بیانیه “سمدا” در اعتراض به سگ‌کشی‌های اخیر در کشور

"سمدا" صراحتاً سگ‌کشی‌های اخیر را به دور از فرهنگ والای ایرانی اسلامی عنوان می‌کند و لزوم حفاظت از شأن و منزلت جایگاه حاکمیت را در کشور و همچنین در جامعه جهانی یادآور می‌شود و تأکید می‌کند که رویکردِ اتخاذ شده ناقض صریح مبانی شرعی بوده، غیرعلمی و ناکارآمد است و در نهایت تبعات آن چیزی جز نابودی و غارت منابع بیت‌المال و نیز ترویج خشونت و افعال حرام در جامعه نخواهد بود!
بیانیه

ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات “سمدا”، موج اخیر سگ‌کشی‌ها در کشور که از سوی برخی مدیران ناآگاه شهرداری‌ها در حال انجام است و به نظر می‌رسد با ساخت مستندهای غیرواقعی همچون دومینو در راستای هیولاسازی از حیوانات شهری آغاز و با تشویق و حمایت و همدستی طرفداران شکار و شکارفروشی و بعضی مدیران سازمان حفاظت از محیط زیست، دامپزشکی، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، علی الخصوص فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی به شکل فاجعه‌باری در جریان است را محکوم کرده و فعالین واقعی عرصه محیط‌زیست، حقوق حیوانات، مردم و مسئولین آگاه را به همراهی در این راه فرا می‌خواند.

“سمدا”، تاکید می‌نماید که به حکم عقل و شرع، آزار رساندن به زیستمندان عملی غیر انسانی و حرام است و خداوند تبارک و تعالی برای همه موجودات زنده، حق حیات و همچنین ادامه‌ی حیات را قائل شده است و بر طبق آیات و روایات انسانها را به عدم آزار رسانیدن و رعایت حقوق زیستمندان مکلف دانسته است. از آنجا که دین مبین اسلام بر پایه عقل استوار است، بین عقل و دین رابطه تنگاتنگی وجود دارد. با توجه به رویکرد غیر علمی و غیر اخلاقی که متولیان امر ساماندهی حیوانات شهری در پیش گرفته‌اند، به وضوح جایگاه عقل و شرع را زیر سوال برده اند. “سمدا”، صراحتا سگ‌کشی‌های اخیر را به دور از فرهنگ والای ایرانی اسلامی می‌داند و لزوم حفاظت از شان و منزلت جایگاه حاکمیت را در کشور و همچنین در جامعه جهانی یادآور می‌شود و تاکید می‌کند که رویکرد اتخاذ شده ناقض صریح مبانی شرعی بوده، غیرعلمی و ناکارآمد است و در نهایت تبعات آن چیزی جز نابودی و غارت منابع بیت‌المال، و نیز ترویج خشونت و افعال حرام در جامعه نخواهد بود!

در همین راستا به نیابت از جمعیت کثیری از حامیان حقوق حیوانات ضمن ابراز تاسف و مخالفت با این فجایع با صدایی رسا اعلام می‌داریم؛ که صدای بی‌صدایان بوده، هستیم و خواهیم بود و در این مسیر با بهره‌گیری از تمامی امکانات مدنی و قانونی فارغ از جنس و نوع و گونه‌ی قربانی و بنا به تکلیف شرعی و به پشتوانه‌ی دستورات دین مبین اسلام و رسول عظیم‌الشان آن در خصوص لزوم رعایت حقوق زیستمندان در برابر این رفتار غیر شرعی، غیر علمی و غیر اخلاقی مسئولان امر ایستادگی و بنا بر تجربیات موفق علمی در خصوص ساماندهی و کنترل جمعیت حیوانات شهری خواستار اتخاذ تصمیماتی بر پایه موازین علمی و اخلاقی هستیم.

از آنجایی که بنظر می‌رسد تا به امروز اراده علمی، عملی و اخلاقی مبنی بر حل مشکلات موجود در مدیران متولی امر و دیگر سازمانهای مرتبط وجود نداشته است، لذا اقدامات این ستاد شامل شکایت مستقیم از تعدادی از مسئولان به مراجع قضایی و همچنین اعلام شکایت به سازمانهای بین المللی مرتبط خواهد بود.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان