سایه بلند احشام!

اکنون و پس از سال ها مطالعه و تحقیقات به قطعیت مشخص شده است که گازهای گلخانه ای باعث گرمتر شدن هوا می شوند که  تنها یکی از پیامدهای  تبخیر بیشتر آبهای سطح زمین است که در نتیجه سبب وقوع سیلابهای ویرانگر می شود. نباید فراموش کرد که که تخریب اراضی و پاک تراشی جنگل های باران زا به بهانه ی تولید مرتع و کشت غذای دام باعث تابش بیشتر خورشید به پوسته ی زمین و در نتیجه خشک تر شدن خاک و  جاری شدن سیلابهای سهمگین میشود.
سایه بلند احشام

روزنامه آفتاب یزد/  فرزاد علیزاده فعال محیط زیست:

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در سال ۲۰۰۶ گزارشی را منتشر کرد که به وضعیت تغییرات اقلیمی  اختصاص داشت.

این گزارش که به سایه ی بلند احشام معروف است،  سهم صنعت بی رحم دامپروری در تولید گازهای گلخانه ای را ۱۸ درصد در مقابل سهم ۱۲ درصدی حمل و نقل و سوخت های فسیلی معرفی میکند،  هرچند که از صفرتا صد مراحل تهیه،  تولید،  و توزیع گوشت و محصولات لبنی سهمی بیش از ۵۰ درصد را شامل می شود.

اخیرا” گزارشی از طرف همین نهاد منتشر شده است که وضعیت را بسیار بحرانی تشریح کرده و اکیدا” توصیه میکند که انسانها مصرف گوشت و تولیدات دامی را به حداقل برسانند،  زیرا کره زمین یک و نیم درجه گرمتر شده است!

این در حالی است که یک راس گاو بطور متوسط روزانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ لیتر گاز متان تولید میکند. این گاز در بدن گاو تولید و از معده ی او خارج میشود.  قابل ذکر است که  متان به مراتب خطرناک تر از دی اکسید کربن است.

اکنون و پس از سال ها مطالعه و تحقیقات به قطعیت مشخص شده است که گازهای گلخانه ای باعث گرمتر شدن هوا می شوند که  تنها یکی از پیامدهای  تبخیر بیشتر آبهای سطح زمین است که در نتیجه سبب وقوع سیلابهای ویرانگر می شود.

نباید فراموش کرد که که تخریب اراضی و پاک تراشی جنگل های باران زا به بهانه ی تولید مرتع و کشت غذای دام باعث تابش بیشتر خورشید به پوسته ی زمین و در نتیجه خشک تر شدن خاک و  جاری شدن سیلابهای سهمگین میشود.

گرمای بیشتر همچنین باعث ذوب شدن یخ ها و یخچال های عظیم و طبیعی مناطق قطبی  و در نتیجه آزاد شدن گازهای متان از کف اقیانوسها میشود. این پدیده زندگی تمام جانداران دریایی و  آبزیان و دوزیستان و  حتی گونه های گیاهی دریایی را که در زنجیره غذایی اکوسیستم های آبی هستند را نیز  به خطر می اندازد.

یکی دیگر از متهمان اصلی، مزارع کشت برنج است که بشدت در تولید گازهای گلخانه ای(متان) نقش دارد.

بنظر میرسد وقت آن رسیده که دست بکار شوید مصرف گوشت و محصولات لبنی را به حداقل برسانید و منابع گیاهی(غلات، حبوبات و سبزیجات) را جایگزین آن کنید. مصرف کمتر گوشت و تغییر شیوه ی زندگی   و الگوی تغذیه نه تنها بر سلامت جسم و روان شما تاثیر دارد،  بلکه  نزدیک ترین راه حل برای نجات سیاره زمین است.

فراموش نکنید  برای تولید یک کیلوگرم پروتئین حیوانی (گوشت قرمز) هزاران لیتر آب مصرف میشود، جنگلهای باران زا(ریه های کره زمین) برای کشت سویا به جهت خوراک دام ، پاک تراشی میشوند، ؛ وقتی هر روز و هر روز به بهانه ی تامین غذا شاهد انواع و اقسام دستکاریهای ژنتیکی در خوراکمان هستیم،که  به نوبه خود عامل چندین بیماری ناشی از جهش DNA است، و موارد بسیار دیگر….

خطر بیخ گوشمان است فراموش نکنید که ما تنها یک کره زمین داریم .

با این وضعیت، آیا بهتر نیست در راستای حفظ زمین  و محیط زیستمان و در نهایت نجات خودمان! قدمی برداریم؟

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.