مجلس قانون صید و شکار را اصلاح میکند

مسئولان محیط زیست باید در یک محیط علمی و در حضور رسانه‌ها به فراکسیون اعلام کنند که قرقداری بر چه اساس و تا چه حد موفق بوده است. گزارش‌ها باید متقن باشد و مسئولان و قرقدار‌ها باید فکت ارائه کنند و بگویند بر اساس این مستندات وضع بهتر شده. این گزارش‌ها مورد بررسی کارشناسی و علمی قرار خواهد گرفت. اگر فراکسیون به این نتیجه برسد که ارتقا صورت گرفته باشد که از مسئولان تشکر هم خواهد شد، اما اگر خلاف آن ثابت شود مجلس یازدهم در برابر واگذاری‌های بی‌ضابطه خواهد ایستاد.
سمیه رفیعی

سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفتگو با میزان گفت: به عنوان رئیس فراکسیون محیط زیست با شکار به صورتی که در حال حاضر در کشور انجام می‌شود کاملا مخالف هستم و برای مخالفتم دلایل زیادی دارم. شکار به شکلی که در حال حاضر در ایران شاهد هستیم میراثی نامیمون از گذشته است و بر اساس سنت‌های غلط و قدیمی صورت می‌گیرد. امروز دنیا برای مدیریت شکار به راهکار‌های جدیدی دست پیدا کرده، اما آنچه ما انجام می‌دهیم عملا به حراج گذاشتن سرمایه‌های طبیعی و حیات وحش کشور است که حتما باید اصلاح شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس ادامه داد: شکار به شکل فعلی یک تخلف قانونی است که برای اصلاح آن به بستر‌های قانونی نیاز داریم و باید قانون شکار و صید مصوب سال ۱۳۴۶ را مورد بازنگری قرار دهیم؛ بنابراین اصلاح قانون شکار و صید یکی از اولویت‌های فراکسیون محیط زیست خواهد بود.

وی افزود: مبنای قانونگذاری در کشور جمهوری اسلامی ایران، شرع مقدس است و شکار تفننی مخالف شرع مقدس اسلام است. پس در حال حاضر قانون با مبادی اسلام و فتاوی اکثر علما از جمله مقام معظم رهبری زاویه دارد لذا باید حتما مورد بازنگری و اصلاح قرار بگیرد که مجلس یازدهم این موضوع را دنبال خواهد کرد.

رفیعی با اشاره به اینکه در کشور‌هایی که شکار صورت می‌گیرد ضوابطی برای جلوگیری از آسیب به طبیعت رعایت می‌شود گفت: این کشور‌ها مناطقی را برای شکار در نظر می‌گیرند و طبیعت بکرشان و گونه‌های در خطر انقراضشان را اختیار شکارچیان قرار نمی‌دهند. اما ما مناطق چهارگانه محیط زیست را هم در اختیار شکارچیان قرار داده‌ایم. حتی دیده شده که مجوز‌های شکار، پای شکارچیان را در فصل زادآوری حیات وحش به شاخص‌ترین زیستگاه‌های کشور باز کرده است.

رفیعی درباره طرح واگذاری اراضی ملی در قالب قرق‌های خصوصی شکار گفت: طرح واگذاری قرق‌های اختصاصی چند سالی است که اجرا شده و امیدوارم که سازمان حفاظت محیط زیست طی بررسی‌های کارشناسی به لزوم اجرای این طرح رسیده باشد. اما برای توسعه این طرح، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است گزارش دقیقی را از وضعیت مناطق واگذارشده و گونه‌ها در اختیار فراکسیون محیط زیست قرار دهد تا بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته و نتیجه‌گیری شود که آیا با اجرای این طرح شرایط منطقه و وضعیت گونه‌های حیات وحش بهبود یافته یا نه چرا که سرمایه‌های ملی چیزی نیست که به راحتی و بدون ارزیابی عملکرد واگذار شود و در اختیار عده‌ای قرار گیرد.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس تاکید کرد: مسئولان محیط زیست باید در یک محیط علمی و در حضور رسانه‌ها به فراکسیون اعلام کنند که قرقداری بر چه اساس و تا چه حد موفق بوده است. گزارش‌ها باید متقن باشد و مسئولان و قرقدار‌ها باید فکت ارائه کنند و بگویند بر اساس این مستندات وضع بهتر شده. این گزارش‌ها مورد بررسی کارشناسی و علمی قرار خواهد گرفت. اگر فراکسیون به این نتیجه برسد که ارتقا صورت گرفته باشد که از مسئولان تشکر هم خواهد شد، اما اگر خلاف آن ثابت شود مجلس یازدهم در برابر واگذاری‌های بی‌ضابطه خواهد ایستاد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با در رابطه با اینکه شورای عالی حفاظت محیط زیست تا کنون ۵ قرق اختصاصی را مصوب کرده است گفت: شورای عالی محیط زیست به عنوان نهاد بالادستی وظیفه دارد خلا‌های قانونی و موارد مورد نیاز حفاظت محیط زیست را احصا کرده و برای آن‌ها مصوباتی داشته باشد. یک ایراد این شورا این است که دیر به دیر تشکیل شده خصوصا در دولت‌های یازدهم دوازدهم کارایی خود را از دست داده است. این شورا موظف است در خصوص موارد طرح‌شده بررسی‌های تخصصی را انجام دهد. در خصوص طرح قرق‌های اختصاصی هم این شورا باید ارزیابی‌ها را انجام داده و اگر به این نتیجه برسد که طرح، کارشناسی نشده و به حفاظت از محیط زیست منجر نشده باید از مصوب کردن مناطق جدید به عنوان قرق اختصاصی خودداری کند.

وی در پایان یادآور شد: امروز شاهد هستیم که جوانان غیور ایرانی جانشان را فدای نجات زاگرس و سرمایه‌های طبیعی می‌کنند؛ لذا اجازه نمی‌دهیم عده‌ای که اهدافشان شفاف نیست این سرمایه‌های طبیعی را به باد بدهند.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.