آیا امسال هم پای شکارچیان خارجی به کشور باز می شود؟/عباس اسکندری

در استان یزد که بیشترین تعداد قرق‌های خصوصی را شاهد هستیم، شکارچیان بومی، شاخ کلی را که شکار کرده‌اند به تابلوی منطقه شکار ممنوع آویخته‌اند تا اختصاص اراضی ملی به شکارچیان متمول داخلی و خارجی را تلافی کرده و به رویکرد یک سویه و کاپیتالیستی و اشراف‌گرایانه‌ی سازمان حفاظت محیط زیست واکنشی نشان داده باشند.
شکار در قرق اختصاصی

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، صدور مجوز شکار در مناطق چهارگانه محیط زیست و در قرق‌های اختصاصی، مخالفانی سرسخت دارد که هرچند تا کنون نتوانسته‌اند سازمان حفاظت محیط زیست را از شکارفروشی بازدارند، اما انتقادات گسترده‌ای را نسبت به شکارفروشی این سازمان به نمایش گذاشته‌اند.
عباس اسکندری، فعال حقوق حیوانات در این باره به باشگاه خبرنگاران می‌گوید: در سال‌های اخیر شاهد هستیم که با وساطت سازمان حفاظت محیط زیست، مدیریت اراضی ملی طی قرارداد‌های بلند مدت از سوی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به شکارچیان متمول واگذار شده است. این اراضی ملی که حالا قرق اختصاصی نام گرفته‌اند را سازمان حفاظت محیط زیست ابزاری برای جلب مشارکت مردمی در امر حفاظت از محیط زیست عنوان می‌کند.
وی با بیان اینکه در قرق‌های اختصاصی به ویژه برای شکار اتباع خارجی مجوز صادر می‌شود ادامه می‌دهد: سازمان حفاظت محیط زیست در توجیه طرح قرق‌های اختصاصی ادعا می‌کند که قرق‌های اختصاصی از گسترش شکار غیرقانونی جلوگیری می‌کنند و سبب قانونمند شدن شکارچیان می‌شود. اما کلیدی‌ترین پرسش دانشگاهیان و کارشناسان منتقد قرق‌های اختصاصی که تا به امروز بی‌پاسخ مانده این است که آیا طی سال‌های گذشته که شکارچیان یا موسسات خصوصی ذی‌نفع شکار، مدیریت قرق‌های اختصاصی را بر عهده گرفته‌اند آمار شکار غیرقانونی کاهش یافته یا افزایش؟
شکارچی
این فعال حقوق حیوانات با اشاره به گسترش انتشار تصاویر کشتار حیات وحش در فضای مجازی می‌گوید: واگذار کردن قرق‌های خصوصی به شکارچیانی که اغلب میزبان شکارچیان خارجی هم می‌شوند نه تنها شکارچیان غیرقانونی را قانونمند نکرده بلکه آن‌ها را بیش از گذشته به سوی تخلف سوق می‌دهد. در استان یزد که بیشترین تعداد قرق‌های خصوصی را شاهد هستیم، شکارچیان بومی، شاخ کلی را که شکار کرده‌اند به تابلوی منطقه شکار ممنوع آویخته‌اند تا اختصاص اراضی ملی به شکارچیان متمول داخلی و خارجی را تلافی کرده و به رویکرد یک سویه و کاپیتالیستی و اشراف‌گرایانه‌ی سازمان حفاظت محیط زیست واکنشی نشان داده باشند.
وی واگذاری اراضی ملی به شکارچیان را مصداق حکایت سپردن گوشت به دست گربه دانسته و می‌گوید: وقتی مدیریت زیستگاه‌های حیات وحش به افرادی سپرده می‌شود که کارنامه‌شان مملو از تجربه‌های شکار حیات وحش است چگونه می‌توان امیدوار بود که وحوش در چنین مناطقی حفاظت شوند؟

اسکندری به عوام فریبی سازمان حفاظت محیط زیست و قرقداران در ارائه تصویری مثبت از قرق‌های خصوصی اشاره کرده و می‌گوید: همانطور که بسیاری از متخصصان منتقد شکار مطرح کرده‌اند افزایش جمعیت حیات وحش در قرق‌ها نه حاصل تکثیر و پرورش موفقیت‌آمیز در قرق‌ها بلکه نتیجه جذب حیوانات زیستگاه‌های مجاور به درون قرق‌هاست. چرا که در قرق‌ها آبشخور ساخته می‌شود و علوفه پخش می‌شود و در نتیجه حیات وحش به سوی این دام بزرگ که مانند تله عمل می‌کند جذب می‌شوند.

وی همچنین به سرنوشت این اراضی ملی بعد از تمام شدن موعد قرارداد اشاره کرده و می‌گوید: چه تضمینی وجود دارد که بتوان این اراضی را پس از پایان قرارداد پنج‌ساله سازمان حفاظت محیط زیست با قرقداران پس گرفت؟ آیا قرقدارانی که طعم برخورداری از یک حیاط خلوت اختصاصی و همچنین شکارفروشی درآمدزا به شکارچیان خارجی را چشیده‌اند راضی به ترک این اراضی ملی خواهند شد؟
شکار در قرق اختصاصی
این فعال حقوق حیوانات واگذاری اراضی ملی به شکارچیان و راه‌اندازی قرق‌های خصوصی را سبب خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی نسبت به مسئولان دانسته و می‌گوید: اعتماد ملی یک سرمایه ارزشمند است که اگر خدشه‌دار شوند به سختی می‌توان آن را ترمیم کرد؛ بنابراین شایسته است مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست از واگذار کردن بیشتر اراضی ملی به شکارچیان خودداری کرده و ساز و کار لازم برای بازپس گرفتن قرق‌های اختصاصی از شکارچیان را فراهم آورند.در این میان نمایندگان مجلس هم دل خوشی از شکارفروشی سازمان حفاظت محیط زیست ندارند و برخی از آن‌ها طی روز‌های گذشته انتقاداتشان نسبت به شکارفروشی این سازمان را مطرح کرده‌اند.

عباس جهانگیرزاده، نماینده پارس آباد و بیله سوار هم در گفت و گو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، از شکارفروشی سازمان حفاظت محیط زیست انتقاد کرده و می‌گوید: تا کنون بسیاری از متخصصان حوزه محیط زیست جمعیت‌های حیات وحش را در خطر دانسته و صدور مجوز شکار را چه در مناطق چهارگانه محیط زیست و چه در قرق‌های خصوصی منطقی نمی‌دانند.

شکار در قرق اختصاصی

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی ادامه می‌دهد: با فروش مجوز شکار به اتباع خارجی کاملا مخالف هستم و تلاش خواهم کرد در کمیسیون کشاورزی به نتایج خوبی در راستای جلوگیری از شکارفروشی برسیم.

حالا باید منتظر ماند و دید نظریات کارشناسان و متخصصان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهد توانست سازمان حفاظت محیط زیست را در آخرین سال ریاست عیسی کلانتری، از صدور مجوز‌های شکار باز دارد یا امسال هم مثل سال‌های گذشته شاهد جولان شکارچیان خارجی در زیستگاه‌های کشور خواهیم بود.

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط 1500 تومان !
پیشنهاد سردبیر

کرکس کوه حراج شد هر تن سنگ فقط ۱۵۰۰ تومان !

استان اصفهان از نظر تعداد معادن فعال رُتبه نخست کشور را دارا است و به گفته رئیس سابق اداره امور معدنی اداره کل صمت استان اصفهان حقوق دولتی معادن در استان اصفهان 40 درصد رشد داشته و به رقم 370 میلیارد ریال رسیده است.به گفته متولیان حوزه صنعت و معدن ، 822 معدن فعال در استان باعث اشتغال 9000 نفر شده است( یعنی هر معدن 11 نفر!)

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟
پیشنهاد سردبیر

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارایه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟
پیشنهاد سردبیر

آیا خلیج گرگان نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟

تغییرات اقلیمی و در نتیجه آن گرم‌تر شدن کره زمین همچنین عقب‌نشینی و پس رفت آب در سواحل دریای کاسپین طی سال‌های اخیر منجر به کاهش شدید آب در خلیج گرگان شده است

این کاهش چشمگیر با آغاز به کار ۱۸ سد بر روی رودخانه ولگا که مهم‌ترین تأمین‌کننده آب دریای کاسپین است، همراه، و به ۴۰ سد قبلاً” احداث شده اضافه شد. این اقدام به کاهش ۲۲ درصدی ورود آب به دریای خزر طی چهار سال اخیر منجر و روند خطرناک خشک‌شدن خلیج گرگان را سریع‌تر کرد.

پیشنهاد سردبیر

قلعه «وشاق» نطنز در تسخیر معادن

بعد از ارتقای کوه کرکس به منطقه حفاظت شده، باید در مجوز معادن تجدیدنظر می‌شد و حداقل جلوی تمدید مجوز آن‌ها گرفته می‌شد؛ اما چنین کاری صورت نگرفته است. اکنون عده‌ای از معدن دار‌ها دنبال این هستند که با پایان‌یافتن مدت بهره‌برداری از معادن دوباره برای مدت ۲۵ سال مجوز‌های برداشت‌های معدنی‌شان را تمدید کنند

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.