گردشگردی لجام گسیخته جان حیات وحش را به مخاطره انداخته است

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران به تمامی متولیان امر هشدار می‌دهد: «جامعه‌ای که رحم و شفقت از آن رخت بر بسته باشد و نابرابری و تعدی به حقوق سایر موجودات، اعم از گیاهان و جانوران را در بی‌تفاوتی نظاره کند، جامعه‌ای بیمار و بی‌هنجار است و دیر یا زود به قهقرا خواهد رفت.»
گردشگری لجام گسیخته

به گزارش خبرنگار مهر، ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران (سمدا) با ارسال بیانیه ای به مهر نسبت به انتشار فیلمی از تعقیب یک فرد «کل» در کویر مرکزی از سوی آفرود سواران که منجر به مرگ این حیوان شد، واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است: انتشار این فیلم از تعقیب و گریز آفرودسواران و یک فرد «کل» در کویر مرکزی ایران، خنده مستانه آن‌ها و فرار حیوان بیگناه، قلب بسیاری از دوستداران حیات‌وحش کشور را به درد آورد.

شاید در حیات‌وحش دیدن صحنه تعقیب و گریز گونه‌های جانوری که برای بقای خویش در جنگ و گریزند، تا این حد رنج‌آور نباشد، اما مشاهده چنین رفتارهایی از طرف موجودی که نام انسان بر خود نهاده و انتظار می‌رود از خصائل انسانی برخوردار باشد، نه تنها طبیعی نیست بلکه نوعی رفتار بیمارگونه است.

این فیلم کوتاه نشانه‌ای است از بی‌انگاری و فقدان مدیریت ِاوقات فراغت و تفریحات جامعه. خوش گذرانی و تفنن جوانان چرا باید به بهای شکنجه و مرگ یک حیوان بی‌آزار تمام شود؟ مرگ و آزار حیوان به کنار، چنین رفتاری نگرانی‌های جدی به‌وجود می‌آورد که چه بر سر روح و روان و وجدان جامعه آمده است که ظاهراً سلامت عقلی و روانی آن‌ها را مختل کرده؟ گویی، خشونت علیه حیوانات برای گروهی از جوانان به امری عادی تبدیل شده، به‌ویژه جوانانی که از امکانات رفاهی و مالی بسیار بالایی برخوردارند و در غیاب نظارت قانونی، احساس مصونیت می‌کنند.

گفتنی است که تعقیب با موتورهای قاچاق اماراتی، یکی از روش‌های غیرانسانی شکارچیان برای شکار وحوش است. حیواناتی که پس از مدت‌ها فرار از تعقیب موتورسواران، بر اثر دویدن زیاد و خستگی مفرط، قادر به حرکت نبوده و به دام شکارچیان می‌افتند. این جانوران در نهایت یا توسط شکارچیان کشته می‌شوند و یا بر اثر پرخون شدن ریه‌ها و آسیب دیدن اندام‌های داخلی که در نتیجه دویدن زیاد رخ می‌دهد، تلف می‌شوند و به سرنوشتی مانند همین «کل» نگون بخت دچار می‌شوند.

گردشگری لجام گسیخته

بسیاری از روانشناسان معتقدند قاتلانی که مرتکب قتل نزدیکان و اعضای خانواده شده‌اند، سابقه‌ی حیوان‌آزاری و اعمال خشونت علیه حیوانات داشته‌اند. افزایش چنین پدیده‌ای نشان می‌دهد که جامعه در آستانه‌ی ناامنی و در مرز لجام گسیختگی قرار دارد و ضروری است که جامعه‌شناسان راهکاری برای برون‌رفت از این وضعیت ارائه دهند.

خطاب این بیانیه به مدیران و اشخاصی است که صرفاً به کسب درآمد از راه گردشگری، آن هم به هر قیمتی، فکر می‌کنند و با دریافت وام‌های سنگین، کم‌بهره و با بازپرداخت طولانی، به‌دنبال ایجاد امکانات بیشتر برای گردشگران و کسب درآمد بیشتر برای خود هستند. دیر نیست آن روزی که آن‌ها پژواک ِتلخ این خشونت‌ها و آسیب‌ها را تجربه کنند.

ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران به تمامی متولیان امر هشدار می‌دهد: «جامعه‌ای که رحم و شفقت از آن رخت بر بسته باشد و نابرابری و تعدی به حقوق سایر موجودات، اعم از گیاهان و جانوران را در بی‌تفاوتی نظاره کند، جامعه‌ای بیمار و بی‌هنجار است و دیر یا زود به قهقرا خواهد رفت.»

این ستاد همچنان خواستار حراست واقعی از تمامی عرصه‌ها و منابع طبیعی کشور، جلوگیری از گردشگری بی‌ضابطه و لجام‌گسیخته و همچنین، در امان ماندن معدود گونه‌های جانوری باقیمانده در این سرزمین است. ادامه این وضعیت به سود هیچکس نیست و دور نیست آن زمانی‌که تر و خشک به پای هم خواهند سوخت.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

سناریوی دروغین برای بقای یوز ایرانی!

بین شکار و پروژه های پر رنگ و لعاب حفاظت از یوز آسیایی با هیولاسازی از نقش سگها در انقراض یوز ایرانی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد! چرا که زیستگاه های حساس یوز ایرانی و حیات وحش در قرق شکارچیان، معادن، جاده ها، دامهای روستاییان و عشایر است و بنابراین مطرح کردن نقش سگهای بلاصاحب در انقراض یوز ایرانی بحثی انحرافی بیش نیست!

بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

مبانی و تاریخچه سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

هرچند محور توسعه، انسان و نیازهای مادی و معنوی وی است، اما نباید فراموش کرد که عوامل اقتصادی– اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی سایر ارکان توسعه را تشکیل می‌دهند. محیط زیست به عنوان رکنی از ارکان توسعه پایدار نقش پشتیبانی کننده را بازی می‌کند. در واقع بدون اعتلاء و ارتقاء اجزاء یک سیستم نمی‌توان انتظار داشت که کل آن سیستم درست کار کند. توسعه زمانی می‌تواند پایداری خود را تضمین نماید که تمام ارکان آن در یک هماهنگی آرمانی و متناسب قرار گیرند و توسعه یک‌بعدی شاید بیشتر به سرطان شبیه باشد.

هاری
بیشتر بدانیم

بیماری هاری از زبان ایمان بهلولی دبیر علمی سمدا

هاری همانطور که صددرصد کشنده است، قطعا قابل پیشگیری نیز هست. روستاییان ما که وظیفه سنگین تامین امنیت غذایی ما را بر عهده دارند، نیازمند کمک و یاری ما هستند، خصوصا کودکان روستایی ما به کمکمان نیاز دارند.