انتخابات و صیانت از محیط زیست

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
آخرین مناظره ی کاندیداهای ریاست جمهوری 1400 برگزار شد؛ اما متاسفانه هیچ یک از آقایان در برنامه های مدون خود کوچکترین جایگاهی برای محیط زیست قائل نشدند و هیچ برنامه ای برای محیط زیست تار و مار شده ی ایران ارائه ندادند.این روزها تبلیغات انتخابات شوراهای شهر و روستا در جریان است. شاید مردم رنج کشیده ی در عذاب از ظلم و جور تخریبگران محیط زیستی که در شهرها خصوصا روستاها مشهودتر است، بتوانند با انتخاب افرادی که پیشینه ی شفاف محیط زیستی دارند به عنوان اعضای شورای شهر و روستا، به حفظ و پاسداشت محیط زیست پیرامون خود و تحویل این میراث به فرزندانمان، کمک کنند.
انتخاب ما صیانت از محیط زیست

فرزاد علیزاده فعال محیط زیست

روزنامه همشهری25 خرداد 1400 :

آخــرین منـاظــره کاندیداهای ریاست‌جمهوری 1400برگزار شد؛ اما متأسفانه هیچ‌یک از نامزدها در برنامه‌های مدون خود جایگاهی برای محیط‌زیست قائل‌نشدند و برنامه چندانی برای بهبود وضعیت محیط‌زیست ایران ارائه نکردند.
در دنیای معاصر در اکثر کشورهای جهان سیاستمداران عموما محیط‌زیست را یک کالای لوکس تجملاتی می‌دانند. چون جایی که نگاه به همه‌‌چیز اقتصادی و دلار محور است محیط‌زیست هیچ ارزشی ندارد. چون بهره اقتصادی کوتاه‌مدت ندارد.

محیط زیست و توسعه ناپایدار

اما این روزها تبلیغات انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز در جریان است. مردم در شهرها و روستاها، می‌توانند با انتخاب افرادی که پیشینه شفاف محیط‌زیستی دارند به‌عنوان اعضای شورای شهر و روستا به حفظ و پاسداشت محیط‌زیست پیرامون خود و تحویل این میراث به فرزندان ایران کمک کنند.
در عرصه محیط‌زیست باید مطالبه‌گر بود و از اعضای شوراهای شهر و روستا تضمین گرفت که چه ضمانت اجرایی‌ای وجود دارد که آنها پس از راهیابی به مناصب مدیریتی، جذب جریان تخریب‌گران محیط‌زیست نشوند؟ باید از آنها پرسید نگاهشان به مقوله محیط‌زیست و زیست‌مندانش چیست؟ چه برنامه عملی و فرهنگی برای مدیریت پسماند و زباله دارند؟

 

تخریب معادن

بسیاری از شهرها و روستاهای کشور با فعالیت معادن مخرب و متخلف دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و بهره‌برداری‌های مخرب معادن متخلف به بهانه اشتغال‌زایی و تولید ثروت به تخریب منابع طبیعی و میراث آیندگان انجامیده است. طرح‌های انتقال آب، سدسازی بی‌حساب و کتاب، احداث کارخانه‌های  پرآب‌بر نظیر فولاد و… که بدون درنظر گرفتن موقعیت جغرافیایی تنها به بهانه اشتغال احداث شده‌اند، پرشمارند.

نادیده گرفتن کشاورزی بومی برجای مانده از پیشینیان که سال‌ها منابع آبی کشور را مدیریت کرده بود، گسترش گردشگری ناپایدار و… بیانگر آن است که باید در انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا بیش از پیش دقت و همت داشت تا شاید در این شرایط  بحران‌زده محیط‌زیست ایران بتوان با انتخاب افرادی که دغدغه محیط‌زیست دارند، شهرها و روستاهای سبزتری داشت.
توسعه پایدار با تخریب محیط‌زیست شکل نمی‌گیرد و توسعه و تکنولوژی اگر با خردورزی همراه نشود جز تخریب سرزمینی نتیجه‌ای ندارد. شاید با بهره‌گیری از تکنولوژی در توسعه ناپایدار، صدها شغل در کوتاه‌مدت ایجاد شود، اما در درازمدت هزاران شغل و معیشت بومی از بین خواهد رفت و به همین دلیل است که انتخاب اصلح در این مسیر تعیین‌کننده است.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز آسیائی
پیشنهاد سردبیر

مقدمه‌ای در نقد تکثیر یوزپلنگ‌های قفسی

لابی‌های فعال در حوزه حیات وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده بالا برسد. این موضوع شامل حال طرح تکثیر در اسارت هم می‌شود. نتیجه هم این شده است که مقوله‌ی حفاظت از یوز در نگاه مسئولان علی‌الخصوص از دید رییس سازمان محیط زیست، نمایندگان مجلس و مردم به موضوع تولد یوزپلنگ‌های اسیر تقلیل یابد و انتقادهای علمی و هشدارهای دلسوزانه‌ی منتقدان بدین واسطه در میان هیاهوهای رسانه‌ای کمرنگ و بی‌اثر گردد.

تکثیر در اسارت یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

تکثیر در اسارت یوز آسیائی/رادیو سلامت

دوشنبه شانزدهمین روز خرداد ماه در برنامه افق روشن در رادیو سلامت با بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان و امیر عبدوس مدیر کل سابق سازمان محیط زیست سمنان در خصوص یوزهای ایرانی  گفتگو کردم.

معماری سبز
بیشتر بدانیم

معماری سبز/ رادیو سلامت

در ادامه ی گفتگو با آذین پیراسته در رادیو سلامت از ساخت و ساز سبز گفتم و نقش آن در توسعه ی پایدار

جنگل بلوط
بیشتر بدانیم

با جنگلهایمان چه میکنیم؟/رادیو سلامت

امروز دهم خرداد ماه هزار و چهارصد و یک به دعوت خانم پیراسته مجری برنامه امروز چه خبر در رادیو سلامت

از مصایٔب جنگلهای زاگرس و هیرکانی گفتم و ظلمی که به نام توسعه ی پایدار و در واقع به کام سوداگران بر سر جنگلها روا داشته ایم.

تنوع زیستی
پیشنهاد سردبیر

تنوع زیستی تضمین سلامت ما/رادیو سلامت

در روز جهانی تنوع زیستی دوم خرداد سال جاری به دعوت خانم شهبازی مجری و برنامه ساز رادیو سلامت از مصایٔب و مشکلات محیط زیست ایران و تنوع زیستی گفتم.
متاسفانه کارشناسان و مدیران سازمان محیط زیست از مسیٔولیت و نقش سازمان مطبوعشان در رخداد این مصیبت که گریبانگیر محیط زیست کشورمان شده است طفره میروند، خودتان ببینید و بشنوید و قضاوت کنید

زنبور عسل
پیشنهاد سردبیر

بزرگنمایی خواص عسل کوهی به قیمت انقراض زنبورهای وحشی

از ۹ گونه شناخته شده زنبور عسل در دنیا، دوگونه ی آن در کشور ما زندگی می‌کند. یکی از این دو که جهت سودآوری و تولید محصول مرغوبتر! اصلاح نژاد شده و  جهت تولید عسل مورد بهره کشی  قرار می‌گیرد گونه apis mellifera  و دیگری که به صورت وحشی و عموما در زیستگاه‌های گرمتر و جنوبی سکونت دارد apis florea نام دارد.