سایه بلند احشام!

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اکنون و پس از سال ها مطالعه و تحقیقات به قطعیت مشخص شده است که گازهای گلخانه ای باعث گرمتر شدن هوا می شوند که  تنها یکی از پیامدهای  تبخیر بیشتر آبهای سطح زمین است که در نتیجه سبب وقوع سیلابهای ویرانگر می شود. نباید فراموش کرد که که تخریب اراضی و پاک تراشی جنگل های باران زا به بهانه ی تولید مرتع و کشت غذای دام باعث تابش بیشتر خورشید به پوسته ی زمین و در نتیجه خشک تر شدن خاک و  جاری شدن سیلابهای سهمگین میشود.
سایه بلند احشام

روزنامه آفتاب یزد/  فرزاد علیزاده فعال محیط زیست:

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در سال ۲۰۰۶ گزارشی را منتشر کرد که به وضعیت تغییرات اقلیمی  اختصاص داشت.

این گزارش که به سایه ی بلند احشام معروف است،  سهم صنعت بی رحم دامپروری در تولید گازهای گلخانه ای را ۱۸ درصد در مقابل سهم ۱۲ درصدی حمل و نقل و سوخت های فسیلی معرفی میکند،  هرچند که از صفرتا صد مراحل تهیه،  تولید،  و توزیع گوشت و محصولات لبنی سهمی بیش از ۵۰ درصد را شامل می شود.

اخیرا” گزارشی از طرف همین نهاد منتشر شده است که وضعیت را بسیار بحرانی تشریح کرده و اکیدا” توصیه میکند که انسانها مصرف گوشت و تولیدات دامی را به حداقل برسانند،  زیرا کره زمین یک و نیم درجه گرمتر شده است!

این در حالی است که یک راس گاو بطور متوسط روزانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ لیتر گاز متان تولید میکند. این گاز در بدن گاو تولید و از معده ی او خارج میشود.  قابل ذکر است که  متان به مراتب خطرناک تر از دی اکسید کربن است.

اکنون و پس از سال ها مطالعه و تحقیقات به قطعیت مشخص شده است که گازهای گلخانه ای باعث گرمتر شدن هوا می شوند که  تنها یکی از پیامدهای  تبخیر بیشتر آبهای سطح زمین است که در نتیجه سبب وقوع سیلابهای ویرانگر می شود.

نباید فراموش کرد که که تخریب اراضی و پاک تراشی جنگل های باران زا به بهانه ی تولید مرتع و کشت غذای دام باعث تابش بیشتر خورشید به پوسته ی زمین و در نتیجه خشک تر شدن خاک و  جاری شدن سیلابهای سهمگین میشود.

گرمای بیشتر همچنین باعث ذوب شدن یخ ها و یخچال های عظیم و طبیعی مناطق قطبی  و در نتیجه آزاد شدن گازهای متان از کف اقیانوسها میشود. این پدیده زندگی تمام جانداران دریایی و  آبزیان و دوزیستان و  حتی گونه های گیاهی دریایی را که در زنجیره غذایی اکوسیستم های آبی هستند را نیز  به خطر می اندازد.

یکی دیگر از متهمان اصلی، مزارع کشت برنج است که بشدت در تولید گازهای گلخانه ای(متان) نقش دارد.

بنظر میرسد وقت آن رسیده که دست بکار شوید مصرف گوشت و محصولات لبنی را به حداقل برسانید و منابع گیاهی(غلات، حبوبات و سبزیجات) را جایگزین آن کنید. مصرف کمتر گوشت و تغییر شیوه ی زندگی   و الگوی تغذیه نه تنها بر سلامت جسم و روان شما تاثیر دارد،  بلکه  نزدیک ترین راه حل برای نجات سیاره زمین است.

فراموش نکنید  برای تولید یک کیلوگرم پروتئین حیوانی (گوشت قرمز) هزاران لیتر آب مصرف میشود، جنگلهای باران زا(ریه های کره زمین) برای کشت سویا به جهت خوراک دام ، پاک تراشی میشوند، ؛ وقتی هر روز و هر روز به بهانه ی تامین غذا شاهد انواع و اقسام دستکاریهای ژنتیکی در خوراکمان هستیم،که  به نوبه خود عامل چندین بیماری ناشی از جهش DNA است، و موارد بسیار دیگر….

خطر بیخ گوشمان است فراموش نکنید که ما تنها یک کره زمین داریم .

با این وضعیت، آیا بهتر نیست در راستای حفظ زمین  و محیط زیستمان و در نهایت نجات خودمان! قدمی برداریم؟

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

سناریوی دروغین برای بقای یوز ایرانی!

بین شکار و پروژه های پر رنگ و لعاب حفاظت از یوز آسیایی با هیولاسازی از نقش سگها در انقراض یوز ایرانی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد! چرا که زیستگاه های حساس یوز ایرانی و حیات وحش در قرق شکارچیان، معادن، جاده ها، دامهای روستاییان و عشایر است و بنابراین مطرح کردن نقش سگهای بلاصاحب در انقراض یوز ایرانی بحثی انحرافی بیش نیست!

بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

مبانی و تاریخچه سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

هرچند محور توسعه، انسان و نیازهای مادی و معنوی وی است، اما نباید فراموش کرد که عوامل اقتصادی– اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی سایر ارکان توسعه را تشکیل می‌دهند. محیط زیست به عنوان رکنی از ارکان توسعه پایدار نقش پشتیبانی کننده را بازی می‌کند. در واقع بدون اعتلاء و ارتقاء اجزاء یک سیستم نمی‌توان انتظار داشت که کل آن سیستم درست کار کند. توسعه زمانی می‌تواند پایداری خود را تضمین نماید که تمام ارکان آن در یک هماهنگی آرمانی و متناسب قرار گیرند و توسعه یک‌بعدی شاید بیشتر به سرطان شبیه باشد.

هاری
بیشتر بدانیم

بیماری هاری از زبان ایمان بهلولی دبیر علمی سمدا

هاری همانطور که صددرصد کشنده است، قطعا قابل پیشگیری نیز هست. روستاییان ما که وظیفه سنگین تامین امنیت غذایی ما را بر عهده دارند، نیازمند کمک و یاری ما هستند، خصوصا کودکان روستایی ما به کمکمان نیاز دارند.