کاشت گیاه Gramineae به یاد کوهنورد فقید مرتضی نادی

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
جمعی از پیشکسوتان و مربیان کوهنوردی تبریز، روز جمعه بیست و سوم آبان ماه بعد از صعود قله کمال در کنار دریاچه قوش گلی یاد و نام مرتضی را گرامی داشتند..
به یاد مرتضی نادی

به گزارش “گزارشگران زمین به نقل از میرعلی هاشمی کوهنورد تهرانی:

اولین مرحله از طرح احیای دریاچه قوش گلی به یاد مربی شایسته و با اخلاق “زنده یاد مرتضی نادی ” در تاریخ سیزدهم آبان ماه و قبل از بارش اولین برف پائیزی با کاشت بیش از ده کیلو بذر “گندمیان” در پیرامون تخریب شده دریاچه قوش گلی به بار نشست.

Gramineae یا همان گونه گندمیان گروهی از گیاهان گلدار میباشد که به نام علف شناخته شده و سازگار با طبیعت و مراتع کوهستانی ست.

همچنین با همراهی جمعی از پیشکسوتان و مربیان کوهنوردی تبریز، روز جمعه بیست و سوم آبان ماه بعد از صعود قله کمال در کنار دریاچه قوش گلی یاد و نام مرتضی را گرامی داشتیم.

خنده ها و مهربانی های مرتضای عزیز برای همیشه در ذهن و ضمیر انسانهای پاک و بی آلایش گرامی و جاودانه خواهد ماند.

بیست و سوم آبان 1399

مرتضی نادی

 

به گزارش خبرنگار مهر، حادثه دلخراشی که منجر به مرگ مرتضی نادی شد  (15 مهرماه) در منطقه «پل خواب استان البرز» رخ داد. در همین راستا برخی از مربیان فعال در این رشته نسبت به نادیده گرفتن شدن مسائل فنی که منجر به ایجاد این حادثه شد، واکنش داشته و حتی انتقاداتی هم نسبت به برخی مسائل حقوقی مطرح کرده اند. خبرگزاری مهر روز گذشته در خبری با عنوان «بیانیه تعدادی از مربیان در مورد مرگ یک سنگنورد» به این موضوع پرداخت.

 

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

سناریوی دروغین برای بقای یوز ایرانی!

بین شکار و پروژه های پر رنگ و لعاب حفاظت از یوز آسیایی با هیولاسازی از نقش سگها در انقراض یوز ایرانی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد! چرا که زیستگاه های حساس یوز ایرانی و حیات وحش در قرق شکارچیان، معادن، جاده ها، دامهای روستاییان و عشایر است و بنابراین مطرح کردن نقش سگهای بلاصاحب در انقراض یوز ایرانی بحثی انحرافی بیش نیست!

بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

مبانی و تاریخچه سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

هرچند محور توسعه، انسان و نیازهای مادی و معنوی وی است، اما نباید فراموش کرد که عوامل اقتصادی– اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی سایر ارکان توسعه را تشکیل می‌دهند. محیط زیست به عنوان رکنی از ارکان توسعه پایدار نقش پشتیبانی کننده را بازی می‌کند. در واقع بدون اعتلاء و ارتقاء اجزاء یک سیستم نمی‌توان انتظار داشت که کل آن سیستم درست کار کند. توسعه زمانی می‌تواند پایداری خود را تضمین نماید که تمام ارکان آن در یک هماهنگی آرمانی و متناسب قرار گیرند و توسعه یک‌بعدی شاید بیشتر به سرطان شبیه باشد.

هاری
بیشتر بدانیم

بیماری هاری از زبان ایمان بهلولی دبیر علمی سمدا

هاری همانطور که صددرصد کشنده است، قطعا قابل پیشگیری نیز هست. روستاییان ما که وظیفه سنگین تامین امنیت غذایی ما را بر عهده دارند، نیازمند کمک و یاری ما هستند، خصوصا کودکان روستایی ما به کمکمان نیاز دارند.