشنه خواهد چرخید.

فراکسیون محیط زیست مجلس، پیگیر معدن‌کاوی‌ها در کرکس‌کوه

علی‌زاده با بیان اینکه شهرستان نطنز شهر چنارهای کهن در دل کویر ایران از قدیم الایام به سرزمینی با چشمه‌ها، قنات‌ها و باغات فراوان معروف بوده است گفت: خاک منطقه نطنز روزگاری به قدری حاصلخیز بود که میوه‌های آن به تحفه نطنز شهرت داشتند. ۴۰۰ رشته قنات در این شهرستان و روستاهای تابعه وجود داشته است. این شهرستان شامل روستاهای بسیاری است که هر کدام ویژگی خاص خود را دارد اما سه نقطه معدنی مهم یعنی کمجان و ابیانه، اوره و طرق رود به دلیل مجاورت با کوه‌ها به منبعی برای معادن پول ساز تبدیل شده است.

این فعال محیط زیست یادآور شد: موضوعی که به مدت چندین دهه بلای جان مردم و حیات وحش این منطقه شده، تعدد معادن استخراج سنگ در منطقه است. مجوز استخراج و بهره‌برداری از معادن منطقه از سال ۱۳۶۰ صادر شد و در حال حاضر تنها در محدوده نطنز ۶۹ معدن فعال است. این در حالی است که بر اساس قانون، معادن نباید بیشتر از ۲۵ سال استخراج و بهره برداری داشته باشند اما در همین منطقه کوچک معادنی وجود دارد که بهره‌برداران با گذشت بیش از ۲۵ سال هنوز هم مشغول تکه تکه کردن کوهستان کرکس و انتقال آن به کارخانه‌ها هستند.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان