پشت پرده شکایت دولت علیه خانم خبرنگار محیط زیست

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
ماجرای شکایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس از شادی مدرس، خبرنگار حوزه محیط زیست، تنگ شدن عرصه بر خبرنگاران در دولتی را به تصویر می‌کشد که از یک سو ادعای محیط زیستی بودن دارد و از سوی دیگر ژست پس گرفتن شکایاتش علیه خبر را.
شادی مدرس

اختصاصی گزارشگران زمین:

مدتی است که انتشار خبر شکایت سازمان حفاظت محیط زیست از شادی مدرس، خبرنگار حوزه محیط زیست در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مورد توجه و البته تعجب قرار گرفته است چرا که دولت حسن روحانی، از همان آغاز به عنوان دولت محیط زیستی به جامعه معرفی شد و حالا شنیدن خبر شکایتش از یک خانم خبرنگار محیط زیست غیرمنتظره است. دولتی که جدای از ادعای محیط زیستی بودنش، آذر ماه سال جاری، طی مانوری رسانه‌ای اعلام کرد که شکایاتش از خبرنگاران و رسانه‌ها را پس گرفته است.

این شکایت که در پی انتشار توئیت مدرس، از جانب اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس طرح شده به صورت مختصر به ماجرای طرح یک میلیارد تومانی اشاره می‌کند که حمید ظهرابی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس، در زمان معاونتش در سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای آن با شرکت‌های خصوصی قرارداد امضا کرد. قراردادی که به گفته محمد فرحت، مشاور حوزه ریاست سازمان محیط زیست، غیراصولی بوده و کلانتری پس از اطلاع از برنامه‌ریزی ظهرابی برای پرداخت ۷۰ درصد از اعتبار در ماه اول اجرای طرح، از تخصیص اعتبار جلوگیری و اجرای طرح را متوقف کرده است.

البته جزئیات این طرح و علت جلوگیری کلانتری از اجرای آن را رسانه‌ها به صورت مستند منتشر کرده‌اند اما اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس، صرفا از شادی مدرس بابت توئیت کوتاهش شکایت کرده است. شکایتی که ظاهرا به اداره کل حفاظت محیط زیست ارتباطی ندارد چرا که موضوع شکایت مربوط به زمان معاونت حمید ظهرابی در سازمان حفاظت محیط زیست است.

شکایت از شادی مدرس
این موارد، شُبهه تسویه حسابی شخصی را مطرح می‌کند که با مجوزهای شکاری که در زمان معاونت ظهرابی در سازمان حفاظت محیط زیست تحت نظارتش فروخته شد و در گزارش‌های پیاپی مدرس مورد انتقاد قرار گرفت بی‌ارتباط به نظر نمی‌رسد.
ماجرای جدال شکار بین آقای معاون و خانم خبرنگار از آنجا آغاز شد که پس از ۴ سال ممنوعیت شکار، در ماه‌های نخست آغاز به کار ظهرابی به عنوان معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، ۱۰۵ مجوز شکار به فروش رسید که ورود شکارچیان خارجی به شاخص‌ترین زیستگاه‌های کشور از جمله پناهگاه حیات وحش حیدری را به همراه داشت؛ آن هم در خرداد ماه یعنی اوج فصل زادآوری وحوش. این ماجرا از بدو ورود گروه‌های شکارچی به کشور در خرداد ۹۷ مورد اعتراض فعالان و متخصصان حیات وحش قرار گرفت که توسط رسانه‌ها بازتابی گسترده داشت. این مجوزهای شکار که بخش عمده آنها برای شکار اتباع خارجی صادر شده بود طی گفت‌وگو با دانشگاهیان، کارشناسان و نمایندگان مجلس در گزارش‌های پیاپی مدرس از ابعاد تخصصی و اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفت.

در این گزارش‌ها فروش مجوزهای شکار در شرایط کنونی محیط زیست کشور، زمینه‌ساز کاهش جمعیت وحوش و همچنین عامل ایجاد حس تبعیض میان شکارچیان بومی و در نتیجه افزایش تخلفات شکار دانسته شده بود که به جز درآمدی هنگفت برای دو سه شرکت برگزارکننده تورهای شکار، سودی به همراه نداشت. این گزارش‌ها به واکنش‌های اعتراض‌آمیز کاربران شبکه‌های اجتماعی منجر شد که عملکرد ظهرابی را بابت فروش این مجوزها زیر سوال برده و خواهان توقف شکارفروشی شده بودند.

شادی مدرس

از سوی دیگر، در واکنش به این اعتراضات، ظهرابی، در گفت‌وگو با رسانه‌ها، انتقادات وارده به شکارفروشی را سیاه‌نمایی، استفاده از احساسات پاک مردم، به راه انداختن هیاهوی رسانه‌ای وغوغاسالاری رسانه‌ای با هدف تخریب دولت عنوان کرد.
این جدال، هرچند با تعویض معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، انتصاب ظهرابی به عنوان مدیرکل محیط زیست استان فارس و توقف شکارفروشی‌های فله‌ای به خارجی‌ها آرام گرفت اما بدون شک، زمینه‌ساز طرح شکایت سازمان حفاظت محیط زیست از یک خبرنگار به بهانه انتشار یک توئیت شد؛ توئیتی که به صورت مشروح توسط رسانه‌های رسمی کشور اطلاع‌رسانی شده است و حاوی توضیحات رسمی مشاور عالی سازمان حفاظت محیط زیست است اما به موضوع شکایت این سازمان تبدیل شده است تا این پرسش مطرح شود که آیا حلقه اطلاع‌رسانی خبرنگاران در دولت محیط زیستی تا جایی تنگ شده که یک خبرنگار بابت انتشار توضیحات رسمی مشاور عالی یک سازمان، از جانب یکی از مدیران استانی همان سازمان، مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد؟

حال باید منتظر ماند و دید عاقبت این پرونده که در حال حاضر در مراجع قضایی شیراز تحت بررسی است به کجا خواهد رسید ؟

مجله تحلیلی خبری زمین ، طی روزهای آینده جزئیات بیشتر و غیرمنتظره‌ای از پشت پرده این پرونده را افشا خواهد کرد.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
یوز اسیائی
پیشنهاد سردبیر

سناریوی دروغین برای بقای یوز ایرانی!

بین شکار و پروژه های پر رنگ و لعاب حفاظت از یوز آسیایی با هیولاسازی از نقش سگها در انقراض یوز ایرانی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد! چرا که زیستگاه های حساس یوز ایرانی و حیات وحش در قرق شکارچیان، معادن، جاده ها، دامهای روستاییان و عشایر است و بنابراین مطرح کردن نقش سگهای بلاصاحب در انقراض یوز ایرانی بحثی انحرافی بیش نیست!

بام سبز
پیشنهاد سردبیر

نقش نما‌های سبز ساختمان در کیفیت فضای شهری

در دهه‌های اخیر با توجه به رشد روزافزون جمعیت، افزایش شهرنشینی، تبدیل فضا‌های سبز به آسمان‌خراش‌ها و آلودگی محیط زیست، استفاده از بام‌ها و دیوار‌های سبز در جهت ایجاد فضای سبز، رشد قابل توجهی داشته است.

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

لزوم سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable Development)، محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. «به توسعه‌ای که نیازمندی‌های حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی نسل‌های آتی در تامین نیازهای خود برآورده می‌سازد، توسعه پایدار گویند».

توسعه پایدار
پیشنهاد سردبیر

مبانی و تاریخچه سیاست‌گذاری بر مبنای توسعه پایدار

هرچند محور توسعه، انسان و نیازهای مادی و معنوی وی است، اما نباید فراموش کرد که عوامل اقتصادی– اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی سایر ارکان توسعه را تشکیل می‌دهند. محیط زیست به عنوان رکنی از ارکان توسعه پایدار نقش پشتیبانی کننده را بازی می‌کند. در واقع بدون اعتلاء و ارتقاء اجزاء یک سیستم نمی‌توان انتظار داشت که کل آن سیستم درست کار کند. توسعه زمانی می‌تواند پایداری خود را تضمین نماید که تمام ارکان آن در یک هماهنگی آرمانی و متناسب قرار گیرند و توسعه یک‌بعدی شاید بیشتر به سرطان شبیه باشد.

هاری
بیشتر بدانیم

بیماری هاری از زبان ایمان بهلولی دبیر علمی سمدا

هاری همانطور که صددرصد کشنده است، قطعا قابل پیشگیری نیز هست. روستاییان ما که وظیفه سنگین تامین امنیت غذایی ما را بر عهده دارند، نیازمند کمک و یاری ما هستند، خصوصا کودکان روستایی ما به کمکمان نیاز دارند.