عواید شکارفروشی به صندوق ملی محیط‌زیست وارد نشد

حیات‌وحش را به خاطر مشتی دلار، به گلوله می‌بندند و شامه شکارچی‌های خارجی را در شاخص‌ترین زیستگاه‌های کشور با صدور مجوز، تیز می‌کنند تا همچون فاتحان جنگ بر پیکر بی‌جان و خونین حیوانات بی‌نوا، ژست قهرمانی بگیرند و در کمال شگفتی، فروش مجوز شکار به گردشگران تفنگ‌به‌دوش خارجی را منبعی برای ارزآوری معرفی کرده و ادعا می‌کنند، «سود حاصل از آن، صرف حفاظت از تنوع زیستی شده و نصیب جوامع محلی می‌شود» اما تأکید بر گزاره‌های ناصواب جامعه را دچار سردرگمی و بدگمانی می‌کند
مافیای شکار

فرزاد علیزاده، دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات واگذاری قرق‌های اختصاصی را به بخش خصوصی نادرست دانسته و به «رسالت» می‌گوید: «ما در قرق‌های اختصاصی شکار، نمی‌دانیم چه اتفاقی در حال رخ دادن است و اخبار و اطلاعاتی که بیرون می‌آید درباره مجوزهایی است که در مناطق چهارگانه صادرشده و این‌که برخی مؤسسات، شکارچی وارد کشور کرده و ادعا می‌کنند، بابت هر قوچ، 6 هزار دلار دریافت می‌کنند و این پول وارد صندوق ملی محیط‌زیست می‌شود، حرف غلطی است. چراکه درآمد حاصل از شکار فروشی میان قرقداران و برگزارکنندگان تورهای شکار تقسیم می‌شود و چیزی نصیب صندوق ملی محیط‌زیست و جوامع بومی نمی‌شود.»

وی در ادامه با اشاره به این‌که سال گذشته، کل درآمد سازمان محیط‌زیست از صدور مجوزها، یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان بوده، عنوان می‌کند: «این رقم بسیار ناچیز و خنده‌دار است، آن‌هم برای سازمان عریض و طویلی که رئیس اش، معاون رئیس‌جمهور بوده، اما در حال حاضر که قیمت دلار در بازار آزاد نجومی شده  این‌ها لفظ 20 هزار دلار را به کار می‌برند، انگار که این رقم بسیار بزرگ است، ضمن این‌که بخش عمده‌ای از این پول را شرکت‌های واردکننده شکارچی دریافت می‌کنند و نامش را گذاشته‌اند، قرق‌های مشارکتی، به‌عنوان‌مثال در قرق منصورآباد رفسنجان، کاری که این‌ها انجام داده‌اند دستی کردن حیات‌وحش است که حصاری دورش نیست و معمولاهم در مجاورت مناطق حفاظت‌شده است و یا به فاصله 5 تا 10 کیلومتر قرار دارد، این‌ها با تولید علوفه مصنوعی و ایجاد آبشخورهای مصنوعی، حیات‌وحش را به قرق می‌کشانند و بعد هم آماری ارائه می‌دهند که تعداد گونه‌های جانور‌یمان زیاد شده تا بابت آن مجوز شکار دریافت کنند و مدعی هم شده‌اند از شکار فروشی کسب درآمد می‌کنند.

مافیای شکار

الگوی آن‌ها، کشورهای خارجی و «آی. یو. سی. ان» هستند، درحالی‌که سال‌هاست اروپایی‌ها چیزی به نام حیات‌وحش ندارند و جنگل‌هایشان هم ‌دست کاشت است.  «آی. یو. سی. ان» هم می‌گوید باید یکسری المان‌ها در سرزمینتان وجود داشته باشد نه مثل کشور ما که 90 درصد تالاب‌هایمان خشک‌شده و در زیستگاه پلنگمان دارای جاده سه بانده هستیم و در زیستگاه یوزپلنگ مجوز معدن صادر می‌کنیم. هم‌اکنون شمال و  جنوب کشورمان قتلگاه پرندگان مهاجر است

نسل کشی پرندگان مهاجر

ما چه چیزمان شبیه اروپا و آمریکاست که مدافعان شکار برای ما نسخه  کشتار حیات‌وحش می‌پیچند؟ این تحریف واقعیت است. ما وقتی در مورد یک بخش ماجرا صحبت می‌کنیم و مابقی‌اش را نمی‌گوییم یعنی واقعیت را تحریف می‌کنیم و شکارچی‌ها و مدافعانشان این کار را انجام می‌دهند. درصورتی‌که گونه‌های جانوری در کشور ما، در آستانه انقراض‌هستند.

بیماری طاعون نشخوارکنندگانمان همین مدتی قبل در مناطق ما رخ‌داده که آن‌هم به دلیل حضور دام است، یعنی سازمان جلوی این‌ها را نمی‌گیرد و دام به مناطق چهارگانه رفته و این بیماری را به حیات‌وحش انتقال داده است و در همین بازه زمانی و با تلفات سنگین چهارپایان نشخوارکننده، بازهم سازمان مجوز شکار صادر می‌کند.»

این فعال حیات‌وحش در خصوص فعالیت مؤسسات واردکننده شکارچی خارجی، به مؤسسه میراث پارسیان اشاره‌کرده و می‌گوید: «این مؤسسه به حیات‌وحش خیانت کرد و تحت عنوان پروژه‌های یوز و یوزپلنگ آسیایی اقدام نمود و برخی سلبریتی ها نیز برای این‌ها پول جمع‌آوری و از سازمان‌های بین‌المللی هم کمک‌های مالی دریافت کردند و خروجی اقداماتشان مشخص نشد.

مافیای شکار

ما هنوز نمی‌دانیم چند قلاده یوزپلنگ داریم اما درمجموع تئوریسین‌های این مؤسسه منحل شده، طراح قرق‌های حفاظتی و اختصاصی بودند و ما در حال حاضر بالغ‌بر 5 قرق اختصاصی داریم و نمی‌دانیم چه اتفاقی در این قرق‌ها می‌افتد و حتی بر اساس شنیده‌ها، گونه شکارچی‌های ما(مانند پلنگ و گرگ و…) در این قرق‌ها شکار می‌شوند. چون برای صاحب قرق، شکارچی‌های دیگر رقیب محسوب می‌شوند و به همین دلیل، گونه‌هایی که شکارچی‌های ما می‌توانند شکار کنند را از طبیعت حذف می‌کنند، حتی مؤسسات و مجموعه‌های دیگری هم هستند که به خارجی‌ها مجوز شکار می‌دهند و درواقع توریست شکار وارد می‌کنند و این مسئله، مثل هر مسئله دیگری در سازمان محیط‌زیست غیر شفاف است.»

به گفته وی، سال گذشته طی جلسات متعدد بایگان حفاظت، به‌رغم صدور یکسری مجوز برای شکار خارجی‌ها، موافقت رئیس سازمان محیط‌زیست اخذ شد تا مجوزی به خارجی‌ها برای شکار داده نشود اما امسال مشخص نیست چه اتفاقی در حال رخ دادن است و در این زمینه، نیازمند شفاف‌سازی هستیم.

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.