بیانیه “سمدا” در اعتراض به سگ‌کشی‌های اخیر در کشور

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
"سمدا" صراحتاً سگ‌کشی‌های اخیر را به دور از فرهنگ والای ایرانی اسلامی عنوان می‌کند و لزوم حفاظت از شأن و منزلت جایگاه حاکمیت را در کشور و همچنین در جامعه جهانی یادآور می‌شود و تأکید می‌کند که رویکردِ اتخاذ شده ناقض صریح مبانی شرعی بوده، غیرعلمی و ناکارآمد است و در نهایت تبعات آن چیزی جز نابودی و غارت منابع بیت‌المال و نیز ترویج خشونت و افعال حرام در جامعه نخواهد بود!
بیانیه

ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات “سمدا”، موج اخیر سگ‌کشی‌ها در کشور که از سوی برخی مدیران ناآگاه شهرداری‌ها در حال انجام است و به نظر می‌رسد با ساخت مستندهای غیرواقعی همچون دومینو در راستای هیولاسازی از حیوانات شهری آغاز و با تشویق و حمایت و همدستی طرفداران شکار و شکارفروشی و بعضی مدیران سازمان حفاظت از محیط زیست، دامپزشکی، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، علی الخصوص فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی به شکل فاجعه‌باری در جریان است را محکوم کرده و فعالین واقعی عرصه محیط‌زیست، حقوق حیوانات، مردم و مسئولین آگاه را به همراهی در این راه فرا می‌خواند.

“سمدا”، تاکید می‌نماید که به حکم عقل و شرع، آزار رساندن به زیستمندان عملی غیر انسانی و حرام است و خداوند تبارک و تعالی برای همه موجودات زنده، حق حیات و همچنین ادامه‌ی حیات را قائل شده است و بر طبق آیات و روایات انسانها را به عدم آزار رسانیدن و رعایت حقوق زیستمندان مکلف دانسته است. از آنجا که دین مبین اسلام بر پایه عقل استوار است، بین عقل و دین رابطه تنگاتنگی وجود دارد. با توجه به رویکرد غیر علمی و غیر اخلاقی که متولیان امر ساماندهی حیوانات شهری در پیش گرفته‌اند، به وضوح جایگاه عقل و شرع را زیر سوال برده اند. “سمدا”، صراحتا سگ‌کشی‌های اخیر را به دور از فرهنگ والای ایرانی اسلامی می‌داند و لزوم حفاظت از شان و منزلت جایگاه حاکمیت را در کشور و همچنین در جامعه جهانی یادآور می‌شود و تاکید می‌کند که رویکرد اتخاذ شده ناقض صریح مبانی شرعی بوده، غیرعلمی و ناکارآمد است و در نهایت تبعات آن چیزی جز نابودی و غارت منابع بیت‌المال، و نیز ترویج خشونت و افعال حرام در جامعه نخواهد بود!

در همین راستا به نیابت از جمعیت کثیری از حامیان حقوق حیوانات ضمن ابراز تاسف و مخالفت با این فجایع با صدایی رسا اعلام می‌داریم؛ که صدای بی‌صدایان بوده، هستیم و خواهیم بود و در این مسیر با بهره‌گیری از تمامی امکانات مدنی و قانونی فارغ از جنس و نوع و گونه‌ی قربانی و بنا به تکلیف شرعی و به پشتوانه‌ی دستورات دین مبین اسلام و رسول عظیم‌الشان آن در خصوص لزوم رعایت حقوق زیستمندان در برابر این رفتار غیر شرعی، غیر علمی و غیر اخلاقی مسئولان امر ایستادگی و بنا بر تجربیات موفق علمی در خصوص ساماندهی و کنترل جمعیت حیوانات شهری خواستار اتخاذ تصمیماتی بر پایه موازین علمی و اخلاقی هستیم.

از آنجایی که بنظر می‌رسد تا به امروز اراده علمی، عملی و اخلاقی مبنی بر حل مشکلات موجود در مدیران متولی امر و دیگر سازمانهای مرتبط وجود نداشته است، لذا اقدامات این ستاد شامل شکایت مستقیم از تعدادی از مسئولان به مراجع قضایی و همچنین اعلام شکایت به سازمانهای بین المللی مرتبط خواهد بود.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
سگ کشی
پیشنهاد سردبیر

در نقد سگ کشی های اخیر

بنا بر آیات و احادیث و روایات متعدد آزار و کشتار بیهوده و وحشیانه‌ی حیوانات در شریعت اسلامی فعلی حرام و رفتاری به غایت غیر انسانی محسوب می‌گردد؛ شلاق زدن، بریدن گوش و دم و مثله نمودن حیوان، جنگ‌اندازی، داغ و درفش، بار اضافی نهادن بر پشت آن، به اسارت درآوردن، تشنگی و گرسنگی دادن به حیوانات، شکار لهوی، سوءاستفاده‌های نمایشی در قالب سیرک و اموری تفریحی و نظایر آن، جملگی در شریعت اسلام افعالی حرام و اعمالی قبیح و شیطانی و نابخشودنی محسوب می‌گردند.

بیانیه
اخبار

بیانیه “سمدا” در اعتراض به سگ‌کشی‌های اخیر در کشور

“سمدا” صراحتاً سگ‌کشی‌های اخیر را به دور از فرهنگ والای ایرانی اسلامی عنوان می‌کند و لزوم حفاظت از شأن و منزلت جایگاه حاکمیت را در کشور و همچنین در جامعه جهانی یادآور می‌شود و تأکید می‌کند که رویکردِ اتخاذ شده ناقض صریح مبانی شرعی بوده، غیرعلمی و ناکارآمد است و در نهایت تبعات آن چیزی جز نابودی و غارت منابع بیت‌المال و نیز ترویج خشونت و افعال حرام در جامعه نخواهد بود!

لایحه حمایت از حیوانات
پیشنهاد سردبیر

خلاء قانون حمایت از حقوق حیوانات، عامل اصلی تکرار حیوان آزاریهاست.

تعلل و تاخیر در تصویب قانون حمایت از حقوق حیوانات در کشور باعث شده که انواع حیوان آزاری چه بصورت مستقیم و چه بصورت غیرمستقیم مانند نفرت پراکنی و تشویق و ترغیب مردم به آزار و کشتار آنها توسط افرادی که بشدت نیاز به درمان روان ناآرام خود دارندصورت می گیرد.

یوز آسیائی
پیشنهاد سردبیر

مقدمه‌ای در نقد تکثیر یوزپلنگ‌های قفسی

لابی‌های فعال در حوزه حیات وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده بالا برسد. این موضوع شامل حال طرح تکثیر در اسارت هم می‌شود. نتیجه هم این شده است که مقوله‌ی حفاظت از یوز در نگاه مسئولان علی‌الخصوص از دید رییس سازمان محیط زیست، نمایندگان مجلس و مردم به موضوع تولد یوزپلنگ‌های اسیر تقلیل یابد و انتقادهای علمی و هشدارهای دلسوزانه‌ی منتقدان بدین واسطه در میان هیاهوهای رسانه‌ای کمرنگ و بی‌اثر گردد.

تکثیر در اسارت یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

تکثیر در اسارت یوز آسیائی/رادیو سلامت

دوشنبه شانزدهمین روز خرداد ماه در برنامه افق روشن در رادیو سلامت با بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان و امیر عبدوس مدیر کل سابق سازمان محیط زیست سمنان در خصوص یوزهای ایرانی  گفتگو کردم.

معماری سبز
بیشتر بدانیم

معماری سبز/ رادیو سلامت

در ادامه ی گفتگو با آذین پیراسته در رادیو سلامت از ساخت و ساز سبز گفتم و نقش آن در توسعه ی پایدار