جهنمی به نام باغ وحش هویزه/علی نوری، فعال محیط زیست

در این مرکز سگ‌ها و گربه‌ها دچار گری، قارچ، میاز و انگل شده‌اند. متاسفانه یکی از این سگ‌ها که به علت تنگ بودن قلاده و فرو رفتن قلاده در گوشت گردنش دچار زخم و عفونت شدید شده و در محل زخم، تعداد زیادی کرم، گوشت حیوان را می‌خورند، مسئولان این مرکز به جای آنکه در پی درمان سگ باشند، این حیوان را که در نتیجه خورده شدن گوشت بدنش توسط کرم‌ها دچار درد شدید شده و زوزه می‌کشد را در مقابل چشمان من آنقدر مورد ضرب و شتم قرار دادند تا حیوان ساکت شود.
باغ وحش هویزه

خبرگزاری میزان – مدتی است تصاویر دلخراش حیوانات در باغ وحش هویزه خبرساز شده، اما گویا در استان خوزستان این تنها باغ وحش غیرمجاز هویزه نیست که در سایه بی‌تفاوتی و انفعال سازمان حفاظت محیط زیست در فضایی آلوده، حیوانات را در معرض مرگ تدریجی قرار داده است: تصاویری که از باغ پرندگان دزفول گرفته شده حکایت از آن دارد که مسئولان محیط زیست کشور که تنها متولیان حفاظت از حیات وحش در سطح کشور هستند قید نظارت بر تخلفات نگهداری از حیات وحش را زده و متخلفان را به حال خود گذاشته‌اند. همین شده که این دو باغ وحش که تحت نظارت مستقیم شهرداری‌های هویزه و دزفول قرار دارند تا جایی در آلودگی وحیوان‌آزاری پیش رفته‌اند که بازدید مردم از آن‌ها به صلاح به نظر نمی‌رسد.

علی نوری، فعال محیط زیست دزفول درباره تصاویر تاسف‌باری که از باغ پرندگان دزفول به ثبت رسانده گفت‌وگو با میزان گفت: در حالی که عنوان این مرکز، باغ پرندگان است حضور سگ‌ها و گربه‌های بیمار مایه تعجب است. در این مرکز چشمان توله گربه‌ها به علت آلودگی شدید محیط و عدم رسیدگی بهداشتی دچار عفونت شدید شده و در آستانه نابینایی قرار گرفته است.

 

وی ادامه می‌دهد: در این مرکز سگ‌ها و گربه‌ها دچار گری، قارچ، میاز و انگل شده‌اند. متاسفانه یکی از این سگ‌ها که به علت تنگ بودن قلاده و فرو رفتن قلاده در گوشت گردنش دچار زخم و عفونت شدید شده و در محل زخم، تعداد زیادی کرم، گوشت حیوان را می‌خورند، مسئولان این مرکز به جای آنکه در پی درمان سگ باشند، این حیوان را که در نتیجه خورده شدن گوشت بدنش توسط کرم‌ها دچار درد شدید شده و زوزه می‌کشد را در مقابل چشمان من آنقدر مورد ضرب و شتم قرار دادند تا حیوان ساکت شود.

این فعال محیط زیست با اشاره به آلودگی شدید این مرکز و بوی تعفنی که در آن به مشام می‌رسد می‌گوید: متاسفانه تمیز نکردن این مرکز و گرسنگی حیوانات، سگ‌ها را به مدفوع‌خواری واداشته است.

نوری به مرگ یکی از عقاب‌های باغ پرندگان دزفول اشاره کرده و می‌گوید: عقاب‌ها می‌توانند گرسنگی را تا مدت‌ها تحمل کنند در نتیجه مرگ این عقاب بر اثر گرسنگی نشان می‌دهد که مسئولان این مرکز به ندرت حیوانات را تغذیه می‌کنند.

وی اضافه می‌کند: قفس‌های نگهداری کبوتر‌ها به شدت آلوده است و در آن انبوهی از فضله کبوتر به چشم می‌خورد. وضعیت آب حوض‌ها و اردک‌ها هم بسیار تاسف‌بار است و از بوی تعفن شدید نمی‌توان به آن‌ها نزدیک شد.

این فعال محیط زیست می‌گوید: تا مدتی پیش با خوراک و دارو به باغ پرندگان دزفول می‌رفتم و تلاش می‌کردم تا جایی که امکان دارد حیوانات را سیر کرده و بیمار‌هایشان را درمان کنم، اما حالا بی‌توجهی مسئولان این مرکز اوضاع حیوانات را تا جایی وخیم کرده که نیاز به اقدام قاطع و سریع سازمان حفاظت محیط زیست محسوس است.

به گزارش میزان، فعالان محیط زیست بر این باورند که با توجه به گرمای شدید هوا درهویزه و دزفول و با نظرگرفتن سوء مدیریت در اداره این باغ وحش هویزه و باغ پرندگان دزفول از سازمان حفاظت محیط زیست انتظار می‌رود نسبت به پلمب این مراکز که به جز تاسف، ارمغان دیگری برای بازدیدکنندگان ندارد اقدام کند.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان