سازمان محیط زیست حیاط خلوت کابینه

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
قرار بود سازمان محیط زیست مستقل باشد سازمانی که رئیس آن  معاون رئیس جمهور باشد باید سازمان پرقدرتی باشد اما در کشور ما این سازمان تبدیل به حیاط خلوت کابینه شده است به طوری که در دولت های قبل مکرر طرح ها و مجوزهای ضد محیط زیستی به سفارش یا پشتیبانی معاون اول رئیس جمهور یا شخص رئیس جمهور یا با نفوذ دیگر دستگاه ها بدون توجه به مخالفت ها و معضلات محیط زیستی تصویب و اجرا می شد
سازمان محیط زیست

روزنامه نسل فردا:

طرح تبدیل شدن سازمان محیط زیست به وزراتخانه که از آن صحبت شده است و در روز چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه سال جاری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

بر اساس ماده واحده این طرح،”از تاریخ تصویب این قانون سازمان حفاظت محیط زیست با تمامی اختیارات و وظایفی که به موجب قوانین و مقررات در مواردی که مغایر شرع نیست با رعایت بند « د » ماده ۲۹ قانون مدیریت خدمات کشوری و بند « الف » ماده ۲۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به وزارت « حفاظت محیط زیست » تبدیل می‌شود.”

در تبصره ۲ این طرح آمده است: شرح وظایف این وزارتخانه مطابق قوانین مورد عمل سازمان مذکور خواهد بود و دولت موظف است تغییرات در شرح وظایف وزارتخانه جدید را حداکثر ظرف مدت یک‌سال برای تصویب مجلس شورای اسلامی ارائه کند .

بر اساس تبصره ۳ این ماده واحده هر گونه افزایش نیروی انسانی ، امکانات و با مالی برای وزارتخانه موضوع این ماده واحده در طول دوران اجرای برنامه ششم توسعه ممنوع است.

سازمان محیط زیست

سازمان محیط زیست حیاط خلوت کابینه

فرزاد علیزاده فعال محیط زیست در خصوص تبدیل سازمان محیط زیست به وزراتخانه به خبرنگار نسل فردا ، می گوید: قرار بود سازمان محیط زیست مستقل باشد سازمانی که رئیس آن  معاون رئیس جمهور باشد باید سازمان پرقدرتی باشد اما در کشور ما این سازمان تبدیل به حیاط خلوت کابینه شده است به طوری که در دولت های قبل مکرر طرح ها و مجوزهای ضد محیط زیستی به سفارش یا پشتیبانی معاون اول رئیس جمهور یا شخص رئیس جمهور یا با نفوذ دیگر دستگاه ها بدون توجه به مخالفت ها و معضلات محیط زیستی تصویب و اجرا می شد نمونه های بارز آن می توان به مجوز گردشگری در پناهگاه حیات وحش میانکاله (جزیره آشوراده) ، پارک ملی خبر منطقه حفاظت شده خائیز،  سدهای پرهزینه  و بی مصرف، تلکابین های تخریبگر ، مجوزهای متعدد معادن وصدها طرح و پروژه ضد محیط زیستی اشاره کرد.

وی می افزاید: اگر قرار باشد محیط زیست به وزارت خانه تبدیل شود باید یک  وزارتخانه پرقدرت و مستقل باشد که کاملا در مسائل و مجوزهای محیط زیستی حق وتو داشته باشد و تصمیماتش قربانی مصلحت نشود در صورت کم کاری نیز باید در مجلس پاسخگوی وکلای مردم باشد.

این فعال محیط زیست ادامه می دهد:  عملکرد ضعیف مدیران پیشین سازمان محیط زیست و استفاده نکردن از قدرت اجرائی رئیس سازمان محیط زیست که معاون رئیس جمهور است ساختار قدرتمند این مجموعه را به هم  زده و با تبدیل این سازمان به وزارتخانه فقط قدرت اجرائی را کمتر می کنیم و استقلال آن  را سلب می کنیم  هرچند به دلیل مناسبات و  سیستم حکمرانی فعلی، سازمان بودن محیط زیست  نمیتواند پاسخگوی نیازهای محیط زیستی کشور باشد.

 

قوانین محیط زیست کامل و بی نقص است ؟

وی  اضافه می کند: قوانین حفاظت و بهسازی محیط زیست که از اساسی ترین قوانین در راستای توسعه پایدار و حفظ محیط زیست کشور است،  در سال 1353 تدوین شده است و درسال 71 بازنگری جزئی در آن صورت گرفت اما به نظر می رسد که به هییچ عنوان پاسخگوی معضلات محیط زیستی کشور نیست ، یکی دیگر از قوانینی که به راحتی دست معدنکاوان را برای برداشت های بی رویه از منابع طبیعی کشور باز گذاشته است قوانین حوزه معدن است ، “ضوابط استقرار معدن” نیز که از نیمه‌ی دوم دهه 1380 در حال تدوین بود، ناقص رها شده است و وزارت صمت هیچ اقدامی برای تدوین آن انجام نداده است.

این فعال محیط زیست تصریح می کند: تصمیمات گرفته شده در حوزه صید و شکار، صدور مجوز های گردشگری، صدور مجوز های انتقال آب، معادن ، سد سازی ها، صدور پروانه های تکثیر و پرورش انواع گونه های مهاجم و غیر بومی و…. نشان می دهد که تصمیمات در این سازمان(محیط زیست) فاقد نگاه علمی و کارشناسی است ،می توان نتیجه گرفت که اشخاص بدون تخصص در سمت فعلی  قرار دارند ضمن اینکه با انتصاب مدیران جدید معمولا بسیاری از تصمیمات  قبلی متوقف و دستوراتی بر خلاف آنها صادر می شود که نشان از بازی های سیاسی و حزبی دارد.

گردشگری در اشوراده

علیزاده می افزاید:  مهمترین موضع در سازمان محیط زیست وضعیت نا به سامان دریافتی های محیط بانان این سازمان است ، وضعیت جانبازان و شهدای محیط زیست که پرونده آنها سالهای مدیدی است که مسکوت مانده است ، وضعیت نابه سامان صید و شکار در تالابهای شمالی و جنوبی کشور در شش ماهه دوم سال که به یک آبروریزی ملی تبدیل شده است ، هرچند ریاست سازمان محیط زیست کشور معاون رئیس جمهور و از قدرت اجرائی بالائی برخوردار است اما همواره سعی شده است این سازمان فاقد قدرت و با بودجه  اندک باقی بماند.

آموزش در محیط زیست اهمیت دارد

این فعال محیط زیست تصریح می کند:  از مهمترین موضوعات در بحث حفظ و احیای محیط زیست آموزش است، آموزشی که باید از دوران کودکی آغاز شود و ریاست پیشین سازمان محیط زیست در بدو ورودبه  سازمان مدارس محیط زیستی را تعطیل و به جای آنکه ایرادات و نواقص این طرح محیط زیستی را برطرف کند از ادامه فعالیت آن  جلوگیری کرد در بسیاری از مسائل دیگر هم به همین ترتیب منفعل وبا برنامه های توسعه ناپایدار همراه شده است.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز آسیائی
پیشنهاد سردبیر

مقدمه‌ای در نقد تکثیر یوزپلنگ‌های قفسی

لابی‌های فعال در حوزه حیات وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده بالا برسد. این موضوع شامل حال طرح تکثیر در اسارت هم می‌شود. نتیجه هم این شده است که مقوله‌ی حفاظت از یوز در نگاه مسئولان علی‌الخصوص از دید رییس سازمان محیط زیست، نمایندگان مجلس و مردم به موضوع تولد یوزپلنگ‌های اسیر تقلیل یابد و انتقادهای علمی و هشدارهای دلسوزانه‌ی منتقدان بدین واسطه در میان هیاهوهای رسانه‌ای کمرنگ و بی‌اثر گردد.

تکثیر در اسارت یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

تکثیر در اسارت یوز آسیائی/رادیو سلامت

دوشنبه شانزدهمین روز خرداد ماه در برنامه افق روشن در رادیو سلامت با بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان و امیر عبدوس مدیر کل سابق سازمان محیط زیست سمنان در خصوص یوزهای ایرانی  گفتگو کردم.

معماری سبز
بیشتر بدانیم

معماری سبز/ رادیو سلامت

در ادامه ی گفتگو با آذین پیراسته در رادیو سلامت از ساخت و ساز سبز گفتم و نقش آن در توسعه ی پایدار

جنگل بلوط
بیشتر بدانیم

با جنگلهایمان چه میکنیم؟/رادیو سلامت

امروز دهم خرداد ماه هزار و چهارصد و یک به دعوت خانم پیراسته مجری برنامه امروز چه خبر در رادیو سلامت

از مصایٔب جنگلهای زاگرس و هیرکانی گفتم و ظلمی که به نام توسعه ی پایدار و در واقع به کام سوداگران بر سر جنگلها روا داشته ایم.

تنوع زیستی
پیشنهاد سردبیر

تنوع زیستی تضمین سلامت ما/رادیو سلامت

در روز جهانی تنوع زیستی دوم خرداد سال جاری به دعوت خانم شهبازی مجری و برنامه ساز رادیو سلامت از مصایٔب و مشکلات محیط زیست ایران و تنوع زیستی گفتم.
متاسفانه کارشناسان و مدیران سازمان محیط زیست از مسیٔولیت و نقش سازمان مطبوعشان در رخداد این مصیبت که گریبانگیر محیط زیست کشورمان شده است طفره میروند، خودتان ببینید و بشنوید و قضاوت کنید

زنبور عسل
پیشنهاد سردبیر

بزرگنمایی خواص عسل کوهی به قیمت انقراض زنبورهای وحشی

از ۹ گونه شناخته شده زنبور عسل در دنیا، دوگونه ی آن در کشور ما زندگی می‌کند. یکی از این دو که جهت سودآوری و تولید محصول مرغوبتر! اصلاح نژاد شده و  جهت تولید عسل مورد بهره کشی  قرار می‌گیرد گونه apis mellifera  و دیگری که به صورت وحشی و عموما در زیستگاه‌های گرمتر و جنوبی سکونت دارد apis florea نام دارد.