انتخابات و صیانت از محیط زیست

آخرین مناظره ی کاندیداهای ریاست جمهوری 1400 برگزار شد؛ اما متاسفانه هیچ یک از آقایان در برنامه های مدون خود کوچکترین جایگاهی برای محیط زیست قائل نشدند و هیچ برنامه ای برای محیط زیست تار و مار شده ی ایران ارائه ندادند.این روزها تبلیغات انتخابات شوراهای شهر و روستا در جریان است. شاید مردم رنج کشیده ی در عذاب از ظلم و جور تخریبگران محیط زیستی که در شهرها خصوصا روستاها مشهودتر است، بتوانند با انتخاب افرادی که پیشینه ی شفاف محیط زیستی دارند به عنوان اعضای شورای شهر و روستا، به حفظ و پاسداشت محیط زیست پیرامون خود و تحویل این میراث به فرزندانمان، کمک کنند.
انتخاب ما صیانت از محیط زیست

فرزاد علیزاده فعال محیط زیست

روزنامه همشهری25 خرداد 1400 :

آخــرین منـاظــره کاندیداهای ریاست‌جمهوری 1400برگزار شد؛ اما متأسفانه هیچ‌یک از نامزدها در برنامه‌های مدون خود جایگاهی برای محیط‌زیست قائل‌نشدند و برنامه چندانی برای بهبود وضعیت محیط‌زیست ایران ارائه نکردند.
در دنیای معاصر در اکثر کشورهای جهان سیاستمداران عموما محیط‌زیست را یک کالای لوکس تجملاتی می‌دانند. چون جایی که نگاه به همه‌‌چیز اقتصادی و دلار محور است محیط‌زیست هیچ ارزشی ندارد. چون بهره اقتصادی کوتاه‌مدت ندارد.

محیط زیست و توسعه ناپایدار

اما این روزها تبلیغات انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز در جریان است. مردم در شهرها و روستاها، می‌توانند با انتخاب افرادی که پیشینه شفاف محیط‌زیستی دارند به‌عنوان اعضای شورای شهر و روستا به حفظ و پاسداشت محیط‌زیست پیرامون خود و تحویل این میراث به فرزندان ایران کمک کنند.
در عرصه محیط‌زیست باید مطالبه‌گر بود و از اعضای شوراهای شهر و روستا تضمین گرفت که چه ضمانت اجرایی‌ای وجود دارد که آنها پس از راهیابی به مناصب مدیریتی، جذب جریان تخریب‌گران محیط‌زیست نشوند؟ باید از آنها پرسید نگاهشان به مقوله محیط‌زیست و زیست‌مندانش چیست؟ چه برنامه عملی و فرهنگی برای مدیریت پسماند و زباله دارند؟

 

تخریب معادن

بسیاری از شهرها و روستاهای کشور با فعالیت معادن مخرب و متخلف دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و بهره‌برداری‌های مخرب معادن متخلف به بهانه اشتغال‌زایی و تولید ثروت به تخریب منابع طبیعی و میراث آیندگان انجامیده است. طرح‌های انتقال آب، سدسازی بی‌حساب و کتاب، احداث کارخانه‌های  پرآب‌بر نظیر فولاد و… که بدون درنظر گرفتن موقعیت جغرافیایی تنها به بهانه اشتغال احداث شده‌اند، پرشمارند.

نادیده گرفتن کشاورزی بومی برجای مانده از پیشینیان که سال‌ها منابع آبی کشور را مدیریت کرده بود، گسترش گردشگری ناپایدار و… بیانگر آن است که باید در انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا بیش از پیش دقت و همت داشت تا شاید در این شرایط  بحران‌زده محیط‌زیست ایران بتوان با انتخاب افرادی که دغدغه محیط‌زیست دارند، شهرها و روستاهای سبزتری داشت.
توسعه پایدار با تخریب محیط‌زیست شکل نمی‌گیرد و توسعه و تکنولوژی اگر با خردورزی همراه نشود جز تخریب سرزمینی نتیجه‌ای ندارد. شاید با بهره‌گیری از تکنولوژی در توسعه ناپایدار، صدها شغل در کوتاه‌مدت ایجاد شود، اما در درازمدت هزاران شغل و معیشت بومی از بین خواهد رفت و به همین دلیل است که انتخاب اصلح در این مسیر تعیین‌کننده است.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.