بیانیه “سمدا” در اعتراض به سگ‌کشی‌های اخیر در کشور

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
"سمدا" صراحتاً سگ‌کشی‌های اخیر را به دور از فرهنگ والای ایرانی اسلامی عنوان می‌کند و لزوم حفاظت از شأن و منزلت جایگاه حاکمیت را در کشور و همچنین در جامعه جهانی یادآور می‌شود و تأکید می‌کند که رویکردِ اتخاذ شده ناقض صریح مبانی شرعی بوده، غیرعلمی و ناکارآمد است و در نهایت تبعات آن چیزی جز نابودی و غارت منابع بیت‌المال و نیز ترویج خشونت و افعال حرام در جامعه نخواهد بود!
بیانیه

ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات “سمدا”، موج اخیر سگ‌کشی‌ها در کشور که از سوی برخی مدیران ناآگاه شهرداری‌ها در حال انجام است و به نظر می‌رسد با ساخت مستندهای غیرواقعی همچون دومینو در راستای هیولاسازی از حیوانات شهری آغاز و با تشویق و حمایت و همدستی طرفداران شکار و شکارفروشی و بعضی مدیران سازمان حفاظت از محیط زیست، دامپزشکی، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، علی الخصوص فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی به شکل فاجعه‌باری در جریان است را محکوم کرده و فعالین واقعی عرصه محیط‌زیست، حقوق حیوانات، مردم و مسئولین آگاه را به همراهی در این راه فرا می‌خواند.

“سمدا”، تاکید می‌نماید که به حکم عقل و شرع، آزار رساندن به زیستمندان عملی غیر انسانی و حرام است و خداوند تبارک و تعالی برای همه موجودات زنده، حق حیات و همچنین ادامه‌ی حیات را قائل شده است و بر طبق آیات و روایات انسانها را به عدم آزار رسانیدن و رعایت حقوق زیستمندان مکلف دانسته است. از آنجا که دین مبین اسلام بر پایه عقل استوار است، بین عقل و دین رابطه تنگاتنگی وجود دارد. با توجه به رویکرد غیر علمی و غیر اخلاقی که متولیان امر ساماندهی حیوانات شهری در پیش گرفته‌اند، به وضوح جایگاه عقل و شرع را زیر سوال برده اند. “سمدا”، صراحتا سگ‌کشی‌های اخیر را به دور از فرهنگ والای ایرانی اسلامی می‌داند و لزوم حفاظت از شان و منزلت جایگاه حاکمیت را در کشور و همچنین در جامعه جهانی یادآور می‌شود و تاکید می‌کند که رویکرد اتخاذ شده ناقض صریح مبانی شرعی بوده، غیرعلمی و ناکارآمد است و در نهایت تبعات آن چیزی جز نابودی و غارت منابع بیت‌المال، و نیز ترویج خشونت و افعال حرام در جامعه نخواهد بود!

در همین راستا به نیابت از جمعیت کثیری از حامیان حقوق حیوانات ضمن ابراز تاسف و مخالفت با این فجایع با صدایی رسا اعلام می‌داریم؛ که صدای بی‌صدایان بوده، هستیم و خواهیم بود و در این مسیر با بهره‌گیری از تمامی امکانات مدنی و قانونی فارغ از جنس و نوع و گونه‌ی قربانی و بنا به تکلیف شرعی و به پشتوانه‌ی دستورات دین مبین اسلام و رسول عظیم‌الشان آن در خصوص لزوم رعایت حقوق زیستمندان در برابر این رفتار غیر شرعی، غیر علمی و غیر اخلاقی مسئولان امر ایستادگی و بنا بر تجربیات موفق علمی در خصوص ساماندهی و کنترل جمعیت حیوانات شهری خواستار اتخاذ تصمیماتی بر پایه موازین علمی و اخلاقی هستیم.

از آنجایی که بنظر می‌رسد تا به امروز اراده علمی، عملی و اخلاقی مبنی بر حل مشکلات موجود در مدیران متولی امر و دیگر سازمانهای مرتبط وجود نداشته است، لذا اقدامات این ستاد شامل شکایت مستقیم از تعدادی از مسئولان به مراجع قضایی و همچنین اعلام شکایت به سازمانهای بین المللی مرتبط خواهد بود.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

سناریوی دروغین برای بقای یوز ایرانی!

بین شکار و پروژه های پر رنگ و لعاب حفاظت از یوز آسیایی با هیولاسازی از نقش سگها در انقراض یوز ایرانی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد! چرا که زیستگاه های حساس یوز ایرانی و حیات وحش در قرق شکارچیان، معادن، جاده ها، دامهای روستاییان و عشایر است و بنابراین مطرح کردن نقش سگهای بلاصاحب در انقراض یوز ایرانی بحثی انحرافی بیش نیست!

بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

مبانی و تاریخچه سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

هرچند محور توسعه، انسان و نیازهای مادی و معنوی وی است، اما نباید فراموش کرد که عوامل اقتصادی– اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی سایر ارکان توسعه را تشکیل می‌دهند. محیط زیست به عنوان رکنی از ارکان توسعه پایدار نقش پشتیبانی کننده را بازی می‌کند. در واقع بدون اعتلاء و ارتقاء اجزاء یک سیستم نمی‌توان انتظار داشت که کل آن سیستم درست کار کند. توسعه زمانی می‌تواند پایداری خود را تضمین نماید که تمام ارکان آن در یک هماهنگی آرمانی و متناسب قرار گیرند و توسعه یک‌بعدی شاید بیشتر به سرطان شبیه باشد.

هاری
بیشتر بدانیم

بیماری هاری از زبان ایمان بهلولی دبیر علمی سمدا

هاری همانطور که صددرصد کشنده است، قطعا قابل پیشگیری نیز هست. روستاییان ما که وظیفه سنگین تامین امنیت غذایی ما را بر عهده دارند، نیازمند کمک و یاری ما هستند، خصوصا کودکان روستایی ما به کمکمان نیاز دارند.