محیط زیست یتیم ایران

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
هر روز که میگذرد گزینه های جدیدی بعنوان کاندیدای ریاست سازمان معرفی میشوند چند روزی نقل محافل محیط زیستی هستند و بعد به فراموشی سپرده میشوند از مدیرانی با سابقه ی درخشان در امر تخریب محیط زیست تا نظامیان و غیر متخصصانی که هیچ پیشینه ای در امر محیط زیست نداشته اند
سازمان محیط زیست

فرزاد علیزاده فعال محیط زیست:

بیش از یک ماه از تشکیل کابینه ی دولت جدید و معرفی وزیران و معاونان رئیس جمهور گذشته است اما خبری از معرفی ریاست سازمان محیط زیست نیست که نیست!

هر چند در ایام انتخابات تنها نامزدی که منشور محیط زیستی ارائه داد و ادعا کرد که در خصوص محیط زیست حرفهائی برای گفتن دارد کمپین اقای رئیسی بود که البته انهم به لطف حضور سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس  در این کمپین اتفاق افتاد اما اکنون و با گذشت روزها از شروع بکار دولت جدید مشخص میشود انگار  در عمل قرار است سازمان محیط زیست اخرین سنگر مدافعان طبیعت از صفحه ی روزگار حذف شود!

گرچه  با مشخص شدن کابینه و معرفی وزیران مرتبط با موضوع محیط زیست مثل صمت، جهاد کشاورزی نیرو راه و شهرسازی و… تقریبا فاتحه ی محیط زیست خوانده شده است.

اما همین سازمان محیط زیست با مدیران ناکاربلد در راس کار کورسوی امیدی در دل فعالان و دلسوزان محیط زیست در جلوگیری از توسعه ی ناپایدار و تخریب عرصه های ملی روشن میکرد که با گذشت نزدیک به یک ماه و نیم و عدم معرفی شخصی آشنا و کاربلد و متخصص بعنوان جایگزین کلانتری همین امید اندک را هم با یاس تبدیل کرده است.

و با تعلل در انتخاب سکاندار این سازمان هر روز بیشتر از قبل امیدها را نا امید میکند.

مشخص نیست که ابراهیم رئیسی چرا  با وجود افراد شایسته ای در فراکسیون محیط زیست، بدنه ی سازمان (برخی مدیران استانی و کارشناسان) و دانشگاهیان متخصص هنوز تصمیمی برای این سازمان مهم و تاثیرگذار نگرفته است.

هرچند که اگر رستم دستان هم با کسب اجازه از فردوسی بزرگ  برخیزد و سکاندار سازمان محیط زست شود با وجود چنین مدیرانی در جهاد کشاورزی صمت و نیرو کار زیادی از پیش نخواهد برد

وزرائی که نه تنها  سابقه ی روشنی در خصو.ص صیانت و پاسداری از محیط زیست نداشته اند بلکه همواره سدی در راه تحقق یافتن اهداف محیط زیستی بوده اند.

وزیر کنونی جهاد کشاورزی پیشتر بعنوان رئیس کمیسیون کشاورزی درمجلس شورای اسلامی علی رغم تلاشهای فراکسیون محیط زیست مجلس،  حداقل در عدم به نتیجه رسیدن سه طرح محیط زیستی (ممنوعیت 5 ساله شکار،ممانعت از حیوان ازاری و فعالیت های معدنی در منطقه حفاظت شده کرکس) نقش مستقیم و تاثیرگذار داشته است.

وزیر نیرو که متهم سد سازی و صدور انواع و اقسام مجوزهای برداشت معادن در مدیریت های قبلی است ودیگر وزرای پیشنهادی مرتبط با محیط زیست نیز پیشینه ی روشنی در این خصوص ندارند.

هر روز که میگذرد  گزینه های جدیدی بعنوان کاندیدای ریاست سازمان معرفی میشوند چند روزی نقل محافل محیط زیستی هستند و بعد به فراموشی سپرده میشوند از مدیرانی با سابقه ی درخشان در امر تخریب محیط زیست تا نظامیان و غیر متخصصانی که هیچ پیشینه ای در امر محیط زیست نداشته اند.

مشخص نیست در اتاق فکر دولت چه میگذرد که با وجود افرادی شایسته برای ریاست این سازمان ، محیط زیست کشور همچنان یتیم و بی کس کم رمق و خسته روزگارش را در نا امیدی سپری میکند.

 

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز آسیائی
پیشنهاد سردبیر

مقدمه‌ای در نقد تکثیر یوزپلنگ‌های قفسی

لابی‌های فعال در حوزه حیات وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده بالا برسد. این موضوع شامل حال طرح تکثیر در اسارت هم می‌شود. نتیجه هم این شده است که مقوله‌ی حفاظت از یوز در نگاه مسئولان علی‌الخصوص از دید رییس سازمان محیط زیست، نمایندگان مجلس و مردم به موضوع تولد یوزپلنگ‌های اسیر تقلیل یابد و انتقادهای علمی و هشدارهای دلسوزانه‌ی منتقدان بدین واسطه در میان هیاهوهای رسانه‌ای کمرنگ و بی‌اثر گردد.

تکثیر در اسارت یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

تکثیر در اسارت یوز آسیائی/رادیو سلامت

دوشنبه شانزدهمین روز خرداد ماه در برنامه افق روشن در رادیو سلامت با بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان و امیر عبدوس مدیر کل سابق سازمان محیط زیست سمنان در خصوص یوزهای ایرانی  گفتگو کردم.

معماری سبز
بیشتر بدانیم

معماری سبز/ رادیو سلامت

در ادامه ی گفتگو با آذین پیراسته در رادیو سلامت از ساخت و ساز سبز گفتم و نقش آن در توسعه ی پایدار

جنگل بلوط
بیشتر بدانیم

با جنگلهایمان چه میکنیم؟/رادیو سلامت

امروز دهم خرداد ماه هزار و چهارصد و یک به دعوت خانم پیراسته مجری برنامه امروز چه خبر در رادیو سلامت

از مصایٔب جنگلهای زاگرس و هیرکانی گفتم و ظلمی که به نام توسعه ی پایدار و در واقع به کام سوداگران بر سر جنگلها روا داشته ایم.

تنوع زیستی
پیشنهاد سردبیر

تنوع زیستی تضمین سلامت ما/رادیو سلامت

در روز جهانی تنوع زیستی دوم خرداد سال جاری به دعوت خانم شهبازی مجری و برنامه ساز رادیو سلامت از مصایٔب و مشکلات محیط زیست ایران و تنوع زیستی گفتم.
متاسفانه کارشناسان و مدیران سازمان محیط زیست از مسیٔولیت و نقش سازمان مطبوعشان در رخداد این مصیبت که گریبانگیر محیط زیست کشورمان شده است طفره میروند، خودتان ببینید و بشنوید و قضاوت کنید

زنبور عسل
پیشنهاد سردبیر

بزرگنمایی خواص عسل کوهی به قیمت انقراض زنبورهای وحشی

از ۹ گونه شناخته شده زنبور عسل در دنیا، دوگونه ی آن در کشور ما زندگی می‌کند. یکی از این دو که جهت سودآوری و تولید محصول مرغوبتر! اصلاح نژاد شده و  جهت تولید عسل مورد بهره کشی  قرار می‌گیرد گونه apis mellifera  و دیگری که به صورت وحشی و عموما در زیستگاه‌های گرمتر و جنوبی سکونت دارد apis florea نام دارد.