تخلفات مرتبط با حیات وحش در فضای مجازی را گزارش کنید

مرکز فوریت‌های سایبری سازمان حفاظت محیط زیست اخیرا با سایت دیوار وارد تعامل شده است می‌گوید: با سایت دیوار که بعضا مواردی از تخلفات مرتبط با حیات وحش در آگهی‌های آن مشاهده می‌شد مذاکراتی داشتیم، جلسه تشکیل دادیم و تعاملات خوبی حاصل شد. بناست کمیته تخصصی تشکیل شود و لیست گونه‌هایی که خرید و فروششان ممنوع است را در اختیار سایت دیوار قرار بدهیم. آن‌ها هم در مواردی که برای خرید و فروش غیرمجاز درج آگهی می‌شود با ما همکاری کنند.
قاچاق حیات وحش

خبرگزاری میزان -طی سال‌های گذشته فضای مجازی، به بستری امن برای  متخلفانی تبدیل شده که به روش‌های مختلف از حیات وحش کشورمان سوء استفاده می‌کنند؛ از به نمایش گذاشتن تصاویر صید و شکار جانوران گرفته تا آگهی فروش گونه‌های ارزشمند حیات وحش به صورت زنده و یا فروش لاشه تاکسیدرمی‌شده آنها.

با گسترش این قبیل تخلفات در فضای مجازی دوستداران محیط زیست بار‌ها از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست کردند چاره‌ای برای مقابله با این گونه متخلفان اندیشیده و با معرفی متخلفان به مراجع قضایی، زمینه‌ساز اعمال مجازات‌های بازدارنده برای متخلفان شود. درخواست‌هایی که حالا به راه‌اندازی مرکز فوریت‌های سایبری در یگان حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست منجر شده است.

 

علیرضا ساجدین  مسئول مرکز فوریت‌های سایبری سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با میزان می‌گوید: از اواخر سال گذشته با افزایش جرائم محیط زیستی و حساسیت و نگرانی فعالان محیط زیست از تخلفات مرتبط با حیات وحش در فضای مجازی به ما منتقل شد و یگان حفاظت لازم دانست که مرکزی را راه‌اندازی کند که با همکاری پلیس فتا جرایم و تخلفات در فضای مجازی را پیگیری شود.

قاچاق حیات وحش در فضای مجازی

وی ادامه می‌دهد: در همین راستا تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان حفاظت محیط زیست و پلیس فتا منعقد شده و بنا شد تخلفات و جرائم مرتبط با حیات وحش در فضای مجازی شناسایی و پس از تشکیل پرونده به مقام قضایی معرفی شوند.

ساجدین یادآور می‌شود: مواردی از قبیل خرید و فروش غیرمجاز گونه‌های جانوری و گیاهی، نگهداری غیرمجاز حیات وحش، تکثیر و پرورش غیرمجاز حیات وحش، حیوان‌آزاری، خرید و فروش غیرمجاز سلاح و مهمات و ادوات شکار و صید در فضای مجازی جرم محسوب شده و پس از شناسایی متخلفان به مقام قضایی معرفی خواهند شد.

 

وی با بیان اینکه همکاری پلیس فتا با سازمان حفاظت محیط زیست علاوه بر ستاد در تمام استان‌های کشور آغاز شده می‌گوید: پلیس فتا در استان‌های کشور با فرماندهان یگان حفاظت محیط زیست در تعامل و هماهنگی است تا پس از رصد تخلفات، اقدامات لازم صورت گیرد.

مسئول مرکز فوریت‌های سایبری سازمان حفاظت محیط زیست اضافه می‌کند: با اینکه مرکز فوریت‌های سایبری نوپاست تا کنون پرونده‌های موفقی داشته‌ایم. بیش از ۱۰۰ پرونده تخلف را پیگیری کرده‌ایم و بیش از ۵۰ مورد به تشکیل پرونده و ارجاع به مقام قضایی منجر شده که نهایتا صدور رای قضایی را به دنبال داشته و به اخذ ضرر و زیان وارد به محیط زیست انجامیده است.

قاچاق حیات وحش در فضای مجازی

وی با بیان اینکه مرکز فوریت‌های سایبری سازمان حفاظت محیط زیست اخیرا با سایت دیوار وارد تعامل شده است می‌گوید: با سایت دیوار که بعضا مواردی از تخلفات مرتبط با حیات وحش در آگهی‌های آن مشاهده می‌شد مذاکراتی داشتیم، جلسه تشکیل دادیم و تعاملات خوبی حاصل شد. بناست کمیته تخصصی تشکیل شود و لیست گونه‌هایی که خرید و فروششان ممنوع است را در اختیار سایت دیوار قرار بدهیم. آن‌ها هم در مواردی که برای خرید و فروش غیرمجاز درج آگهی می‌شود با ما همکاری کنند.

 

ساجدین، در پایان از دوستداران محیط زیست خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف مرتبط با حیات وحش در فضای مجازی، مراتب را با شماره تلفن‌های ۴۲۷۸۱۷۲۸-۴۲۷۸۱۴۳۱ به اطلاع مرکز فوریت‌های سایبری سازمان حفاظت محیط زیست برسانند.

به گزارش میزان، علاوه بر شکار مجاز و غیرمجاز، قاچاق حیات وحش در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین تهدید‌ها برای بقای جانوران بومی کشور به شمار می‌رود؛ تجارتی سودآور که حاصل آن نابودی میراث طبیعی ما برای آیندگان است.

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.