به جرم اهلی بودن

لایحه ی جدیدِ نحوه اداره و بهره‌برداری از آپارتمان، در حالی به مجلس ارائه می شود که خانه ی ملت در حال بررسی طرح ممانعت از حیوان آزاری است. با این وصف باید گفت، هیئت دولت و نمایندگان ملت، یکی به نعل و یکی به میخ می کوبند و با این کار هم قوانین ِ ضد و نقیض صادر می شود و هم جامعه را سرگردان می سازد.
به جرم اهلی بودن

فرزاد علیزاده فعال حقوق حیوانات:

هر روز خبر جدیدی از اقدامات محیط زیستی! دولت آقای دکتر روحانی به گوش می رسد از چوب حراج زدن به مناطق چهارگانه به بهانه ی گردشگری گرفته تا طرح های ضدمحیط زیستی انتقال آب به بهانه ی آب آشامیدنی مردم استان زادگاه آقای رئیس جمهور.

در جدیدترین خبر منتشر شده، حسن مرادی، رئیس کمیسیون لوایح دولت در گفت‌و‌گو با «ایران» از بررسی کلیات طرحی در دولت خبر داده و گفته است : لایحه (نحوه اداره و بهره‌برداری از آپارتمان) در دولت و توسط برخی وزراء بررسی می‌شود و در حال حاضر لایحه در مقطع رسیدگی قرار دارد.

براساس این قانون نگهداری از حیوانات وحشی و اهلی در آپارتمان‌ها ممنوع است!

البته ایشان توضیح ندادند که پس جای نگهداری حیوانات اهلی نظیر سگ و گربه کجاست؟ جای حیوانات وحشی را که می دانیم در حیات وحش است اما تکلیف حیوانات اهلی شده توسط انسانها چیست؟ آن هم حیواناتی که قرن ها است توسط انسان دست آموز شده و مانند عضوی از خانواده در کنار خانواده ها و مردم زندگی کرده اند.

سازمان محیط زیست که با نادیده گرفتن مسئولیت خود در این خصوص به هیچ عنوان حیوانات شهری نظیر سگ و گربه را به عنوان حیات وحش نمی پذیرد و حتی حاضر نیست  مناطقی را در اختیار فعالین حقوق حیوانات قرار دهد تا به عنوان قرق های محصور که کمترین تداخل با حیات وحش را داشته باشد حیوانات شهری در آن ساماندهی شوند.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.