کرکس حفاظت‌شده؛ قربانی هجوم معادن

منطقه کرکس طی مصوبه شماره۲۷۸ شورای‌عالی محیط‌زیست مورخ 12/11/1386 با مـساحت ۱۱۴۵۸۰هکتار به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام شد. این منطقه در غرب شهر نطنز و در شهرستان‌های نطنز و شاهین‌شهر و میمه اصفهان واقع است
کرکس حفاظت شده

روزنامه همشهری/سه شنبه 28 بهمن 99

محمدابراهیم مسعودی- سخنگوی ستاد مردمی احیای کرکس (سماک)

منطقه کرکس طی مصوبه شماره۲۷۸ شورای‌عالی محیط‌زیست مورخ 12/11/1386 با مـساحت ۱۱۴۵۸۰هکتار به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام شد. این منطقه در غرب شهر نطنز و در شهرستان‌های نطنز و شاهین‌شهر و میمه اصفهان واقع است. منطبق بر قوانین محیط‌زیستی، منطقه حفاظت‌شده به‌ محدوده‌ای‌ از منابع‌ طبیعی‌ کشور اعم‌ از جنگل‌ و مرتع‌ و دشت‌ و آب‌ و کوهستان‌ اطلاق‌ می‌شود که‌ از لحاظ ضرورت‌ حفظ و تکثیر نسل‌ جانوران‌ وحشی‌ یا حفظ و یا احیای رستنی‌ها و وضع‌ طبیعی‌ آن‌ دارای‌ اهمیت‌ خاص‌ بوده‌ و تحت‌ حفاظت‌ قرار می‌گیرد.

وجود کوه‌های بلند نظیر رشته‌کوه کرکس و قله بلند آن، موجب تغییرات پردامنه آب‌وهوایی در این منطقه شده است. منطقه کرکس یکی از بهترین زیستگاه‌های طبیعی فلات مرکزی ایران است. به‌طوری که شامل مجموعه ارتفاعات سنگلاخی و بسیار مرتفع و همچنین تپه ماهورهایی است که این ارتفاعات در قسمت‌های مختلف، دشت‌های جلگه‌ای کوچک را احاطه کرده‌اند.

مطابق ماده11 قوانین مناطق حفاظت‌شده، قطع‌ اشجار و بوته‌کنی‌ و تجاوز و تخریب‌ محیط‌زیست‌ و خارزنی‌ و زغال‌گیری‌ و به‌طور کلی‌ هر عملی‌ که‌ موجب‌ از بین‌ رفتن‌ رستنی‌ها و تغییر اکوسیستم‌ شود در پناهگاه‌های‌ حیات‌‌وحش‌ و مناطق‌ حفاظت‌‌شده‌ که‌ اراضی‌ آن‌ متعلق‌ به‌ دولت‌ باشد، بدون‌ اجازه‌ ممنوع‌ است.
هم‌اکنون 69معدن سنگ در منطقه کوهستانی کرکس فعال است که تاریخ صدور پروانه بهره‌برداری 19معدن قبل از سال1386 بود و 50معدن نیز پس از اعلام منطقه، به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند که فعالیت آنها مخالف قانون مناطق حفاظت‌شده است.
در بررسی‌ها و کارشناسی‌های به‌عمل‌آمده توسط تیم‌های مهندسی و حقوقی از 11معدن فعال در بخش طرقرود نطنز، مشخص شد 90درصد از معادن مذکور حداقل فاصله 500متری (به شرط عدم‌آتشباری) از باغات و مزارع و مناطق مسکونی را رعایت نکرده‌اند. 82درصد از معادن مورد مطالعه به حریم باغات و مزارع و مناطق مسکونی تعدی کرده‌اند، 64درصد از معادن فوق نیز به حریم مستثنیات و قنوات و چشمه‌های تاریخی منطقه کرکس تعدی کرده و 27درصد معادن هم برداشت بیش از حد مجاز مندرج در پروانه بهره‌برداری داشته‌اند.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان