به جرم اهلی بودن

لایحه ی جدیدِ نحوه اداره و بهره‌برداری از آپارتمان، در حالی به مجلس ارائه می شود که خانه ی ملت در حال بررسی طرح ممانعت از حیوان آزاری است. با این وصف باید گفت، هیئت دولت و نمایندگان ملت، یکی به نعل و یکی به میخ می کوبند و با این کار هم قوانین ِ ضد و نقیض صادر می شود و هم جامعه را سرگردان می سازد.
به جرم اهلی بودن

فرزاد علیزاده فعال حقوق حیوانات:

هر روز خبر جدیدی از اقدامات محیط زیستی! دولت آقای دکتر روحانی به گوش می رسد از چوب حراج زدن به مناطق چهارگانه به بهانه ی گردشگری گرفته تا طرح های ضدمحیط زیستی انتقال آب به بهانه ی آب آشامیدنی مردم استان زادگاه آقای رئیس جمهور.

در جدیدترین خبر منتشر شده، حسن مرادی، رئیس کمیسیون لوایح دولت در گفت‌و‌گو با «ایران» از بررسی کلیات طرحی در دولت خبر داده و گفته است : لایحه (نحوه اداره و بهره‌برداری از آپارتمان) در دولت و توسط برخی وزراء بررسی می‌شود و در حال حاضر لایحه در مقطع رسیدگی قرار دارد.

براساس این قانون نگهداری از حیوانات وحشی و اهلی در آپارتمان‌ها ممنوع است!

البته ایشان توضیح ندادند که پس جای نگهداری حیوانات اهلی نظیر سگ و گربه کجاست؟ جای حیوانات وحشی را که می دانیم در حیات وحش است اما تکلیف حیوانات اهلی شده توسط انسانها چیست؟ آن هم حیواناتی که قرن ها است توسط انسان دست آموز شده و مانند عضوی از خانواده در کنار خانواده ها و مردم زندگی کرده اند.

سازمان محیط زیست که با نادیده گرفتن مسئولیت خود در این خصوص به هیچ عنوان حیوانات شهری نظیر سگ و گربه را به عنوان حیات وحش نمی پذیرد و حتی حاضر نیست  مناطقی را در اختیار فعالین حقوق حیوانات قرار دهد تا به عنوان قرق های محصور که کمترین تداخل با حیات وحش را داشته باشد حیوانات شهری در آن ساماندهی شوند.

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.