جهنمی به نام باغ وحش هویزه/علی نوری، فعال محیط زیست

در این مرکز سگ‌ها و گربه‌ها دچار گری، قارچ، میاز و انگل شده‌اند. متاسفانه یکی از این سگ‌ها که به علت تنگ بودن قلاده و فرو رفتن قلاده در گوشت گردنش دچار زخم و عفونت شدید شده و در محل زخم، تعداد زیادی کرم، گوشت حیوان را می‌خورند، مسئولان این مرکز به جای آنکه در پی درمان سگ باشند، این حیوان را که در نتیجه خورده شدن گوشت بدنش توسط کرم‌ها دچار درد شدید شده و زوزه می‌کشد را در مقابل چشمان من آنقدر مورد ضرب و شتم قرار دادند تا حیوان ساکت شود.
باغ وحش هویزه

خبرگزاری میزان – مدتی است تصاویر دلخراش حیوانات در باغ وحش هویزه خبرساز شده، اما گویا در استان خوزستان این تنها باغ وحش غیرمجاز هویزه نیست که در سایه بی‌تفاوتی و انفعال سازمان حفاظت محیط زیست در فضایی آلوده، حیوانات را در معرض مرگ تدریجی قرار داده است: تصاویری که از باغ پرندگان دزفول گرفته شده حکایت از آن دارد که مسئولان محیط زیست کشور که تنها متولیان حفاظت از حیات وحش در سطح کشور هستند قید نظارت بر تخلفات نگهداری از حیات وحش را زده و متخلفان را به حال خود گذاشته‌اند. همین شده که این دو باغ وحش که تحت نظارت مستقیم شهرداری‌های هویزه و دزفول قرار دارند تا جایی در آلودگی وحیوان‌آزاری پیش رفته‌اند که بازدید مردم از آن‌ها به صلاح به نظر نمی‌رسد.

علی نوری، فعال محیط زیست دزفول درباره تصاویر تاسف‌باری که از باغ پرندگان دزفول به ثبت رسانده گفت‌وگو با میزان گفت: در حالی که عنوان این مرکز، باغ پرندگان است حضور سگ‌ها و گربه‌های بیمار مایه تعجب است. در این مرکز چشمان توله گربه‌ها به علت آلودگی شدید محیط و عدم رسیدگی بهداشتی دچار عفونت شدید شده و در آستانه نابینایی قرار گرفته است.

 

وی ادامه می‌دهد: در این مرکز سگ‌ها و گربه‌ها دچار گری، قارچ، میاز و انگل شده‌اند. متاسفانه یکی از این سگ‌ها که به علت تنگ بودن قلاده و فرو رفتن قلاده در گوشت گردنش دچار زخم و عفونت شدید شده و در محل زخم، تعداد زیادی کرم، گوشت حیوان را می‌خورند، مسئولان این مرکز به جای آنکه در پی درمان سگ باشند، این حیوان را که در نتیجه خورده شدن گوشت بدنش توسط کرم‌ها دچار درد شدید شده و زوزه می‌کشد را در مقابل چشمان من آنقدر مورد ضرب و شتم قرار دادند تا حیوان ساکت شود.

این فعال محیط زیست با اشاره به آلودگی شدید این مرکز و بوی تعفنی که در آن به مشام می‌رسد می‌گوید: متاسفانه تمیز نکردن این مرکز و گرسنگی حیوانات، سگ‌ها را به مدفوع‌خواری واداشته است.

نوری به مرگ یکی از عقاب‌های باغ پرندگان دزفول اشاره کرده و می‌گوید: عقاب‌ها می‌توانند گرسنگی را تا مدت‌ها تحمل کنند در نتیجه مرگ این عقاب بر اثر گرسنگی نشان می‌دهد که مسئولان این مرکز به ندرت حیوانات را تغذیه می‌کنند.

وی اضافه می‌کند: قفس‌های نگهداری کبوتر‌ها به شدت آلوده است و در آن انبوهی از فضله کبوتر به چشم می‌خورد. وضعیت آب حوض‌ها و اردک‌ها هم بسیار تاسف‌بار است و از بوی تعفن شدید نمی‌توان به آن‌ها نزدیک شد.

این فعال محیط زیست می‌گوید: تا مدتی پیش با خوراک و دارو به باغ پرندگان دزفول می‌رفتم و تلاش می‌کردم تا جایی که امکان دارد حیوانات را سیر کرده و بیمار‌هایشان را درمان کنم، اما حالا بی‌توجهی مسئولان این مرکز اوضاع حیوانات را تا جایی وخیم کرده که نیاز به اقدام قاطع و سریع سازمان حفاظت محیط زیست محسوس است.

به گزارش میزان، فعالان محیط زیست بر این باورند که با توجه به گرمای شدید هوا درهویزه و دزفول و با نظرگرفتن سوء مدیریت در اداره این باغ وحش هویزه و باغ پرندگان دزفول از سازمان حفاظت محیط زیست انتظار می‌رود نسبت به پلمب این مراکز که به جز تاسف، ارمغان دیگری برای بازدیدکنندگان ندارد اقدام کند.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.