سایه بلند احشام!

اکنون و پس از سال ها مطالعه و تحقیقات به قطعیت مشخص شده است که گازهای گلخانه ای باعث گرمتر شدن هوا می شوند که  تنها یکی از پیامدهای  تبخیر بیشتر آبهای سطح زمین است که در نتیجه سبب وقوع سیلابهای ویرانگر می شود. نباید فراموش کرد که که تخریب اراضی و پاک تراشی جنگل های باران زا به بهانه ی تولید مرتع و کشت غذای دام باعث تابش بیشتر خورشید به پوسته ی زمین و در نتیجه خشک تر شدن خاک و  جاری شدن سیلابهای سهمگین میشود.
سایه بلند احشام

روزنامه آفتاب یزد/  فرزاد علیزاده فعال محیط زیست:

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در سال ۲۰۰۶ گزارشی را منتشر کرد که به وضعیت تغییرات اقلیمی  اختصاص داشت.

این گزارش که به سایه ی بلند احشام معروف است،  سهم صنعت بی رحم دامپروری در تولید گازهای گلخانه ای را ۱۸ درصد در مقابل سهم ۱۲ درصدی حمل و نقل و سوخت های فسیلی معرفی میکند،  هرچند که از صفرتا صد مراحل تهیه،  تولید،  و توزیع گوشت و محصولات لبنی سهمی بیش از ۵۰ درصد را شامل می شود.

اخیرا” گزارشی از طرف همین نهاد منتشر شده است که وضعیت را بسیار بحرانی تشریح کرده و اکیدا” توصیه میکند که انسانها مصرف گوشت و تولیدات دامی را به حداقل برسانند،  زیرا کره زمین یک و نیم درجه گرمتر شده است!

این در حالی است که یک راس گاو بطور متوسط روزانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ لیتر گاز متان تولید میکند. این گاز در بدن گاو تولید و از معده ی او خارج میشود.  قابل ذکر است که  متان به مراتب خطرناک تر از دی اکسید کربن است.

اکنون و پس از سال ها مطالعه و تحقیقات به قطعیت مشخص شده است که گازهای گلخانه ای باعث گرمتر شدن هوا می شوند که  تنها یکی از پیامدهای  تبخیر بیشتر آبهای سطح زمین است که در نتیجه سبب وقوع سیلابهای ویرانگر می شود.

نباید فراموش کرد که که تخریب اراضی و پاک تراشی جنگل های باران زا به بهانه ی تولید مرتع و کشت غذای دام باعث تابش بیشتر خورشید به پوسته ی زمین و در نتیجه خشک تر شدن خاک و  جاری شدن سیلابهای سهمگین میشود.

گرمای بیشتر همچنین باعث ذوب شدن یخ ها و یخچال های عظیم و طبیعی مناطق قطبی  و در نتیجه آزاد شدن گازهای متان از کف اقیانوسها میشود. این پدیده زندگی تمام جانداران دریایی و  آبزیان و دوزیستان و  حتی گونه های گیاهی دریایی را که در زنجیره غذایی اکوسیستم های آبی هستند را نیز  به خطر می اندازد.

یکی دیگر از متهمان اصلی، مزارع کشت برنج است که بشدت در تولید گازهای گلخانه ای(متان) نقش دارد.

بنظر میرسد وقت آن رسیده که دست بکار شوید مصرف گوشت و محصولات لبنی را به حداقل برسانید و منابع گیاهی(غلات، حبوبات و سبزیجات) را جایگزین آن کنید. مصرف کمتر گوشت و تغییر شیوه ی زندگی   و الگوی تغذیه نه تنها بر سلامت جسم و روان شما تاثیر دارد،  بلکه  نزدیک ترین راه حل برای نجات سیاره زمین است.

فراموش نکنید  برای تولید یک کیلوگرم پروتئین حیوانی (گوشت قرمز) هزاران لیتر آب مصرف میشود، جنگلهای باران زا(ریه های کره زمین) برای کشت سویا به جهت خوراک دام ، پاک تراشی میشوند، ؛ وقتی هر روز و هر روز به بهانه ی تامین غذا شاهد انواع و اقسام دستکاریهای ژنتیکی در خوراکمان هستیم،که  به نوبه خود عامل چندین بیماری ناشی از جهش DNA است، و موارد بسیار دیگر….

خطر بیخ گوشمان است فراموش نکنید که ما تنها یک کره زمین داریم .

با این وضعیت، آیا بهتر نیست در راستای حفظ زمین  و محیط زیستمان و در نهایت نجات خودمان! قدمی برداریم؟

پیشنهاد سردبیر

بلاتکلیفی قانون هوای پاک پس از شش سال/رادیو سلامت/روی خط خبر

ایران هشتمین کشور آلوده جهان است،قانون هوای پاک شش سال است که بلاتکلیف است .
وزارت بهداشت میگوید در سال گذشته شش هزارنفر فقط در تهران و بیست و هفت هزار نفر در کشور متاثر از آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

پیشنهاد سردبیر

گفتگو با دکتر عبدلی پیرامون قرق های شکار/رادیو سلامت

چهارشنبه 24 دیماه 1402 در رادیو سلامت ، برنامه ی روی خط خبر که با تهیه کنندگی و اجرای فاطمه ی شهبازی بصورت پخش زنده اجرا میشود، با دکتر اصغر عبدلی استاد دانشگاه و پژوهشگر اکولوژی در باره ی قرق های مخصوص شکار گفتگو کردم مشروح این گفتگو را مشاهده کنید:

پیشنهاد سردبیر

حقوق حیوانات/مستند شهربرگ/شبکه ۵ سیما/قسمت دوم

در اولین بخش از برنامه ی شهر برگ که هفته ی پیش از شبکه پنج سیما پخش شد به تفصیل به اهمیت برنامه ی مدیریت جمعیت حیوانات شهری و ناکارآمدی روشهای منسوخ شده ی جاری در کشورمان مانند جمع آوری ، پناهگاهداری و حذف فیزیکی پرداختیم. ️در قسمت دوم این برنامه از فقدان قوانین حمایتی و عدم آشنائی عموم شهروندان