انزجار مردم از صدور مجوز برای کشتارگاه کبوتر / کبوترخواری با عرف جامعه سازگار نیست

انتشار خبر فعالیت‌ کشتارگاه‌های کبوتر در سطح کشور، طی روزهای گذشته واکنش‌های کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. بخش عمده‌ای از کاربران با ابراز تاسف از کشتار کبوترها، مخالفت خود را با اضافه شدن جانوران جدید به سبد غذایی مردم ابراز کردند.
کبوتر کشی

خبرگزاری میزان– انتشار خبر فعالیت‌ کشتارگاه‌های کبوتر در سطح کشور، طی روزهای گذشته واکنش‌های کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. بخش عمده‌ای از کاربران با ابراز تاسف از کشتار کبوترها، مخالفت خود را با اضافه شدن جانوران جدید به سبد غذایی مردم ابراز کردند. درصد کمی هم با این توجیه که اگر بنا به کشتار و استفاده از گوشت باشد کبوتر با مرغ تفاوتی ندارد، از فعالیت کشتارگاه‌های کبوتر استقبال کردند.

سازمان دامپزشکی برای کشتارگاه کبوتران مجوز صادر کرده است!

شهرام موحدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان در گفت‌وگوی تلویزیونی خود درباره کشتارگاه‌های کبوتر گفت: ما برای طیوری نظیر قرقاول، کبک، بلدرچین و کبوتر، مجوز پرورش دادیم. وقنی مجوز قانونی می‌دهیم کشتار تحت نظارت دامپزشکی و در یک کشتارگاه مجهز و اتوماتیک صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه کشتار کبوترها در فیلم منتشرشده کاملا قانونی است گفت: انواع و اقسام پرندگان حلال گوشت مانند بلدرچین و کبوتر قاعدتا به واسطه ایجاد تنوع غذایی سر سفره ما آمده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان ادامه داد: قبلا کبوتر مشتری‌های خاص خودش را داشت. مشتریانی که به دلیل توصیه بعضی پزشکان معتقد بودند گوشت کبوتر خواصی دارد. برای این متقاضیان، متاسفانه کبوترها به صورت غیرمجاز پرورش داده شده و به صورت غیرمجاز در مکان‌های غیربهدارشتی و حتی پشت مغازه‌‌ها کشتار می‌شدند. ما آمدیم به خاطر بازاری که گوشت کبوتر را طلب می‌کرد روند پرورش و کشتار کبوتر را بهداشتی و قانونی کردیم.

اما فرزاد علیزاده، فعال حقوق حیوانات در این باره به میزان گفت: برای ایجاد هر تغییری در الگوی غذایی باید چند شاخص را در نظر بگیریم: شرع، عقل، عرف و سنجش‌گری (پایش) علمی. اضافه کردن گوشت کبوتر به سبد غذایی مردم با توجه به مقدار اندک گوشت این پرنده عقلانی نیست. به علاوه خوردن گوشت کبوتر با عرف جامعه هم سازگاری ندارد و همچنین هیچ منبع علمی معتبری استفاده از گوشت کبوتر را توصیه نمی‌کند.

کبوتر کشی

چرا مشاهده کشتار کبوتر بیشتر از کشتار مرغ آزارمان می‌دهد؟
وی افزود: همین واکنش‌های کاربران در فضای مجازی نسبت به تصاویر کشتارگاه‌های کبوتر به وضوح نشان می‌دهد که کشتار و استفاده از گوشت کبوتر نه تنها با عرف جامعه مطابقت ندارد بلکه با توجه به جایگاه فرهنگی کبوتر که در کشورمان نماد پاکی است، در میان مردم ایجاد انزجار می‌کند. مردمی که نذرشان را با دانه پاشیدن برای کبوترها ادا می‌کنند.

چه جانوران دیگری به زنجیره غذایی ایرانیان اضافه خواهدشد؟
این فعال حقوق حیوانات ادامه داد: اینکه مسئولان دامپزشکی، دلیل صدور مجوز فعالیت کشتارگاه‌های کبوتر را ایجاد تنوع غذایی برای مردم عنوان می‌کنند مایه تعجب است و تنوع‌طلبی غذایی در برخی از کشورها مانند کشورهای آسیای شرقی را تداعی می‌کند. همان تنوع‌طلبی که قورباغه را در سبد غذایی کشورهای اروپایی و جانوران مختلف از جمله انواع حشرات، آبزیانی چون هشت‌پا، سگ و گربه و حتی جنین انسان را در سبد غذایی مردمان شرق آسیا گنجانده است.

وی با بیان اینکه اخیرا دانشمندان نسبت به خطر گرمایش جهانی و از بین رفتن منابع طبیعی هشدار داده و مصرف کمتر پروتئین حیوانی را توصیه کرده‌اند گفت: با کدام استدلال منطقی می‌خواهیم در سبد غذایی مردم تغییر ایجاد کرده و گوشت کبوتر و قرقاول به آن اضافه کنیم؟ مگر سبد غذایی ایرانیان کمبودی دارد؟

علیزاده در پایان گفت: وجود رانت و منفعت‌طلبی تنها توجیهی است که برای فعالیت کشتارگاه‌های کبوتر در ذهن متبادر می‌شود. رانت‌هایی که به بهانه خدمت به ذائقه مردم سودی سرشار حاصل ذی‌نفعان می‌کند.

صدور مجوز کشتار جانورانی که مصرف گوشتشان متعارف نیست و کشتارشان در میان مردم ایجاد انزجار می‌کند، شاید موضوعی است که ورود نهادهای نظارتی را گوشزد می‌کند چرا که ایجاد تنوع در سبد غذایی مردم توجیه قابل قبولی برای کشتار جانوران جدید نخواهد بود.

 

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.