آشوراده آزاد شد!

دستور توقف "طرح گردشگری آشوراده" از سوی معاونت قضایی دادستان کل، به دادستان گرگان ابلاغ شد؛ چرا که طبق مصوبه "شورایعالی شهرسازی ومعماری"، صدور مجوز منطقه گردشگری در مناطق چهارگانه ممنوع است.»
جزیره اشوراده

اسکان نیوز– الهه موسوی:  وکیل “ستاد مردمی نجات آشوراده” –سمنا- درباره آخرین رخدادها در حوزه “طرح گردشگری آشوراده” گفت:« به درخواست “سمنا” نامه ای به معاونت قضایی دادستانی کل کشور، زدیم که طبق مصوبه سال 94 “شورایعالی شهرسازی ومعماری ایران”، صدور مجوز “منطقه نمونه گردشگری” در مناطق چهارگانه ممنوع است و از آنجا که آشوراده بخشی از “پناهگاه حیات وحش میانکاله” است، مشمول این قانون بوده و اجرای طرح گردشگری در آن خلاف مصوبه شورایعالی است. آنها وجود این مصوبه را استعلام کردند و شورایعالی جواب داد و وجود مصوبه را تایید کردند. حالا معاونت محترم قضایی دادستان کل کشور، دستور توقف طرح فوق را به دادستان گرگان ابلاغ کرد.»

او افزود:« برای ما آشوراده چندین محور دفاع داشت که یکی از مهم ترین آنها، بر اساس نشریه 257 “سازمان برنامه وبودجه” و “سازمان حفاظت محیط زیست” پناهگاه حیات وحش دارای زون تفرجی متمرکز نمی باشد در همین راستا، در سال 94 مصوبه ای از شورایعالی شهرسازی ومعماری صادر شد که بر اساس آن در مناطق چهارگانه، که پناهگاه حیات وحش نیز یکی از اقسام آن است، صدور مجوز “منطقه نمونه گردشگری” مطلقا ممنوع است.»

وی در ادامه گفت:« در سال 97 نیز مصوبه دیگری از شورایعالی شهرسازی ومعماری صادر شد. بر اساس بند الف ماده 1 این مصوبه، صدور مجوز شهرک های گردشگری نیز در مناطق چهارگانه مطلقا ممنوع است.»

وکیل “ستاد مردمی نجات آشوراده” با تاکید بر اینکه جزیره آشوراده، بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله است و محدوده 22 هکتاری که قرار است طرح گردشگری آشوراده در آن اجرایی شود دقیقا در “پناهگاه حیات وحش میانکاله” قرار گرفته است گفت:« این مستندات را به دادستانی دادیم و از آنها خواستیم که این مصوبه ها را از شورایعالی استعلام بگیرند. در پاسخ به استعلام، “شورایعالی شهرسازی ومعماری”، وجود مصوبات فوق را تایید و تاکید کرد که در مناطق چهارگانه نمی شود مجوز منطقه گردشگری صادر کرد.

ایشان افزود:« مقام قضایی مسئول بررسی این پرونده در معاونت قضایی دادستانی کل کشور گفت که به استناد همین مصوبات، به دادستان گرگان دستور داده است، به دلیل نداشتن مجوز و ممنوعیت منطقه نمونه گردشگری به این مناطق، از اجرای عملیات اجرایی خودداری و آنرا متوقف کنند.»

او افزود:« این در واقع بخش نظارتی و قضایی دادستانی کل کشور است و همزمان وصف کیفری موضوع که تعقیب قانونی متهمان پرونده است در دادسرای کارکنان دولت در حال پیگیری است.»

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.