آیا حقوق حیوانات با حقوق انسان ها تعارض دارد؟

از نفی وجود حیوانات گرفته تا نقض حقوق آنها، با طیفی از دیدگاه ها مواجهیم که یا فاقد آگاهی از جایگاه حیوانات هستند یا پای منافعی مادی درمیان است. دراین میان مهمترین نظریه در زمینه ی خشونت روز افزون در جوامع بشری مطرح شده است که غالب صاحب نظران منشاء آن را حیوان آزاری، نسل کشی، و خشونت علیه حیوانات می دانند. اگر حقوق ِ انسانها توسط خود انسانها نقض می شود (که در این تردیدی نیست) علت غایی و ریشه ی آن را در کجا باید جستجو کرد؟
حقوق حیوانات

نویسنده : ایراندخت صالحی ،پژوهشگر توسعه پایدار

این روزها که موضوع حمایت از حقوق حیوانات به یک سوژه ی داغ و همه گیر تبدیل شده، حاشیه های بسیاری نیز بوجود آورده است. از جمله واکنش برخی از هموطنان بدین مضمون که تا حقوق انسانها یا همان حقوق بشر استیفا نشده و در ابعاد گسترده نقض می شود آیا لازم است به مساله حیوانات بپردازیم؟ علت این رویکرد را شاید بتوانیم در وجود بحران های متعدد و موازی در کشورمان جستجو کنیم، مثلا مسئله کودکان کار، زنان سرپرست خانوار، فقر و حاشیه نشینی، بیکاری جوانان، و … و ده ها موضوع و بحران انسانی و اجتماعی که در حال حاضر بلاتکلیف و لاینحل باقی مانده است

در نگاه اول اینطور به نظر می رسد که مسائل ِ حقوقیِ مربوط به انسان ها مثلا حقوق شهروندی، حقوق کودکان، و به طور کلی حقوق ِ بشر نسبت به سایر معضلات معاصر در اولویت قرار دارند و در چنین شرایطی حیوانات چه جایگاهی دارند؟

اولا لازم به تاکید است که این صورت مساله با خلط ِ جایگاه انسان و جایگاه حیوانات در مجموعه ی “زیست جمعی” و روابط سازمند بین تمام موجودات زنده ، سعی دارد حقوق ِ هر موجود زیستمندی را به نفع ِ گونه ی (به ظاهر) برتر مصادره کند. در حالیکه این نگاه سطحی و مغالطه آمیز با جدا سازی ِ نقش ِ هر یک از اجزای طبیعت، و قائل شدن به یک سلسله مراتب به همان فاجعه ای ختم می شود که امروز در جهان شاهدیم و آن انقراض و نابودی بیش از یک میلیون گونه در طی مدت زمانی کوتاه به دست بشر است. آنها که اهمیت ِ حضور حتی یک میکرو ارگانیسم را در تعادل و توازن اکوسیستم های طبیعی نمی دانند یا انکار می کنند، همان هایی هستند که از بحران ها و آسیب های محیط زیست فریادشان به هوا بلند است و دنبال مقصر می گردند.

از نفی وجود حیوانات گرفته تا نقض حقوق آنها، با طیفی از دیدگاه ها مواجهیم که یا فاقد آگاهی از جایگاه حیوانات هستند یا پای منافعی مادی درمیان است. دراین میان مهمترین نظریه در زمینه ی خشونت روز افزون در جوامع بشری مطرح شده است که غالب صاحب نظران منشاء آن را حیوان آزاری، نسل کشی، و خشونت علیه حیوانات می دانند. اگر حقوق ِ انسانها توسط خود انسانها نقض می شود (که در این تردیدی نیست) علت غایی و ریشه ی آن را در کجا باید جستجو کرد؟

عادی سازی خشونت در جامعه، بی تفاوتی و کاهش حساسیت به خشونت و رفتارهای بیرحمانه، و به خصوص در مورد حیوانات، حیوانات اهلی و حیوانات شهری، با هر استدلال و توجیه و بهانه ای از جمله با استناد به برتری حقوق انسانها، ما را هر چه بیشتر در دور باطل ِ سوژه های بلاتکلیف گیر می اندازد. رفتارهایی از انسان معاصر سر می زند که در حیات وحش مطلقا مشاهده نمی شود. با این حال، وجود چنین رفتارهایی اصل موضوعیت حقوق بشر را نفی نمی کند، همچنانکه حقوق حیوانات را نیز در تعارض با حقوق انسان قرار نمی دهد. چه بسا، آشتی انسان با حیات وحش، و با طبیعت و محیط زیست، نیاز به مبارزه برای حقوق بشر را کاهش دهد.

چشمها را باید شست … جور دیگر باید دید.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.