چرا کلانتری با تخلفات باغ وحش داران برخورد نمیکند؟/شادی مدرس

نمایندگان مجلس در گفتگو با رسانه‌ها عنوان کرده‌اند که سازمان حفاظت محیط زیست برای تعطیل کردن باغ وحش‌های غیرمجاز با خلا قانونی مواجه نیست و می‌تواند از فعالیت مراکزی که بدون مجوز این سازمان فعالیت می‌کنند جلوگیری کند که متاسفانه طی سال‌های گذشته نه تنها شاهد تعطیلی این مراکز نبوده‌ایم بلکه رشد قارچ‌گونه باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان، حکایت از آن دارد که سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌ای برای مدیریت فعالیت مراکز غیرمجاز ندارد.
باغ وحش هویزه

خبرگزاری میزان – شرایط نامناسب نگهداری از حیوانات در باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان که تعدادشان در سطح کشور رو به افزایش است هر از گاه به سوژه اعتراض فعالان محیط زیست تبدیل شده و واکنش رسانه‌ها را به همراه می‌آورد؛ مراکزی که تا به حال، راه حلی عملی برای مدیریتشان ارائه نشده است.

با جست‌وجویی در پورتال سازمان حفاظت محیط زیست، با «دستور العمل ایجاد و مدیریت مراکز نگهداری از حیات وحش» مواجه می‌شویم. دستورالعملی که باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان موظف به اجرای آن هستند. دستورالعملی که ضوابط تعیین شده در آن با استاندارد‌های بین‌المللی فاصله بسیار دارد، اما متاسفانه باید اقرار کرد که هیچ‌یک از باغ‌های وحش در کشورمان، حتی همین دستورالعمل را هم رعایت نمی‌کنند.

به عنوان مثال در دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست، مساحت لازم برای نگهداری هر خرس قهوه‌ای ۳۰۰ متر مربع عنوان شده در حالی که به جرات می‌توان گفت در هیچ‌کدام از باغ‌های وحش کشور، خرسی جایگاه ۳۰۰ متری ندارد بلکه در بسیاری از این مراکز خرس‌ها به جای برخورداری از جایگاه ۳۰۰ متری در قفس‌هایی روزگار می‌گذرانند که در آن به سختی می‌توانند حرکت کنند.

باغ وحش

باغ وحش گراش فارس

باغ وحش گراش / استان فارس

اوضاع گربه‌سانان باغ وحش‌ها هم تفاوتی با وضع خرس‌ها ندارد: در حالی که در دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست برای نگهداری هر گربه‌سان، دستکم ۱۵۰ متر مربع در نظر گرفته شده در هیچ‌کدام از باغ وحش‌های کشور چنین مساحتی به ازای هر شیر اختصاص داده نشده. به علاوه ضوابط دیگری که برای نگهداری از گربه‌سانان منظور شده هم در باغ وحش‌ها رعایت نمی‌شود.

 

باغ وحش

اما چگونه می‌توان مراکزی را که ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست را رعایت نمی‌کنند مدیریت کرد؟

برای پاسخ به این پرسش نخست باید آماری از تعداد مراکز نگهداری از حیات وحش در دست داشته باشیم. به گفته مسئولان این سازمان، در حال حاضر در کشور نزدیک به هشتاد مرکز نگهداری از حیات وحش، اعم از باغ‌های وحش عمومی و خصوصی و باغ‌های پرندگان پرندگان وجود دارد که تنها ۵۳ واحد از آن‌ها دارای مجوز سازمان حفاظت محیط زیست هستند.

دستورالعمل باغ وحش داری

باغ وحش های ایران

بدین ترتیب با ۵۳ مرکز مجاز و حدود ۳۰ مرکز غیرمجاز نگهداری از حیات وحش روبه‌رو هستیم. مراکزی که در هیچ‌کدام (اعم از مجاز و غیرمجاز) ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست رعایت نمی‌شود.

اینکه چرا در کشوری مانند ایران ۸۰ مرکز وجود دارند که درآمدشان را از به اسارت کشیدن حیوانات در شرایطی نامسب تامین می‌کنند پرسشی است که سازمان حفاظت محیط زیست تا کنون پاسخی شفاف به آن ارائه نکرده است.

این در حالی است که نمایندگان مجلس در گفتگو با رسانه‌ها عنوان کرده‌اند که سازمان حفاظت محیط زیست برای تعطیل کردن باغ وحش‌های غیرمجاز با خلا قانونی مواجه نیست و می‌تواند از فعالیت مراکزی که بدون مجوز این سازمان فعالیت می‌کنند جلوگیری کند که متاسفانه طی سال‌های گذشته نه تنها شاهد تعطیلی این مراکز نبوده‌ایم بلکه رشد قارچ‌گونه باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان، حکایت از آن دارد که سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌ای برای مدیریت فعالیت مراکز غیرمجاز ندارد.

از سوی دیگر در همین فهرست باغ وحش‌های مجاز، با نام مراکزی مواجه می‌شویم که از دو مورد از ابتدایی‌ترین شرایط لازم برای احداث باغ وحش برخوردار نیستند: موقعیت مکانی مناسب به لحاظ جذب بازدیدکننده و آب و هوای مناسب. چرا اگر باغ وحش یا باغ پرندگان در منطقه‌ای احداث شود که بازدیدکنندگان اندکی به آن مراجعه کنند درآمد مرکز، کفاف مخارج آن را نخواهد داد و همین می‌شود که باغ‌وحش‌داران رو به قاچاق حیات وحش می‌آورند: توله‌های حیوانات متولد شده در باغ وحش را می‌فروشند و در کنار آن حیواناتی اهلی مانند سگ و گربه را هم تکثیر کرده و به متقاضیان عرضه می‌کنند؛ بنابراین یکی از شروط ابتدایی راه‌اندازی باغ وحش، موقعیت مکانی مناسب به لحاظ جذب گردشگر است که بسیاری از باغ‌های وحش در فهرست فوق، فاقد آن هستند: مانند باغ وحش گراش در استان فارس و باغ وحش چاه نیمه زابل در سیستان و بلوچستان.

آب و هوا هم یکی دیگر از مواردی است که پیش از راه‌اندازی باغ وحش باید مدنظر قرار گیرد: باغ وحش غیرمجاز هویزه، باغ پرندگان غیرمجاز دزفول که حیوانات را در دمای بالای ۵۰ درجه نگهداری می‌کنند یا باغ وحش ارومیه که حیوانات ساکن در آن در زمستان با دمای زیر صفر درجه دست و پنجه نرم می‌کنند سه نمونه از مواردی هستند که دو شرط فوق را رعایت نکرده‌اند. مواردی که در آب و هوای نامناسب و بدون درآمد کافی، حیوانات را در شرایطی اسفبار به اسارت گرفته‌اند.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد سازمان حفاظت محیط زیست اگر قصد دارد در مسیرمدیریت باغ‌های وحش از موضع انفعالی خارج شده و تحولی سازنده ایجاد کند ابتدا باید مراکزی که دو شرط فوق یعنی بازدیدکننده کافی و آب و هوای مناسب ندارند را به مراجع قضایی معرفی کرده و در صدد تعطیلی آن‌ها برآید.

برای ساماندهی حیوانات ساکن در این مراکز هم سازمان حفاظت محیط زیست می‌تواند حیواناتی که قابلیت بازگشت به طبیعت را دارند رهاسازی کرده و الباقی را به باغ وحش‌هایی با شرایط مناسب‌تر منتقل کند. باغ وحش‌هایی که موقعیت مکانی آن‌ها تعداد بازدیدکننده مناسب و آب و هوایی مطلوب را فراهم کند.

این سازمان همچنین باید به طور جدی با باغ وحش‌هایی که شرایط مناسبتر دارند وارد مذاکره شده و آن‌ها را ملزم به رعایت ضوابطی کند که در دستورالعمل این سازمان برای نگهداری از حیوانات مطرح شده است.

اما آیا در میان مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولیان حفاظت از حیات وحش کشور، عزم راسخی وجود دارد که با مدیریت تخلفات باغ‌وحش‌داران از سوء استفاده از حیات وحش توسط آن‌ها جلوگیری کند یا روند افزایش تعداد باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان غیراستاندارد در سایه بی‌تفاوتی این سازمان ادامه خواهد یافت؟

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.