مماشات سازمان محیط زیست با باغ وحش های غیر مجاز/کیانا گودرزی

خبرگزاری میزان- در حالی که شرایط نامناسب نگهداری از حیوانات در باغ‌های وحش پای ثابت اخبار محیط زیستی رسانه‌هاست و شاهد رشد قارچ‌گونه و عموما بدون مجوز باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان در کشور هستیم شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اخیرا در گفتگو با رسانه‌ها ضمن تاکید بر اینکه تعطیل کردن باغ وحش‌ها راه حل مناسبی نیست راهکار مدیریت باغ وحش‌ها را الزام این مجموعه‌ها به رعایت دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرده است.
باغ وحش های غیر مجاز

کیانا گودرزی، کارشناس ارشد زیستگاه‌ها و تنوع زیستی در گفت‌وگو با میزان، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۹۲ دستورالعملی را به باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان ابلاغ کرد. این دستورالعمل هرچند با دستورالعمل‌های بین‌المللی نگهداری از حیوانات تفاوت بسیار داشت، اما شرایطی حداقلی را برای نگهداری از حیوانات در اسارت مدنظر قرار داده بود. اما متاسفانه در حال حاضر پس از گذشت ۷ سال از ابلاغ این دستورالعمل به جرات می‌توان گفت هیچ‌یک از باغ وحش‌ها کشور همین ضوابط حداقلی را هم رعایت نکرده و به دستورالعمل مذکور پایبند نیستند.

وی ادامه می‌دهد: این در حالی است که بنا بود مجموعه‌هایی که ضوابط تعیین شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست را رعایت نمی‌کنند از این سازمان مجوز فعالیت دریافت نکنند، اما امروز شاهد آن هستیم که سازمان حفاظت محیط زیست حتی با باغ وحش‌هایی که مجوز ندارند هم برخوردی نمی‌کند.

وی با اشاره به اظهارات نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برای تعطیل کردن باغ وحش‌های غیرمجاز با خلاء قانونی مواجه نیست می‌گوید: باغ وحش هویزه، باغ وحش مشهد و باغ پرندگان کاشان تنها چند مورد از این مجموعه‌ها هستند که سالهاست بدون اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست به درآمدزایی از طریق آزار حیوانات در شرایطی اسفبار مشغول هستند و هر از گاه اخبار ناگواری از آن‌ها مخابره می‌شود با این حال سازمان حفاظت محیط زیست به جای آنکه در پی تعطیل کردن این مراکز غیرقانونی باشد حالا اعلام کرده که تعطیل کردن باغ وحش‌ها راه مناسبی نیست. این رویکرد معنایی به جز مماشات سازمان حفاظت محیط زیست با متخلفان ندارد.

 

این دانشجوی دکتری محیط زیست به لزوم در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی باغ وحش‌ها اشاره کرده و می‌گوید: بر خلاف نظر آیا مدیر در سازمان حفاظت محیط زیست، باغ وحش‌هایی که در نقاط دورافتاده کشور و بعضا با آب‌وهوایی نامناسب راه‌اندازی شده‌اند هرگز قابلیت ارتقا ندارند چرا که از بازدیدکنندگان کمی برخوردار هستند و بنابراین درآمد کمی از محل فروش بلیط دارند و نمی‌توانند شرایط حداقلی برای نگهداری و خوراک جانوران را فراهم آورند. همین شده که چنین مراکزی روی به توله‌کشی و قاچاق حیات وحش آورده‌اند.

گودرزی اضافه می‌کند: باغ وحشی مانند باغ وحش گراش که به یک مخروبه بیشتر شباهت دارد تا باغ وحش، از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز فعالیت دریافت کرده در حالی که بازدیدکننده اندکی دارد. به علاوه دمای هوا در این باغ وحش برای بسیاری از گونه‌ها غیرقابل تحمل است. با باغ وحش هویزه که سال‌هاست با دمایی نزدیک به ۵۰ درجه در تابستان بدون مجوز سازمان محیط زیست فعالیت می‌کند. این باغ وحش‌ها پتانسیل ارتقا ندارند و باید تعطیل شوند.

باغ وحش گراش

باغ وحش گراش

باغ وحش هویزه

باغ وحش هویزه

این فعال محیط زیست یادآور می‌شوند: صحبت آقای مدیر شاید در خصوص باغ وحش‌هایی صدق کند که در موقعیت مکانی مناسبی به لحاظ جذب بازدیدکننده مواجه شدند و آب و هوای قابل قبولی برای نگهداری از حیات وحش دارند، اما احداث باغ وحش‌های فاقد این دو شاخص از اساس اشتباه است و تنها راهکار مدیریت آن‌ها تعطیلی آنهاست.

وی با ابراز تاسف از اینکه سازمان حفاظت محیط زیست، حیوانات بومی ارزشمند کشور را که دچار مصدومیت شده‌اند به صورت امانی به باغ وحش‌های غیراستاندارد منتقل می‌کند می‌گوید: از سازمان محیط زیست انتظار داریم ابتدا طی برنامه‌ای منسجم نسبت به جمع‌آوری گونه‌های امانی از باغ وحش‌های غیراستاندارد اقدام کند و این حیوانات را به باغ وحش‌هایی با شرایط بهتر منتقل کند. در گام بعدی هم نسبت به ضبط سایر گونه‌ها و تعطیلی این مراکز که هیچ آینده‌ای برای بهبود شرایط نگهداری از حیات وحش در آن‌ها متصور نیست اقدام کند.

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.