باغ وحش و باغ پرندگان نمونه کامل حیوان آزاری است

اگر فیلمهای منتشر شده توسط فعالان حقوق حیوانات از پشت صحنه ی تعلیمات حیوانات در سیرکها وباغ وحش ها و دلفیناریوم ها را مشاهده کنید متوجه خواهید شد که این تعلیمات جهت انجام حرکات نمایشی با شکنجه جسمی و روحی ، داغ و درفش و شلاق همراه است و عموما" حیوانات نگه داری شده در این مکانها از آسیب های جدی روانی رنج می برند  و قابلیت بازگشت به طبیعت را از دست داده اند.
باغ وحش

روزنامه آفتاب یزد/فرزاد علیزاده فعال حقوق حیوانات:

باغ وحش و باغ پرندگان نمونه کامل حیوان آزاری است

در ماده 3 از منشور جهانی حقوق حیوانات چنین می خوانیم: “هیچ حیوانی نباید در معرض برخورد نامناسب یا اعمال بی رحمانه قرار گیرد”

مکان هایی تحت عنوان  باغ وحش ،باغ پرندگان ، دلفیناریوم و سیرک حیوانات ، بطور آشکار برخلاف منشور جهانی حقوق حیوانات هستند و ناقض این حقوق به شمار می آیند.

خوشبختانه طی سالیان اخیر به مدد تلاش ها و پیگیری های  فعالان حقوق حیوانات در کشور ، بسیاری از سیرک ها ، حیوانات را از نمایش های خود حذف کرده اند و بسیاری از ادارات کل محیط زیست استانها برای سیرکهای دارای حیوانات مجوز فعالیت صادر نمی کنند. اصولا” جداکردن حیوانات از محل زندگی خود، رام کردن و تعلیم دادن آنها جهت انجام حرکات نمایشی با تنبیه ، شلاق و درد همراه است.

متاسفانه آنچه  تماشاگران در ظاهر می بینند، از جمله حرکات نمایشی ماهرانه و جذاب توسط حیوانات و کارهای شگفت آور دلفین ها در آب و … در واقع حاصل درد فراوان و رنج وصف ناپذیر این حیوانات زبان بسته  است. لذا تمام علاقمندان به اینگونه سرگرمی ها باید از بخش مخفی و پشت پرده ی صحنه ای که در حال تماشا هستند آگاه شوند و فریب این نمایش های جذاب را نخورند.

نمونه ی دیگر، باغ پرندگان،  چندسالی است که در کشور فراگیر شده است.  در ظاهر پرندگان در یک قفس نسبتا” بزرگ نگه داری میشوند و تا حدی آزادی پرواز و حرکت دارند، اما فراموش نکنید که قفس، قفس است ، بزرگ و کوچکش فرقی ندارد وحق پرواز آزادانه پرندگان را سلب میکند.

متاسفانه همین باغ های پرندگان نقش پررنگی در خرید و فروش پرندگان در خطر انقراض ایفا میکنند. اگر این ردپا را دنبال کنید مطمئنا” به قتلگاه پرندگان مهاجر در فریدونکنار خواهید رسید.

منطقه ی سرخرود و فریدونکنار بدلیل وجود تالابهای مصنوعی درست شده توسط برنجکاران منطقه محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجری است که معمولا” از اواخر شهریور ماه تا روزهای پایانی اسفند میهمان طبیعت کشورمان هستند. بنظر میرسد یکی از دلایل کیفیت بالای برنج شمال (خصوصا” فریدونکنار) بدلیل وجود فضولات این پرندگان است که به عنوان یک کود طبیعی در کشت برنج به کمک شالیکاران می آید.

اما متاسفانه زمینهای شالیکاری به دامگاه تبدیل شده و نسل هرچه پرنده ی مهاجر است را نابود میکنند. فعالان محیط زیست چندین سال است در تلاش هستند تا از این قتل عام جلوگیری کنند.  با اینکه سازمان محیط زیست هم به طور جدی مخالف این کار است اما متاسفانه بنظر میرسد در دستگاه قضا اراده ای برای این امر وجود ندارد.

اگر شما تصمیم دارید کودکان خود را به باغ وحش ، باغ پرندگان ، سیرک حیوانات یا دلفیناریوم ببرید باید بدانید که با این کار حیوان آزاری ، زندانی کردن حیوانات و رفتار غیراخلاقی با حیوانات را در ضمیر ناخودآگاه فرزندانتان نهادینه میکنید.

اگر فیلمهای منتشر شده توسط فعالان حقوق حیوانات از پشت صحنه ی تعلیمات حیوانات در سیرکها وباغ وحش ها و دلفیناریوم ها را مشاهده کنید متوجه خواهید شد که این تعلیمات جهت انجام حرکات نمایشی با شکنجه جسمی و روحی ، داغ و درفش و شلاق همراه است و عموما” حیوانات نگه داری شده در این مکانها از آسیب های جدی روانی رنج می برند  و قابلیت بازگشت به طبیعت را از دست داده اند.

این نکته ی طلایی را از یاد نبریم که هر قدر به بازگرداندن حقوق “طبیعت و حیوانات” و به حفظ تعادل اکوسیستم ها  کمک کنیم، به توازن زندگی اکنون و آینده ی فرزندانمان و تبار انسانی کمک کرده ایم.

 

 

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان