کرکس حفاظت‌شده؛ قربانی هجوم معادن

منطقه کرکس طی مصوبه شماره۲۷۸ شورای‌عالی محیط‌زیست مورخ 12/11/1386 با مـساحت ۱۱۴۵۸۰هکتار به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام شد. این منطقه در غرب شهر نطنز و در شهرستان‌های نطنز و شاهین‌شهر و میمه اصفهان واقع است
کرکس حفاظت شده

روزنامه همشهری/سه شنبه 28 بهمن 99

محمدابراهیم مسعودی- سخنگوی ستاد مردمی احیای کرکس (سماک)

منطقه کرکس طی مصوبه شماره۲۷۸ شورای‌عالی محیط‌زیست مورخ 12/11/1386 با مـساحت ۱۱۴۵۸۰هکتار به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام شد. این منطقه در غرب شهر نطنز و در شهرستان‌های نطنز و شاهین‌شهر و میمه اصفهان واقع است. منطبق بر قوانین محیط‌زیستی، منطقه حفاظت‌شده به‌ محدوده‌ای‌ از منابع‌ طبیعی‌ کشور اعم‌ از جنگل‌ و مرتع‌ و دشت‌ و آب‌ و کوهستان‌ اطلاق‌ می‌شود که‌ از لحاظ ضرورت‌ حفظ و تکثیر نسل‌ جانوران‌ وحشی‌ یا حفظ و یا احیای رستنی‌ها و وضع‌ طبیعی‌ آن‌ دارای‌ اهمیت‌ خاص‌ بوده‌ و تحت‌ حفاظت‌ قرار می‌گیرد.

وجود کوه‌های بلند نظیر رشته‌کوه کرکس و قله بلند آن، موجب تغییرات پردامنه آب‌وهوایی در این منطقه شده است. منطقه کرکس یکی از بهترین زیستگاه‌های طبیعی فلات مرکزی ایران است. به‌طوری که شامل مجموعه ارتفاعات سنگلاخی و بسیار مرتفع و همچنین تپه ماهورهایی است که این ارتفاعات در قسمت‌های مختلف، دشت‌های جلگه‌ای کوچک را احاطه کرده‌اند.

مطابق ماده11 قوانین مناطق حفاظت‌شده، قطع‌ اشجار و بوته‌کنی‌ و تجاوز و تخریب‌ محیط‌زیست‌ و خارزنی‌ و زغال‌گیری‌ و به‌طور کلی‌ هر عملی‌ که‌ موجب‌ از بین‌ رفتن‌ رستنی‌ها و تغییر اکوسیستم‌ شود در پناهگاه‌های‌ حیات‌‌وحش‌ و مناطق‌ حفاظت‌‌شده‌ که‌ اراضی‌ آن‌ متعلق‌ به‌ دولت‌ باشد، بدون‌ اجازه‌ ممنوع‌ است.
هم‌اکنون 69معدن سنگ در منطقه کوهستانی کرکس فعال است که تاریخ صدور پروانه بهره‌برداری 19معدن قبل از سال1386 بود و 50معدن نیز پس از اعلام منطقه، به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند که فعالیت آنها مخالف قانون مناطق حفاظت‌شده است.
در بررسی‌ها و کارشناسی‌های به‌عمل‌آمده توسط تیم‌های مهندسی و حقوقی از 11معدن فعال در بخش طرقرود نطنز، مشخص شد 90درصد از معادن مذکور حداقل فاصله 500متری (به شرط عدم‌آتشباری) از باغات و مزارع و مناطق مسکونی را رعایت نکرده‌اند. 82درصد از معادن مورد مطالعه به حریم باغات و مزارع و مناطق مسکونی تعدی کرده‌اند، 64درصد از معادن فوق نیز به حریم مستثنیات و قنوات و چشمه‌های تاریخی منطقه کرکس تعدی کرده و 27درصد معادن هم برداشت بیش از حد مجاز مندرج در پروانه بهره‌برداری داشته‌اند.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.