بیانیه “سمدا” در اعتراض به سگ‌کشی‌های اخیر در کشور

"سمدا" صراحتاً سگ‌کشی‌های اخیر را به دور از فرهنگ والای ایرانی اسلامی عنوان می‌کند و لزوم حفاظت از شأن و منزلت جایگاه حاکمیت را در کشور و همچنین در جامعه جهانی یادآور می‌شود و تأکید می‌کند که رویکردِ اتخاذ شده ناقض صریح مبانی شرعی بوده، غیرعلمی و ناکارآمد است و در نهایت تبعات آن چیزی جز نابودی و غارت منابع بیت‌المال و نیز ترویج خشونت و افعال حرام در جامعه نخواهد بود!
بیانیه

ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات “سمدا”، موج اخیر سگ‌کشی‌ها در کشور که از سوی برخی مدیران ناآگاه شهرداری‌ها در حال انجام است و به نظر می‌رسد با ساخت مستندهای غیرواقعی همچون دومینو در راستای هیولاسازی از حیوانات شهری آغاز و با تشویق و حمایت و همدستی طرفداران شکار و شکارفروشی و بعضی مدیران سازمان حفاظت از محیط زیست، دامپزشکی، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، علی الخصوص فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی به شکل فاجعه‌باری در جریان است را محکوم کرده و فعالین واقعی عرصه محیط‌زیست، حقوق حیوانات، مردم و مسئولین آگاه را به همراهی در این راه فرا می‌خواند.

“سمدا”، تاکید می‌نماید که به حکم عقل و شرع، آزار رساندن به زیستمندان عملی غیر انسانی و حرام است و خداوند تبارک و تعالی برای همه موجودات زنده، حق حیات و همچنین ادامه‌ی حیات را قائل شده است و بر طبق آیات و روایات انسانها را به عدم آزار رسانیدن و رعایت حقوق زیستمندان مکلف دانسته است. از آنجا که دین مبین اسلام بر پایه عقل استوار است، بین عقل و دین رابطه تنگاتنگی وجود دارد. با توجه به رویکرد غیر علمی و غیر اخلاقی که متولیان امر ساماندهی حیوانات شهری در پیش گرفته‌اند، به وضوح جایگاه عقل و شرع را زیر سوال برده اند. “سمدا”، صراحتا سگ‌کشی‌های اخیر را به دور از فرهنگ والای ایرانی اسلامی می‌داند و لزوم حفاظت از شان و منزلت جایگاه حاکمیت را در کشور و همچنین در جامعه جهانی یادآور می‌شود و تاکید می‌کند که رویکرد اتخاذ شده ناقض صریح مبانی شرعی بوده، غیرعلمی و ناکارآمد است و در نهایت تبعات آن چیزی جز نابودی و غارت منابع بیت‌المال، و نیز ترویج خشونت و افعال حرام در جامعه نخواهد بود!

در همین راستا به نیابت از جمعیت کثیری از حامیان حقوق حیوانات ضمن ابراز تاسف و مخالفت با این فجایع با صدایی رسا اعلام می‌داریم؛ که صدای بی‌صدایان بوده، هستیم و خواهیم بود و در این مسیر با بهره‌گیری از تمامی امکانات مدنی و قانونی فارغ از جنس و نوع و گونه‌ی قربانی و بنا به تکلیف شرعی و به پشتوانه‌ی دستورات دین مبین اسلام و رسول عظیم‌الشان آن در خصوص لزوم رعایت حقوق زیستمندان در برابر این رفتار غیر شرعی، غیر علمی و غیر اخلاقی مسئولان امر ایستادگی و بنا بر تجربیات موفق علمی در خصوص ساماندهی و کنترل جمعیت حیوانات شهری خواستار اتخاذ تصمیماتی بر پایه موازین علمی و اخلاقی هستیم.

از آنجایی که بنظر می‌رسد تا به امروز اراده علمی، عملی و اخلاقی مبنی بر حل مشکلات موجود در مدیران متولی امر و دیگر سازمانهای مرتبط وجود نداشته است، لذا اقدامات این ستاد شامل شکایت مستقیم از تعدادی از مسئولان به مراجع قضایی و همچنین اعلام شکایت به سازمانهای بین المللی مرتبط خواهد بود.

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.