شغل شریف سگ کشی!

آیا اساسا نهادی مثل شهرداری سازمان فقیری است؟ آیا خروارها کاغذ و جزوه و مقررات و دستورالعمل و... برای مدیریت و رسیدگی به امور شهری من‌جمله «دستورالعمل کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان» برای خاک خوردن در بایگانی‌ها تهیه وتدوین می‌شوند؟
سگ کشی

روزنامه آفتاب یزد/فرزاد علیزاده فعال حقوق حیوانات:

صرف نظر از اینکه شما چه دیدگاهی در مورد سگ‌های بی‌سرپرست و رها شده در طبیعت و شهر و حاشیه شهر‌ها داشته باشید، آنها را دوست بدارید یا از آنها متنفر باشید! ایجاد صحنه‌های تزریق و روش کشتار این موجودات بی‌پناه در میان ناله‌ها و ضجه‌های مادر و توله‌ها، بدون تردید حس خوبی به انسان دست نمی‌دهد. چرا موضوع مدیریت حیوانات شهری به سرانجام نمی‌رسد؟ سگ‌ها و گربه‌ها به مدیریت پسماند چه ارتباطی دارند؟ چرا شهرداری یک فکر اساسی در مورد مدیریت حیوانات شهری نمی‌کند؟ چرا کار را به نیروهای متخصص و دلسوز نمی‌سپارد؟ در تمام کشورهای پیشرفته، مراجع ذی‌صلاح در خصوص کنترل جمعیت حیوانات شهری به راه‌حل‌های اساسی رسیده‌اند. چرا ما از آنها الگو برداری نمی‌کنیم و از تجربیاتشان بهره نمی‌گیریم؟ ما آنها را تولید و در شهرها رها کرده‌ایم. حیوان اهلی رها شده، در طبیعت و شهر و حاشیه شهر چه می‌کند؟ این حیوانات هر چه هستند قربانی دخالت انسان در حیات وحش و دخالت انسان در طبیعت محسوب می‌شوند. آیا اساسا نهادی مثل شهرداری سازمان فقیری است؟ آیا خروارها کاغذ و جزوه و مقررات و دستورالعمل و… برای مدیریت و رسیدگی به امور شهری من‌جمله «دستورالعمل کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان» برای خاک خوردن در بایگانی‌ها تهیه وتدوین می‌شوند؟ تا کی به بهانه ایجاد هزینه و نبودن بودجه مشخص از سر و سامان دادن به این وضعیت فرار کنیم؟ حذف فیزیکی این حیوانات هیچ تاثیری در کنترل جمعیت آنها ندارد. وقتی پسماند در شهر بزرگی مثل تهران مدیریت نمی‌شود، غذای کافی برای این حیوانات بینوا که از اکثر بیماری‌های گوارشی و روحی رنج می‌برند، مهیاست و همین موضوع هم به ازدیاد نسل و ادامه زندگی پررنج و دردشان اضافه می‌کند.

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان