قلعه وِشاق قلعه ای مرموز و شگفت انگیز+ویدیو

اگر از سمت کاشان وارد شهر نطنز شوید پیش از ورود سمت راستتان بر بلندای سه تیغ کرکس کوه و ارتفاعات روستای اوره سازه ای گنبدی شکل را مشاهده میکنید که به قلعه وشاق معروف است. در خصوص قدمت این قلعه شگفت انگیز و مرموز نظرات فراوانی مطرح میشود عده ای عمر انرا 10.000 میدانند.
قلعه وشاق

فرزاد علیزاده/فعال محیط زیست:

اگر از سمت کاشان وارد شهر نطنز شوید پیش از ورود سمت راستتان بر بلندای سه تیغ کرکس کوه و ارتفاعات روستای اوره سازه ای گنبدی شکل را مشاهده میکنید که به قلعه وشاق معروف است.

در خصوص قدمت این قلعه شگفت انگیز و مرموز نظرات فراوانی مطرح میشود عده ای عمر انرا 10.000 میدانند.

البته میدانیم که عموما عمر قدیمی ترین قلعه ها در ایران به دوران ساسانیان باز میگردد خصوصا قلعه های بالای کوه که عموما خاص این دوره بوده است
متاسفانه کاوش های مستندی در این خصوص انجام نشده اما گفته میشود این مکان  پناهگاه فرقه ی اسماعیلیه بوده است در کتاب خداوند الموت یکی از فدائیان از الموت به طبس راهی میشود و در طول راه قلعه ای را شرح می دهد که بسیار به قلعه وشاق شبیه است.

بعدتر اینجا بدلیل صعب العبور بودن و افق دیدی که داشت(گفته میشود تا شعاع 150 کیلومتری از فراز آن هویدا بود) ،به مخفی گاه راهزنان، عیاران ، شورشیان و یاغیان طرد شده تبدیل شده است.
قلعه فقط محدود به سازه ی منتهی الیه سمت راست نمیشود و کل دیواره ی دورتادور(در تصویر گوگل ارث)، دیوار کشی شده بوده است که اثار ان باقی است .
شوربختانه این اثر شگفت انگیز هنوز ثبت ملی نشده است و یغماگران اثار تاریخی به طمع اثار عتیقه بارها ان را مورد کند و کاو و غارت  قرار داده اند اما هنوز که هنوزه اثار اب انبار و اسیاب بادی در قلعه نمایان است.
معدن کاوی و وجود باطله های معدنی چیزی کمتر از صد متر با یکی از برج های دیده بانی که اثارش هنوز پابرجاست فاصله دارد.

کوهنوردانی که از دره ی روباه موفق به صعود این قلعه شدند تانکرهای ابی را مشاهده کردند که گفته میشود اب چشمه ی روباه را که ابشخور حیات وحش بوده است ، به استخر چند میلیون لیتری معدن مجاور انتقال میدهند.
استخری که ابهای جاری کوهستان را در خود محصور و برای برش سنگ ها استفاده میکند، ابی که حق ابه ی قنات ها و چشمه سارهای نطنز و سرزمین های پائینتر است.

جا دارد سازمان میراث فرهنگی که به تازگی به وزارت خانه هم تبدیل شده است هرچه سریعتر نسبت به ثبت ملی این اثر تاریخی اقدام نماید.

هرچند تصویر نامه ای وجود دارد که نشان میدهد از سال 1345 تقاضائی برای حفظ و حراست این بنای شگفت انگیز وجود داشته است اما اینکه چرا تاکنون این درخواست ها نادیده انگاشته شده است جای سوال دارد.

ثبت ملی قلعه وشاق

 

یوز آسیایی
پیشنهاد سردبیر

سلاخی می‌گریست ، به قناری کوچکی دل‌باخته بود!

بهتر آن است پروژه‌های پر سروصدای تکثیر در اسارت و محصولات تکثیری آن را به‌حساب تلاش برای احیای جمعیت یوزها در طبیعت نگذاریم و دراین‌خصوص در مواجهه با افکار و احساسات عمومی قدری صادقانه و لااقل حرفه‌ای‌تر رفتار نماییم.
متأسفانه، لابی‌های فعال در حوزه حیات‌وحش با دادن نشانی‌های غلط اجازه نمی‌دهند که حقیقت به گوش مسئولان رده‌بالا برسد.

پارادایم انسان
پیشنهاد سردبیر

حذف پارادایم انسان‌محور از مطالعات حیات‌وحش و تنوع زیستی

طبق تعریف علوم مهندسی منابع طبیعی، محیط‌زیست و جنگل، «حیات‌وحش» (wildlife)، به همه‌ی موجودات گیاهی و جانوری که در محیط طبیعی – بدون مداخله‌ی انسان – زندگی می‌کنند، گفته می‌شود. درواقع حیات‌وحش به کلیه‌ی جان‌داران ازقبیل پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به‌صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و آب و خوراک خود را خود تامین می‌کنند.

عدالت زیستی
پیشنهاد سردبیر

وگانیسم: چیستی و چرایی/ محبوبه قلی پور

زمانی که از گیاه‌خواری به‌مثابه یک روش تغذیه‌ی سالمِ دوست‌دارِ محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، صرفن از مصرفِ رژیمِ غذاییِ مبتنی‌بر گیاه حرف می‌زنیم؛ اما هنگامی‌که از قایل‌شدن یک حق برای حیوانات سخن می‌گوییم، از «وگانیسم» دفاع می‌کنیم که طبق آخرین تعریف انجمن وگان بریتانیا «فلسفه و روشی از زندگی‌ست که به‌دنبال حذفِ همه‌ی اَشکال استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هرچیز دیگری است».

پیشنهاد سردبیر

سرآغاز جنبش جهانی علیه «سموم» و «آفت‌کش‌ها»

در تاریخ تمدن کتاب‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند مسیر جهان را تغییر دهند و کتاب «بهار خاموش» یکی از آن کتاب‌های تاریخ‌ساز است. مشاهده‌ی جسم بی‌جان پرندگان در یکی از شهرهای آمریکا که در اثر سم جان خود را ازدست داده بودند، سرآغازی بر نگارش این کتاب توسط «راشل کارسون» در سال ۱۹۶۲ شد. پس‌از جنگ جهانی دوم استفاده‌ی بی‌رویه از سموم شیمیایی آفت‌کش، توجه کارسون را به خود جلب کرد و او را واداشت تا مردم را از اثرات درازمدت سموم آفت‌کش آگاه سازد.

پیشنهاد سردبیر

دست خالی در مقابل تخریبگران

مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست در آستانه آبگیری سد چم‌شیر، پس از اینکه متخصصان و فعالان محیط‌زیست در مورد خطرات زیست‌محیطی آبگیری این سد، انواع بیانیه‌ها را صادر کردند، می‌گویند که نمی‌گذارند تجربه گتوند تکرار شود و صدها هزار تن نمک اراضی پایین‌دست را از بین ببرد. اما چه‌کسی یا نهادی جلوی پروژه‌ای را که کارهای اجرایی آن با سرمایه‌گذاری خارجی 94درصد پیشرفت داشته، می‌گیرد؟

مقالات

بررسی علل ژنتیکی انقراض یوز ایرانی

یوزپلنگ تنها گونه از جنس و زیرخانواده Acinonyx است که روند جمعیت جهانی کاهشی را تجربه میکند. این گونه با تغییرات ژنتیکی پایین شناخته میشود. تمام جمعیتهای زیرگونه یوز آسیایی در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا منقرض شده و ایران آخرین پناهگاه یوز آسیایی در دنیاست. زیرگونه یوز آسیایی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت در زمره گونه های در آستانه انقراض قرار دارد و به دلیل کاهش شدید تنوع ژنی ناشی از کاهش شدید جمعیت ناشی از تخریب زیستگاه، جدایی جغرافیایی و افزایش درون آمیزی تعداد اندکی از آنها در طبیعت ایران باقیمانده است.