آیا امسال هم پای شکارچیان خارجی به کشور باز می شود؟/عباس اسکندری

در استان یزد که بیشترین تعداد قرق‌های خصوصی را شاهد هستیم، شکارچیان بومی، شاخ کلی را که شکار کرده‌اند به تابلوی منطقه شکار ممنوع آویخته‌اند تا اختصاص اراضی ملی به شکارچیان متمول داخلی و خارجی را تلافی کرده و به رویکرد یک سویه و کاپیتالیستی و اشراف‌گرایانه‌ی سازمان حفاظت محیط زیست واکنشی نشان داده باشند.
شکار در قرق اختصاصی

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، صدور مجوز شکار در مناطق چهارگانه محیط زیست و در قرق‌های اختصاصی، مخالفانی سرسخت دارد که هرچند تا کنون نتوانسته‌اند سازمان حفاظت محیط زیست را از شکارفروشی بازدارند، اما انتقادات گسترده‌ای را نسبت به شکارفروشی این سازمان به نمایش گذاشته‌اند.
عباس اسکندری، فعال حقوق حیوانات در این باره به باشگاه خبرنگاران می‌گوید: در سال‌های اخیر شاهد هستیم که با وساطت سازمان حفاظت محیط زیست، مدیریت اراضی ملی طی قرارداد‌های بلند مدت از سوی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به شکارچیان متمول واگذار شده است. این اراضی ملی که حالا قرق اختصاصی نام گرفته‌اند را سازمان حفاظت محیط زیست ابزاری برای جلب مشارکت مردمی در امر حفاظت از محیط زیست عنوان می‌کند.
وی با بیان اینکه در قرق‌های اختصاصی به ویژه برای شکار اتباع خارجی مجوز صادر می‌شود ادامه می‌دهد: سازمان حفاظت محیط زیست در توجیه طرح قرق‌های اختصاصی ادعا می‌کند که قرق‌های اختصاصی از گسترش شکار غیرقانونی جلوگیری می‌کنند و سبب قانونمند شدن شکارچیان می‌شود. اما کلیدی‌ترین پرسش دانشگاهیان و کارشناسان منتقد قرق‌های اختصاصی که تا به امروز بی‌پاسخ مانده این است که آیا طی سال‌های گذشته که شکارچیان یا موسسات خصوصی ذی‌نفع شکار، مدیریت قرق‌های اختصاصی را بر عهده گرفته‌اند آمار شکار غیرقانونی کاهش یافته یا افزایش؟
شکارچی
این فعال حقوق حیوانات با اشاره به گسترش انتشار تصاویر کشتار حیات وحش در فضای مجازی می‌گوید: واگذار کردن قرق‌های خصوصی به شکارچیانی که اغلب میزبان شکارچیان خارجی هم می‌شوند نه تنها شکارچیان غیرقانونی را قانونمند نکرده بلکه آن‌ها را بیش از گذشته به سوی تخلف سوق می‌دهد. در استان یزد که بیشترین تعداد قرق‌های خصوصی را شاهد هستیم، شکارچیان بومی، شاخ کلی را که شکار کرده‌اند به تابلوی منطقه شکار ممنوع آویخته‌اند تا اختصاص اراضی ملی به شکارچیان متمول داخلی و خارجی را تلافی کرده و به رویکرد یک سویه و کاپیتالیستی و اشراف‌گرایانه‌ی سازمان حفاظت محیط زیست واکنشی نشان داده باشند.
وی واگذاری اراضی ملی به شکارچیان را مصداق حکایت سپردن گوشت به دست گربه دانسته و می‌گوید: وقتی مدیریت زیستگاه‌های حیات وحش به افرادی سپرده می‌شود که کارنامه‌شان مملو از تجربه‌های شکار حیات وحش است چگونه می‌توان امیدوار بود که وحوش در چنین مناطقی حفاظت شوند؟

اسکندری به عوام فریبی سازمان حفاظت محیط زیست و قرقداران در ارائه تصویری مثبت از قرق‌های خصوصی اشاره کرده و می‌گوید: همانطور که بسیاری از متخصصان منتقد شکار مطرح کرده‌اند افزایش جمعیت حیات وحش در قرق‌ها نه حاصل تکثیر و پرورش موفقیت‌آمیز در قرق‌ها بلکه نتیجه جذب حیوانات زیستگاه‌های مجاور به درون قرق‌هاست. چرا که در قرق‌ها آبشخور ساخته می‌شود و علوفه پخش می‌شود و در نتیجه حیات وحش به سوی این دام بزرگ که مانند تله عمل می‌کند جذب می‌شوند.

وی همچنین به سرنوشت این اراضی ملی بعد از تمام شدن موعد قرارداد اشاره کرده و می‌گوید: چه تضمینی وجود دارد که بتوان این اراضی را پس از پایان قرارداد پنج‌ساله سازمان حفاظت محیط زیست با قرقداران پس گرفت؟ آیا قرقدارانی که طعم برخورداری از یک حیاط خلوت اختصاصی و همچنین شکارفروشی درآمدزا به شکارچیان خارجی را چشیده‌اند راضی به ترک این اراضی ملی خواهند شد؟
شکار در قرق اختصاصی
این فعال حقوق حیوانات واگذاری اراضی ملی به شکارچیان و راه‌اندازی قرق‌های خصوصی را سبب خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی نسبت به مسئولان دانسته و می‌گوید: اعتماد ملی یک سرمایه ارزشمند است که اگر خدشه‌دار شوند به سختی می‌توان آن را ترمیم کرد؛ بنابراین شایسته است مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست از واگذار کردن بیشتر اراضی ملی به شکارچیان خودداری کرده و ساز و کار لازم برای بازپس گرفتن قرق‌های اختصاصی از شکارچیان را فراهم آورند.در این میان نمایندگان مجلس هم دل خوشی از شکارفروشی سازمان حفاظت محیط زیست ندارند و برخی از آن‌ها طی روز‌های گذشته انتقاداتشان نسبت به شکارفروشی این سازمان را مطرح کرده‌اند.

عباس جهانگیرزاده، نماینده پارس آباد و بیله سوار هم در گفت و گو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، از شکارفروشی سازمان حفاظت محیط زیست انتقاد کرده و می‌گوید: تا کنون بسیاری از متخصصان حوزه محیط زیست جمعیت‌های حیات وحش را در خطر دانسته و صدور مجوز شکار را چه در مناطق چهارگانه محیط زیست و چه در قرق‌های خصوصی منطقی نمی‌دانند.

شکار در قرق اختصاصی

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی ادامه می‌دهد: با فروش مجوز شکار به اتباع خارجی کاملا مخالف هستم و تلاش خواهم کرد در کمیسیون کشاورزی به نتایج خوبی در راستای جلوگیری از شکارفروشی برسیم.

حالا باید منتظر ماند و دید نظریات کارشناسان و متخصصان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهد توانست سازمان حفاظت محیط زیست را در آخرین سال ریاست عیسی کلانتری، از صدور مجوز‌های شکار باز دارد یا امسال هم مثل سال‌های گذشته شاهد جولان شکارچیان خارجی در زیستگاه‌های کشور خواهیم بود.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.