باغ وحش و باغ پرندگان نمونه کامل حیوان آزاری است

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اگر فیلمهای منتشر شده توسط فعالان حقوق حیوانات از پشت صحنه ی تعلیمات حیوانات در سیرکها وباغ وحش ها و دلفیناریوم ها را مشاهده کنید متوجه خواهید شد که این تعلیمات جهت انجام حرکات نمایشی با شکنجه جسمی و روحی ، داغ و درفش و شلاق همراه است و عموما" حیوانات نگه داری شده در این مکانها از آسیب های جدی روانی رنج می برند  و قابلیت بازگشت به طبیعت را از دست داده اند.
باغ وحش

روزنامه آفتاب یزد/فرزاد علیزاده فعال حقوق حیوانات:

باغ وحش و باغ پرندگان نمونه کامل حیوان آزاری است

در ماده 3 از منشور جهانی حقوق حیوانات چنین می خوانیم: “هیچ حیوانی نباید در معرض برخورد نامناسب یا اعمال بی رحمانه قرار گیرد”

مکان هایی تحت عنوان  باغ وحش ،باغ پرندگان ، دلفیناریوم و سیرک حیوانات ، بطور آشکار برخلاف منشور جهانی حقوق حیوانات هستند و ناقض این حقوق به شمار می آیند.

خوشبختانه طی سالیان اخیر به مدد تلاش ها و پیگیری های  فعالان حقوق حیوانات در کشور ، بسیاری از سیرک ها ، حیوانات را از نمایش های خود حذف کرده اند و بسیاری از ادارات کل محیط زیست استانها برای سیرکهای دارای حیوانات مجوز فعالیت صادر نمی کنند. اصولا” جداکردن حیوانات از محل زندگی خود، رام کردن و تعلیم دادن آنها جهت انجام حرکات نمایشی با تنبیه ، شلاق و درد همراه است.

متاسفانه آنچه  تماشاگران در ظاهر می بینند، از جمله حرکات نمایشی ماهرانه و جذاب توسط حیوانات و کارهای شگفت آور دلفین ها در آب و … در واقع حاصل درد فراوان و رنج وصف ناپذیر این حیوانات زبان بسته  است. لذا تمام علاقمندان به اینگونه سرگرمی ها باید از بخش مخفی و پشت پرده ی صحنه ای که در حال تماشا هستند آگاه شوند و فریب این نمایش های جذاب را نخورند.

نمونه ی دیگر، باغ پرندگان،  چندسالی است که در کشور فراگیر شده است.  در ظاهر پرندگان در یک قفس نسبتا” بزرگ نگه داری میشوند و تا حدی آزادی پرواز و حرکت دارند، اما فراموش نکنید که قفس، قفس است ، بزرگ و کوچکش فرقی ندارد وحق پرواز آزادانه پرندگان را سلب میکند.

متاسفانه همین باغ های پرندگان نقش پررنگی در خرید و فروش پرندگان در خطر انقراض ایفا میکنند. اگر این ردپا را دنبال کنید مطمئنا” به قتلگاه پرندگان مهاجر در فریدونکنار خواهید رسید.

منطقه ی سرخرود و فریدونکنار بدلیل وجود تالابهای مصنوعی درست شده توسط برنجکاران منطقه محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجری است که معمولا” از اواخر شهریور ماه تا روزهای پایانی اسفند میهمان طبیعت کشورمان هستند. بنظر میرسد یکی از دلایل کیفیت بالای برنج شمال (خصوصا” فریدونکنار) بدلیل وجود فضولات این پرندگان است که به عنوان یک کود طبیعی در کشت برنج به کمک شالیکاران می آید.

اما متاسفانه زمینهای شالیکاری به دامگاه تبدیل شده و نسل هرچه پرنده ی مهاجر است را نابود میکنند. فعالان محیط زیست چندین سال است در تلاش هستند تا از این قتل عام جلوگیری کنند.  با اینکه سازمان محیط زیست هم به طور جدی مخالف این کار است اما متاسفانه بنظر میرسد در دستگاه قضا اراده ای برای این امر وجود ندارد.

اگر شما تصمیم دارید کودکان خود را به باغ وحش ، باغ پرندگان ، سیرک حیوانات یا دلفیناریوم ببرید باید بدانید که با این کار حیوان آزاری ، زندانی کردن حیوانات و رفتار غیراخلاقی با حیوانات را در ضمیر ناخودآگاه فرزندانتان نهادینه میکنید.

اگر فیلمهای منتشر شده توسط فعالان حقوق حیوانات از پشت صحنه ی تعلیمات حیوانات در سیرکها وباغ وحش ها و دلفیناریوم ها را مشاهده کنید متوجه خواهید شد که این تعلیمات جهت انجام حرکات نمایشی با شکنجه جسمی و روحی ، داغ و درفش و شلاق همراه است و عموما” حیوانات نگه داری شده در این مکانها از آسیب های جدی روانی رنج می برند  و قابلیت بازگشت به طبیعت را از دست داده اند.

این نکته ی طلایی را از یاد نبریم که هر قدر به بازگرداندن حقوق “طبیعت و حیوانات” و به حفظ تعادل اکوسیستم ها  کمک کنیم، به توازن زندگی اکنون و آینده ی فرزندانمان و تبار انسانی کمک کرده ایم.

 

 

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

سناریوی دروغین برای بقای یوز ایرانی!

بین شکار و پروژه های پر رنگ و لعاب حفاظت از یوز آسیایی با هیولاسازی از نقش سگها در انقراض یوز ایرانی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد! چرا که زیستگاه های حساس یوز ایرانی و حیات وحش در قرق شکارچیان، معادن، جاده ها، دامهای روستاییان و عشایر است و بنابراین مطرح کردن نقش سگهای بلاصاحب در انقراض یوز ایرانی بحثی انحرافی بیش نیست!

بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

مبانی و تاریخچه سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

هرچند محور توسعه، انسان و نیازهای مادی و معنوی وی است، اما نباید فراموش کرد که عوامل اقتصادی– اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی سایر ارکان توسعه را تشکیل می‌دهند. محیط زیست به عنوان رکنی از ارکان توسعه پایدار نقش پشتیبانی کننده را بازی می‌کند. در واقع بدون اعتلاء و ارتقاء اجزاء یک سیستم نمی‌توان انتظار داشت که کل آن سیستم درست کار کند. توسعه زمانی می‌تواند پایداری خود را تضمین نماید که تمام ارکان آن در یک هماهنگی آرمانی و متناسب قرار گیرند و توسعه یک‌بعدی شاید بیشتر به سرطان شبیه باشد.

هاری
بیشتر بدانیم

بیماری هاری از زبان ایمان بهلولی دبیر علمی سمدا

هاری همانطور که صددرصد کشنده است، قطعا قابل پیشگیری نیز هست. روستاییان ما که وظیفه سنگین تامین امنیت غذایی ما را بر عهده دارند، نیازمند کمک و یاری ما هستند، خصوصا کودکان روستایی ما به کمکمان نیاز دارند.